X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Usługi bankowe będą coraz droższe. Instytucje finansowe szukają dodatkowych dochodów

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 13:00
Eksperci i analitycy finansowi są zgodni – czeka nas fala podwyżek i dodatkowych opłat za usługi bankowe. Pandemia koronawirusa i seria obniżek stóp procentowych uszczupliła zyski banków, dlatego teraz chcą odrobić straty, dodatkowo obciążając klientów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock, Proxima Studio

Niektóre banki już podjęły decyzję o podniesieniu cen i wprowadzeniu nowych opłat, inne zapowiadają to na drugą połowę roku. Według wielu portali specjalizujących się w tematyce finansowej, w bankach trwają właśnie gorączkowe prace, przeglądane są wszystkie taryfy opłat i prowizji, a po wakacjach klienci zostaną zapoznani z długą listą podwyżek.

Zyski banków topnieją w oczach

Jak zauważa portal businessinsider.com.pl bankowość za zero złotych powoli przechodzi do historii. Podatek bankowy, nadmierne regulacje, a zwłaszcza niemal zerowe stopy procentowe powodują, że zyski banków topnieją w oczach. By szukać oszczędności, banki zamierzają likwidować placówki, redukować zatrudnienie i wprowadzać opłaty tam, gdzie ich dotąd nie było, albo były niskie.

W opinii analityków w pierwszej kolejności podwyżki odczują klienci firmowi, następnie pojawi się coraz więcej opłat za operacje w oddziałach lub za pośrednictwem konsultanta na infolinii. Wkrótce banki będą także żądać opłat za wszystkie transakcje i usługi związane z obrotem gotówki. Również karty płatnicze – do niedawna w zdecydowanej większości bezpłatne – będą co miesiąc generowały co najmniej kilkuzłotowy koszt. Jednocześnie lokaty w wielu bankach już dziś osiągnęły poziom 0,01 proc., co przy kilkunastu złotych opłaty za prowadzenie rachunku, okazuje się, że trzymając pieniądze w banku... tracimy.


banking1200.jpg
Niskie stopy procentowe. Ekspert: dobrze dla kredytobiorców, gorzej dla oszczędzających

Rosnące koszty dla klientów

Pierwsze efekty nowej polityki banków są już widoczne. PKO BP tłumaczy, że skutki cięcia stóp procentowych to jedna z przyczyn likwidacji lokat terminowych dla firm. Podobną decyzję podjął Santander Bank Polska, tłumacząc to aktualną sytuacją rynkową – rekordowo niskimi stopami procentowymi NBP.

To jednak strona medalu, gdy bank nie pozwala swoim klientom zarabiać na oszczędnościach. Z drugiej są rosnące koszty dla klientów. Z analizy NBP wynika, że banki już od dłuższego czasu podnoszą opłaty. Na przykład jeszcze w grudniu 2018 za polecenie przelewu w oddziale lub przez telefon klienci płacili średnio 7,80 zł lub 3,78 zł. Teraz odpowiednio kosztuje to 8,10 zł lub 4,51 zł. Za prowadzenie rachunku płatniczego opłata wyniosła w grudniu 2018 r. średnio 5,73 zł, w czerwcu 2019 r. 5,80 zł, a w grudniu 2019 r. już 6,05 zł – czytamy na portalu businessinsider.com.pl.

Bank Credit Agricole już w kwietniu zmienił cennik, podnosząc opłaty za przelewy tradycyjne z 10 do 12 zł, przelewy natychmiastowe z 15 do 17 zł i zlecenia SEPA z 10 do 12 zł. Na podwyżki od lipca zdecydował się też bank BNP Paribas – ujednolicił m.in. opłatę za dokonywanie wpłat i wypłat w placówkach. Po zmianach każda taka operacja kosztuje 10 zł.

Nieuczciwe praktyki rynkowe

Niestety są również instytucje, które wykorzystują niewiedzę i potrzeby swoich klientów, by pozyskać dodatkowe wpływy. Niedawno Rzecznik Finansowy skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie dwa powództwa przeciwko Bankowi Handlowemu w Warszawie oraz Santander Bank Polska o zaniechanie stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej, polegającej na nieobniżaniu w przypadku przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego całkowitego kosztu kredytu o koszt prowizji.

