X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Aplikacje do śledzenia kontaktów z różnych krajów UE zostaną zintegrowane. Ruszają pierwsze testy

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 15:45
Komisja Europejska poinformowała o rozpoczęciu testów, które mają sprawdzić, czy aplikacje do śledzenia kontaktów z różnych krajów UE będą ze sobą współpracować. System ma wspomóc przekazywanie zanonimizowanych informacji o zakażeniach koronawirusem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ThirtyPlus

Testowanie infrastruktury rozpoczynają Czechy, Dania, Niemcy, Irlandia, Włochy i Łotwa. Uruchomiona przez KE brama sieciowa ma zapewnić przekazywanie informacji między wewnętrznymi serwerami krajowych aplikacji, aby działały one również poza granicami tych państw.

– Wiele państw członkowskich wdrożyło aplikacje służące do ustalania kontaktów zakaźnych i ostrzegania. Nadszedł czas, aby aplikacje te zaczęły się ze sobą komunikować – podkreśla unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego Thierry Breton.


shutterstock_telemedycyna 1200.jpg
KE uruchomiła platformę wymiany danych dla naukowców. Pomoże walczyć z koronawirusem

Ostrzeżenie nawet za granicą

Rozwiązanie ma ułatwić zgłaszanie przypadków zakażeń. Wystarczy, że użytkownicy będą mieli zainstalowaną tylko jedną aplikację, żeby mogli zgłosić pozytywny wynik testu lub otrzymać ostrzeżenie – nawet gdy będą za granicą.

– Wraz z ponownym wzrostem liczby nowych przypadków (zakażeń) aplikacje mogą uzupełniać inne środki, takie jak intensyfikacja testów i tradycyjne ustalanie kontaktów zakaźnych. Jeżeli aplikacje te będą powszechnie stosowane, mogą pomóc nam w przerwaniu łańcuchów zakażeń – zwraca uwagę komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakidu.

Większość państw członkowskich uruchomiła krajowe aplikacje służące do ustalania kontaktów zakaźnych i ostrzegania. W Polsce rozwiązanie nazywa się STOP COVID - ProteGO Safe.

Identyfikacja osób jest niemożliwa

Według informacji KE brama sieciowa będzie odbierać i przekazywać dalej losowe identyfikatory między aplikacjami krajowymi, aby zminimalizować ilość wymienianych danych, a tym samym ograniczyć zużycie danych przez użytkowników. Brama nie ma przetwarzać żadnych innych informacji poza losowymi kodami wygenerowanymi przez aplikacje krajowe.

"Wymieniane informacje są opatrywane pseudonimem, szyfrowane, ograniczone do niezbędnego minimum i przechowywane tylko tak długo, jak jest to konieczne do prześledzenia łańcuchów infekcji. Identyfikacja konkretnych osób jest przy tym niemożliwa – zapewnia Komisja Europejska.


pixabay medycyna technologia nauka 1200.jpg
Szczepionka na COVID-19 możliwa jeszcze w tym roku. AstraZeneca chce wznowić prace

Brama została opracowana i jest wdrażana przez spółki T-Systems i SAP oraz będzie obsługiwana z Centrum Danych Komisji Europejskiej w Luksemburgu. Wdrożenie operacyjne ma nastąpić w październiku.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: powstała aplikacja do walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 12:15
- W Polsce powstała aplikacja do walki z epidemią koronawirusa, w której każdy znajdzie bieżące informacje - mówił w Polskim Radiu 24 Ernest Frankowski, ekspert branży IT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Programiści z PGG wsparli śląski Sanepid. System pomaga w walce z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 10:30
Programiści Polskiej Grupy Górniczej (PGG) przygotowali oprogramowanie, które wspomaga pracowników lokalnych stacji sanepidu w walce z pandemią – obsługuje rejestrację osób pozostających w izolacji i pomaga zaplanować terminy pobierania wymazów.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepionka na COVID-19. Pod koniec roku dowiemy się, czy jest bezpieczna i skuteczna

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 11:50
W listopadzie lub grudniu 2020 r. będą znane wyniki badań klinicznych dotyczących szczepionki przeciwko COVID-19. Na ich podstawie będzie można określić, czy jest ona bezpieczna i skuteczna - zapewnił prof. Anthony Fauci, dyrektor Amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID).
rozwiń zwiń