W sierpniu inflacja lekko zwolniła. Znamy nowe dane GUS

2020-09-15, 13:00

W sierpniu inflacja lekko zwolniła. Znamy nowe dane GUS
Jest wysoce prawdopodobne, że przedłużymy albo całą tarcze albo większość z jej istotnych elementów - mówi premier.Foto: Shutterstock

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2020 r. wzrosły rdr o 2,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Dane są zgodne z wcześniejszym tzw. szybkim szacunkiem Głównego Urzędu Statystycznego.

Powiązany Artykuł

kredyt1200.jpg
Usługi bankowe będą coraz droższe. Instytucje finansowe szukają dodatkowych dochodów

Sierpień zapoczątkował trend spadkowy inflacji bazowej, która na koniec tego roku może obniżyć się w okolice 3 proc. r/r. - piszą we wtorkowej analizie eksperci Banku Pekao odnosząc się danych GUS.  Jak pisze w swojej analizie Bank Pekao, ceny towarów zwiększyły się o 1,5 proc. r/r, a ceny usług o 6,6 proc. r/r.

Poziom inflacji w ocenie analityków banku Pekao 

-Obserwujemy stopniową normalizację cen usług po okresie lockdownu, kiedy część cen była imputowana, co de facto oznaczało ich zamrożenie – wskazują eksperci banku. Dodają też, że ponowny wzrost zachorowań w ostatnich tygodniach wakacji ograniczył presję na wzrost cen usług turystycznych. "W porównaniu do lipca ceny w krajowej turystyce zorganizowanej obniżyły się o 0,7 proc., a w zagranicznej o 1,2 proc." - wyliczyli.


W ujęciu rocznym - jak wynika z analizy Banku Pekao - największy wpływ na wzrost CPI miały koszty związane z mieszkaniem (+5,7 proc.), ceny żywności (+3,1 proc.) oraz ceny w restauracjach i hotelach (5,7 proc.), których wkład do inflacji wyniósł odpowiednio 1,38 pp, 0,72 pp oraz 0,35 pp.

-Wolniejszy niż w lipcu wzrost cen w ubiegłym miesiącu to w głównej mierze zasługa słabnącej presji na wzrost cen żywności (+3,1 proc. r/r vs. +4,1 proc. r/r w lipcu). - napisano w analizie analityków banku Pekao.

Wskazano w niej również, że mniejszy niż miesiąc wcześniej wkład żywności do CPI został skompensowany przez wolniejszy spadek cen paliw (-12,3 proc. r/r w sierpniu wobec -16,1 (proc. r/r w lipcu). Podkreślono, że stabilizacji inflacji cen towarów towarzyszy słabnące tempo wzrostu cen usług.

-W oparciu o dostępne dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii obniżyła się w ubiegły miesiącu do 4,1 proc. z 4,3 proc. r/r. i był to pierwszy spadek tej miary inflacji od grudnia 2018 r. - napisali eksperci banku. Z prognoz analityków Pekao wynika, że sierpień zapoczątkował trend spadkowy inflacji bazowej, która na koniec tego roku może obniżyć się w okolice 3 proc. r/r.


Powiązany Artykuł

inflacja 1200.jpg
Znamy wskaźnik inflacji za sierpień. Dane zaskakują

Wskaźnik inflacji w analizie banku ING BŚ

Inflację bazową podnosi rosnąca inflacja m.in. w cenach usług finansowych, ponieważ banki, by utrzymać rentowność po obniżkach stóp procentowych, podnoszą opłaty i prowizje - piszą analitycy ING Banku Śląskiego, komentując dane GUS.

Jak wskazują analitycy ING, niższa dynamika CPI w ujęciu rocznym to przede wszystkim zasługa niższych cen żywności, podczas gdy roczna inflacja cen energii i paliw pozostała bez zmian w sierpniu.

Piszą, że "drugim elementem stojącym za spadkiem rocznego wskaźnika CPI jest inflacja bazowa, która wg naszych szacunków spadła do poziomu 4,1 proc. r/r wobec 4,3 proc. r/r w lipcu".

Jak twierdzą, dane szczegółowe pokazują, że w sierpniu zaczęła obniżać się inflacja niektórych usług, m.in. w kategoriach restauracje i hotele, rekreacja i kultura (spadek rocznej inflacji w turystyce krajowej i zagranicznej) a także komunikacja (spadek rocznej inflacji sprzętu i usług).

Eksperci ING BŚ oczekują że średnio w III kw. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosną o 2,9 proc., by w kolejnych kwartałach obniżyć się do 2,3 proc. i 1,4 proc.

-W 2020 r. CPI zwiększy się średnio o 3,3 proc., a w 2021 r. wzrośnie o 1,8 proc. Niższej inflacji w ujęciu rocznym w kolejnych okresach sprzyjać będą efekty bazy oraz oczekiwane stopniowe zmniejszanie się inflacji bazowej. Presję inflacyjną ograniczać będzie opóźnione działanie recesji spowodowanej przez Covid-19 a także wciąż możliwy skok bezrobocia i niższy wzrost płac - prognozują analitycy ING BŚ.

Co na to eksperci ministerstwa rozwoju ? 

-We wrześniu inflacja utrzyma się na poziomie zbliżonym do obecnego, tj. ok. 3 proc. w ujęciu rocznym - ocenia MR. Według analityków utrzyma się wzrost cen żywności (o ok. 3,4 proc.) oraz tempo wzrostu cen związanych z mieszkaniem oraz zdrowiem i edukacją.

-Jednocześnie spodziewamy się ograniczonego spadku cen w transporcie (ok. 6,3 proc.) – prognozują eksperci resortu rozwoju.

Analitycy ministerstwa rozwoju zwrócili uwagę, że sierpień był kolejnym miesiącem z rzędu, w którym odnotowano spowolnienie spadku cen paliw do prywatnych środków transportu – w porównaniu z sierpniem 2019 r., ceny były niższe o 12,3 proc. wobec spadku w lipcu o 16,1 proc. i o 19,3 proc. w czerwcu 2020 roku.

-Przełożyło się to na wyhamowanie spadku cen transportu, który w sierpniu wyniósł 7,1 proc. w porównaniu ze spadkiem o 8,5 proc. w lipcu i 11,4 proc. w czerwcu tego roku – zaznaczyli analitycy resortu.

Handel zagraniczny na plusie

Główny Urząd Statystyczny podał dziś także dane dotyczące handlu zagranicznego Polski. Wynika z nich, że po lipcu mieliśmy nadwyżkę w handlu z zagranicą, wynoszącą 5,6 miliardów euro (blisko 25 milionów złotych).


PolskieRadio24.pl, PAP, GUS, md


Polecane

Wróć do strony głównej