X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ulga robotyzacyjna: nowe regulacje mają pomóc firmom i nie zabierać miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 14:45
Całkowity koszt ulgi na robotyzację to 1 mld 100 mln zł w ciągu pięciu lat – poinformowała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Przygotowywane przez resort rozwoju i ministerstwo finansów rozwiązanie ma dotyczyć wszystkich firm i obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa Gorodenkoff

Jak wyjaśniła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, rozwiązanie przewiduje, że przedsiębiorcy będą mogli dodatkowo odliczyć 50 proc. kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację, niezależnie od wielkości i rodzaju branży.

Odliczenie ma dotyczyć także leasingu oraz szkoleń dla pracowników obsługujących roboty i objąć płatników PIT i CIT.

– Rozpoczynamy dziś konsultacje dotyczące tej ulgi – dodała Jadwiga Emilewicz.

Ulga będzie kosztować budżet 1,1 mld zł

Szefowa resortu rozwoju poinformowała, że całkowity koszt tej ulgi szacuje się na 1 mld 100 mln zł do 2025 r.

Według szacunków Ministerstwa Rozwoju, w pierwszym roku obowiązywania ulga będzie kosztować budżet państwa ok. 150 mln zł.

Bez robotów nie ma rozwoju

Nowa ulga ma zwiększyć poziom robotyzacji polskiej gospodarki, co – zdaniem minister Emilewicz – jest warunkiem sine qua non rozwoju.


roboty 1200.jpg
Prezes PTE: ulga na robotyzację to dobra odpowiedź na wyzwania rewolucji 4.0

Wicepremier poinformowała także, iż nasycenie robotami przemysłowymi na 1 tys. pracowników w Polsce jest niższe niż na przykład w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.

Roboty nie zabiorą pracownikom pracy

– 42 roboty na tysiąc pracowników to zdecydowanie wartość niewystarczająca – przyznała, uspakajając jednocześnie, że ulga ma pomóc firmom, a nie zabierać ludziom miejsca pracy.


Marlena Maląg 1200.jpg
Minister Marlena Maląg: gospodarka 4.0 to wymóg czasów, ale praca ludzka jest niezbędna, między nią a robotyzacją trzeba zachować równowagę

– Przyczyni się do polepszenia jakości i elastyczności produkcji oraz komfortu pracy – oceniła, dodając, że chodzi o roboty, które mają być w tych miejscach pracy, której my nie chcemy wykonywać i nie powinniśmy w XXI w.

Ulga wzmocni nowoczesną produkcję

Według obecnego na konferencji wiceministra finansów Jana Sarnowskiego nowa ulga ma być "podatkowym wsparciem dla rozwoju produktywności polskich firm".

– Chcemy uzupełnić ekosystem działających w Polsce preferencji podatkowych o rozwiązania wspierające otwieranie nowych linii produkcyjnych – wyjaśnił wiceminister Sarnowski.

Jego zdaniem wprowadzenie nowej ulgi to kluczowy krok dla budowy w Polsce nowoczesnego, kompletnego ekosystemu ulg podatkowych, działających na każdym etapie procesu produkcyjnego.

Ulga na każdy etap produkcji – od prototypu, po sprzedaż

Będą do niego należeć ulga badawczo-rozwojowa, wspierająca prace koncepcyjne nad nowym produktem; ulga na prototyp wspomagająca przeniesienie pomysłu na język praktyki i produkcji. Kolejna to ulga na inwestycje w aplikację robotyczną, zawierającą robota i wszystkie elementy, dzięki który może on pracować i współpracować z ludźmi i innymi maszynami i IP Box, która zmniejsza obciążenie na etapie komercjalizacji, czyli sprzedaży produktów.

– Chcemy, aby te cztery elementy działały wzajemnie – podkreślił Jan Sarnowski.

Dzięki uldze wzrośnie wykorzystanie robotów w produkcji

Jak tłumaczył wiceminister rozwoju Marek Niedużak, ulga na robotyzację wzorowana jest na uldze badawczo-rozwojowej.

Według założeń wykorzystanie ulgi na robotyzację realnie pokryje przez państwo ok. 10 proc. wydatków polskich przedsiębiorców na roboty.


przemysł1200.jpg
Eksperci: robotyzacja to odpowiedź na brak rąk do pracy i problemy z demografią

Według wiceszefa resortu rozwoju Krzysztofa Mazura w 2018 r. w naszym przemyśle działało 13,5 tys. robotów.

– Chcemy, by w wyniku projektowanej ulgi w ciągu pięciu lat liczba ta wzrosła 2,5-krotnie do 24 tys. – stwierdził.

Ulga oznacza odliczenie od podstaw opodatkowania 50 proc. kosztów kwalifikowanych

Ministerstwo Rozwoju zaznaczyło, że odliczenie od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami na robotyzację miałoby dotyczyć: zakupu lub leasingowania nowych robotów, zakupu oprogramowania, osprzętu, kupna urządzeń BHP, szkoleń dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.

Założono, że koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego, dokonają dodatkowego odpisu (tak jak w uldze na B+R). Ulga ma obowiązywać przez pięć lat.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, jk

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przedsiębiorcy coraz lepiej oceniają kondycję i perspektywy swoich firm

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 10:57
Do 38 proc., wobec 42 proc. w maju, spadł w czerwcu odsetek respondentów negatywnie oceniających kondycję swojej firmy - wynika z czerwcowego badania "Sytuacja przedsiębiorstw w czasach koronawirusa" przeprowadzonych przez Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: miliardy z europejskiego funduszu odbudowy pomogą Polsce nadrobić innowacyjny dystans

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 15:23
Porozumienie zawarte na szczycie Unii Europejskiej zakłada, że w latach 2021-2027 do Polski trafi ok. 160 mld euro, z czego około 57 miliardów euro to będą granty i pożyczki w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności, czyli tzw. europejskiego planu odbudowy. I to właśnie te pieniądze - jak mówi ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Ignacy Święcicki, mogą nam pomóc nadrobić zaległości, jakie Polska ma np. w rozwoju cyfryzacji czy robotyzacji.
rozwiń zwiń