X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Pełny ZUS dla wszystkich umów zleceń? Rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 09:45
Rząd planuje pełne oskładkowanie umów zleceń. Firmy dopłacą po zmianach nawet 2,5 mld zł – informuje "Rzeczpospolita". – Pracujemy nad takimi zmianami – potwierdza Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Grabowski Foto

Jak podaje gazeta, wszystko wskazuje na to, że wyższe składki przyjdzie zapłacić przedsiębiorcom już od 1 stycznia 2021 r. Zapłacą je od wynagrodzeń osób, które pracują na co najmniej dwóch umowach zlecenia lub łączą pracę na zleceniu z etatem czy działalnością gospodarczą.

Propozycja wróciła przez rekordowy deficyt

W myśl obecnie obowiązujących przepisów, jeśli z pierwszej umowy opłacili składki od co najmniej minimalnego wynagrodzenia, od kolejnych umów płacą już tylko składkę zdrowotną i przez to otrzymują na rękę wynagrodzenie wyższe o około 30 proc. Pełne oskładkowanie przychodów oznacza jednak nie tylko zwiększenie kosztów ich zatrudnienia dla przedsiębiorców, ale także zmniejszenie wypłaty dla zleceniobiorcy.


ZUS shutterstock 1200.jpg
Składki na ZUS. W przyszłym roku tylko niewielki wzrost opłat

"To dlatego rząd zrezygnował z tej zmiany zaplanowanej jeszcze w zeszłym roku. Na przeszkodzie stanęły zbliżające się wybory parlamentarne. Teraz, gdy do następnych zostały trzy lata, a w czasie kryzysu budżet będzie miał rekordowy deficyt, propozycja zmian wróciła – podaje "Rz".

Głownie w turystyce i gastronomii

Gazeta zauważa również, że obecnie zatrudnienie na kilku umowach jest stosowane w turystyce czy gastronomii, które najmocniej odczuły kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa, a nałożenie na nie obowiązku zapłaty wyższych składek od zleceń trudno uznać za wsparcie w wychodzeniu z kryzysu gospodarczego.

– Nie znamy jeszcze szczegółów tego projektu, jednak wprowadzenie jednolitego dla wszystkich podatku od wynagrodzeń powinno wiązać się z obniżeniem klina podatkowego – komentuje w "Rz" prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.


1200_pieniądze_shutterstock.jpg
W ramach postojowego wypłacono już 5 miliardów złotych

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uwaga przedsiębiorcy. Dziś ostatni dzień na wniosek o umorzenie składek

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 13:34
30 czerwca to ostatni dzień na złożenie wniosku o umorzenie składek ZUS. Wniosek może obejmować trzy miesiące: marzec, kwiecień i maj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 mld zł z tarczy antykryzysowej na ochronę firm i miejsc pracy. Zobacz, z czego można skorzystać

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 12:53
5 mln miejsc pracy uratowano dzięki przeznaczeniu 100 mld zł na tarczę ochronną dla przedsiębiorców i firm. Firmy mogą liczyć na pomoc w postaci m.in. dofinansowania wynagrodzeń dla pracowników czy umarzalne pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niższy ZUS to niższe koszty działalności. Korzystają z niego setki tysięcy przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 10:47
"Mały ZUS Plus" to jedna z propozycji rządu, pozwalająca obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. W tym roku jeszcze więcej firm może skorzystać z preferencyjnej formy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy pod koniec grudnia ubiegłego roku, a zmiany weszły w życie już w lutym 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zleceniodawca nie chciał złożyć wniosku o postojowe? Teraz możesz to zrobić samemu

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 09:58
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nowy wniosek o postojowe. Dotyczy on osób, które starają się o świadczenie, pracują na podstawie umowy cywilnoprawnej, a którym zleceniodawca odmówił wcześniej złożenia takiego wniosku.
rozwiń zwiń