Z kolei Prezes UOKiK uznał, że stosowane przez Deutsche Bank Polska postanowienia odnoszące się do mechanizmu wyliczania opłat za wydanie zaświadczenia o historii spłaty kredytu są klauzulami niedozwolonymi. Bank potrafił zażądać od klienta nawet 1,6 tys. zł za wydanie zaświadczenia. Na bank została nałożona kara prawie 5 mln zł. W toku są postępowania wobec 4 banków.


kredyty 1200.jpg
Bierzemy mniej kredytów mieszkaniowych, gotówkowych i kart kredytowych. Nowe dane BIK

Klienci wycofują pieniądze

Banki nie ukrywają, że pracują nad zmianami w tabelach opłat i prowizji. W górę mają pójść opłaty za wszystkie operacje wiążące się z obrotem gotówkowym, czyli np. wpłata i wypłata w okienku, zlecenie przelewu, czy pobranie pieniędzy z bankomatu. Trudniej będzie też uniknąć zupełnie opłat za korzystanie z kart debetowych i kredytowych. Firmy muszą się liczyć z tym, że wkrótce zapłacą za środki przetrzymywane na koncie transakcyjnym, czy przelewy.

Czy to przyniesie dodatkowe zyski i zrekompensuje bankom straty, jakie ponosi większość firm w Polsce z powodu pandemii? Dane KNF pokazują, że na koniec czerwca 16 banków, w tym 9 komercyjnych i 7 spółdzielczych wykazało łączną stratę w wysokości 467,3 mln zł. Pozostałe banki w sektorze wykazały jednak łącznie zysk w wysokości 4,38 mld zł. Z drugiej jednak strony klienci nie pozostają bierni, obserwując sytuację – aż 53 mld zł odpłynęło z bankowych lokat od początku epidemii – informuje NBP – w samym tylko lipcu było to prawie 13 mld zł.

 

PolskieRadio24.pl/businessinsider.com.pl/DoS

 

Czytaj także

Prezes UOKiK: wakacje kredytowe z Tarczy 4.0 dotyczą wszystkich banków

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 17:00
Zawieszenie spłat rat i odsetek kredytu konsumenckiego i hipotecznego na trzy miesiące, ma chronić osoby pozbawione źródeł dochodu przed pętlą zadłużenia. Taki był cel nowych rozwiązań zaproponowanych w Tarczy Antykryzysowej 4.0 - zapewniał Tomasz Chróstny, prezes UOKiK gość audycji "Ekspres Gospodarczy" Programu 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lokaty bankowe nie przynoszą zysku. Klient musi do nich... dopłacać

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 09:41
Obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej zredukowały oprocentowanie wielu depozytów w bankach niemal do zera. Co więcej, kilka instytucji zdecydowało się wprowadzić opłaty za trzymanie oszczędności na rachunkach. W praktyce oznacza to, że klient deponujący oszczędności na takim rachunku może narazić się na straty - informuje portal Bankier.pl.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kredyty nie zdrożeją - stopy procentowe pozostają bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 15:11
To na pewno dobra wiadomość dla kredytobiorców - stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym, rekordowo niskim poziomie - poinformowała Rada Polityki Pieniężnej po dzisiejszym posiedzeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pochyła ścieżka. Pandemia wyhamowała rynek kredytów i pożyczek

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 14:15
Sprzedaż wszystkich produktów kredytowych w pierwszym półroczu 2020 r. odnotowała ujemne odczyty. Ożywienie na rynku kredytów w dużym stopniu zależeć będzie od polityki kredytowej banków - poinformowało Biuro BIK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karty płatnicze wygrywają z gotówką z bankomatu. Znamy dane dot. transakcji

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 11:00
Transakcje kartami w terminalach płatniczych i Internecie zaczynają dominować nad wypłatą gotówki w bankomatach - twierdzą eksperci Bank Pekao. Taki trend wymusza epidemia COVID-19, gdyż kupujący rezygnują z gotówki w obawie przed zakażeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy coraz ostrożniejsi z braniem kredytów na mieszkania. Oto nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 11:22
W drugim kwartale 2020 roku banki udzieliły 45,2 tys. kredytów mieszkaniowych, czyli o 20 proc. mniej niż w pierwszym kwartale 2020 roku - wynika z raportu AMRON-SARFiN. W całym 2020 roku liczba nowych kredytów może być niższa o 12-15 proc. niż w 2019 roku.
rozwiń zwiń