X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Coraz mniej papieru na budowach: będą e-wnioski na pozwolenie, e-rejestr osób z uprawnieniami

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 13:05
Rząd zapowiada budowanie z coraz mniejszą ilością papieru - trwa pilotaż systemu do składania e-wniosków o pozwolenie na budowę, od 7 grudnia ma zacząć działać e-CRUB, czyli nowy elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kanghophoto/shutterstock.com

By można było zrezygnować całkowicie z papieru, potrzebne są jednak zmiany w prawie. Za kilka dni zajmie się nimi Sejm - informuje portal Prawo.pl.

W Polsce rozpoczęła się cyfryzacja procesu inwestycyjnego

Według ekspertów celem jest szybka cyfryzacja procesu inwestycyjnego. "Prace już się toczą, choć ciągle brakuje podstaw prawnych" - mówi cytowana przez Prawo.pl Dorota Cabańska, pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.


flower-5222311_1280.jpg
Cyfryzacja uprości procedury budowlane. Zobacz, które wnioski złożysz online

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uruchomił już stronę e-budownictwo z pierwszymi 10 wnioskami. Wszystkie można krok po kroku wypełnić na stronie. Na razie nie można ich jednak przesłać elektronicznie, bo nie ma ku temu podstawy prawnej - przypomina Prawo.pl.

Pilotaż e-wniosków pozwoleń na budowę

Jednocześnie od 4 września do 16 października trwa pilotaż generatora wniosków o pozwolenie na budowę. Umożliwia on złożenie wniosku z projektem budowlanym w formie cyfrowej.

Jednak według ekspertów cytowanych przez Prawo.pl „przesłanie elektronicznego wniosku nie zwalnia z obowiązku złożenia papierowego” - wyjaśnia Andrzej Falkowski, przewodniczący Komisji Prawno-Regulaminowej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Ważne połączenie baz danych urzędów związanych z inwestycjami

Zdaniem eksperta najważniejsze jednak jest połączenie baz danych poszczególnych urzędów i elektroniczna wymiana korespondencji między nimi.

"Samo wysłanie wniosku o pozwolenie na budowę to końcowy etap długiego procesu pozyskiwania różnych pozwoleń, stanowisk" - cytuje Falkowskiego Prawo.pl.

Od grudnia rusza rejestr osób z uprawnieniami budowlanymi

Jak podaje portal, w tym tygodniu rozpoczęły się już prace programistyczne nad eCRUB. 7 grudnia system ma być już dostępny dla użytkowników. Do nowego rejestru będą zmigrowane dane dotyczące około 123 tys. uprawnionych i 1,5 tys. ukaranych z obecnie użytkowanego od 1995 r.

Kiedy zakończy się cyfryzacja? Cytowana przez Prawo.pl Dorota Cabańska jest przekonana, że jeden punkt dostępu do wszystkich usług budowlanych poprzez e-budownictwo będzie gotowy do 2022 roku. GUNB pracuje jeszcze nad wprowadzeniem elektronicznego dziennika budowy oraz konta inwestora w serwisie e-budownictwo.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. Zamiana dokumentacji papierowej na elektroniczną

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 13:40
W najbliższy poniedziałek, 3 sierpnia rozpocznie się cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. Od tego dnia w serwisie e-budownictwo będzie można pobrać i wypełnić odpowiednie formularze. ministerstwo Rozwoju chce, by jesienią możliwe było przesyłanie dokumentacji budowlanej online, a na koniec roku – złożenie przez Internet wniosku o pozwolenie na budowę.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najnowsze dane GUS: wzrost sprzedaży, więcej mieszkań, wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w górę

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 12:05
Sprzedaż detaliczna wzrosła o 3 proc. w ujęciu rok do roku. To pierwszy taki wzrost od czasu ogłoszenia w Polsce stanu epidemii i zamrożenia gospodarki. Wynik jest lepszy niż prognozy analityków. W pierwszym półroczu oddano także więcej mieszkań i poprawił się  wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska szybko wróci do inwestycji w nieruchomości komercyjne. Na rynku jest sporo zamrożonego kapitału

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 10:05
Powrót inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych do poziomu sprzed pandemii Europie zajmie dwa lata, a Polsce pół roku mniej – wynika z raportu firmy doradczej CBRE "Real Estate Market Mid-Year Outlook 2020".  
rozwiń zwiń