X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Produkcja energii z węgla kosztowna i niekonkurencyjna. Sasin: to wymusza pewne działania

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 10:00
– W dzisiejszych warunkach tak wysokich opłat za emisję CO2, produkcja energii z węgla jest produkcją bardzo drogą, co powoduje jej niekonkurencyjność w porównaniu z innymi źródłami energii. To wymusza pewne działania - uważa wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin Foto: PAP/Roman Zawistowski

Z przygotowanego przez ministerstwo klimatu projektu polityki energetycznej Polski (PEP) do 2040 r. wynika m.in., że w przyszłości rola węgla kamiennego ulegnie ograniczeniu, ale popyt będzie pokrywany zasobami własnymi, a jedynie uzupełniany ewentualnym importem.

Z kolei złoża perspektywiczne węgla brunatnego, jak Złoczew czy Ościsłowo, ze względu na swój strategiczny charakter, zostaną zabezpieczone, jednakże ich eksploatacja będzie zależna od decyzji inwestorów. Kluczową rolę w ich zagospodarowaniu odegrają ceny uprawnień do emisji CO2, warunki środowiskowe i rozwój nowych technologii.

oze 1200.jpg
Eksperci PIE: neutralność klimatyczna Polski najszybciej w 2056 roku

Polska powinna być traktowana nieco inaczej

Projekt PEP zakłada wycofanie węgla z użycia w ciepłownictwie indywidualnym do 2030 r. w miastach, a do 2040 r. na obszarach wiejskich. Jak podkreśla minister Sasin, dokument przygotowany przez ministerstwo klimatu to nowa wersja, przygotowana w związku z zaostrzeniem polityki klimatycznej przez Unię Europejską.

– Rozmawiamy z naszymi europejskimi partnerami, wskazując na nasze uwarunkowania w energetyce, na fakt posiadania silnego górnictwa. Wskazujemy na to, że Polska powinna być traktowana nieco inaczej niż pozostałe kraje europejskie – dodał Jacek Sasin.

Zwrócił też uwagę, że w dzisiejszych warunkach tak wysokich opłat za emisje CO2, produkcja energii z węgla jest produkcją bardzo drogą, co powoduje jej niekonkurencyjność w porównaniu z innymi źródłami energii. To - jak podkreślił - wymusza pewne działania.

Tym elementem, który ma wskazywać, porządkować pewną drogę postępowania na przyszłość, jest właśnie dokument przygotowany przez ministerstwo klimatu - Polityka energetyczna Polski.

- Ona będzie dopiero dyskutowana, w ramach rządu. Jesteśmy jeszcze przed wszystkimi uzgodnieniami i dyskusjami. Jest czas na rozmowy z naszymi partnerami społecznymi - powiedział minister aktywów państwowych.

co21200.jpg
Zielona energia może dać nawet 68-proc. redukcję emisji CO2. Eksperci Instytutu Jagiellońskiego mają pomysł

Jest przyjęty i modyfikowany program dla Śląska

Wicepremier uważa, że należy brać pod uwagę, w procesie transformacji wiele czynników. Jedne - jego zdaniem - to czynniki ekonomiczne, wynikające wprost z polityki europejskiej, kwestie naszych możliwości inwestycyjnych.

- Musimy dokonać gigantycznych inwestycji w sektorze energetycznym, tak aby zastąpić tę energetykę opartą o węgiel, czy to kamienny, czy brunatny, energetyką opartą o inne źródła - mówił minister Sasin.

Dodał, że są też kwestie społeczne - zapewnienia łagodnego przejścia osób pracujących dzisiaj w sektorze górniczym do innych sektorów gospodarki, czyli stworzenia nowych miejsc pracy, nowych inwestycji.

- Pracujemy w tym zakresie. Jest przyjęty i modyfikowany program dla Śląska, ale również włączamy w te działania inne obszary, na których ważną częścią jest górnictwo czy energetyka konwencjonalna. To są wszystkie te czynniki, które musimy wziąć pod uwagę w ramach prac rządowych - zapewnił wicepremier.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Globalna emisja dwutlenku węgla ostro w dół. Powodem jest pandemia koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 12:00
Światowa misja dwutlenku węgla spadnie w tym roku o 8 proc. ze względu na ograniczenia dla przemysłu i obostrzenia społeczne związane z pandemią koronawirusa. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że spadek będzie sześciokrotnie większy niż podczas recesji w 2008 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 340 mln zł rekompensat dla firm z sektorów energochłonnych

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 11:11
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyznał firmom z sektorów energochłonnych ponad 340 mln zł wsparcia za 2019 r. Najwyższa z rekompensat wyniosła ponad 69 mln zł. Z systemu wsparcia skorzystało 25 przedsiębiorstw.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister klimatu: musimy pogodzić wymogi ekonomii i ekologii w transformacji energetyki

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 17:30
Pod względem przyrostu mocy z indywidualnych instalacji fotowoltaicznych Polska jest w czołówce świata i Europy. Bo Polacy masowo je instalują, co jest efektem programów "Mój prąd" i "Czyste powietrze" - powiedział Michał Kurtyka minister klimatu w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PGNiG: w ciągu 10 lat krajowa produkcja biogazu dogoni wydobycie gazu ziemnego

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 16:32
- W najbliższych 10 latach krajowa produkcja biogazu, wykorzystywanego w sieciach gazowych i transporcie, może sięgnąć 4 mld m sześc. To mniej więcej tyle, ile wynosi obecne polskie wydobycie gazu ziemnego i jedna piąta krajowego zapotrzebowania na gaz - ocenił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń