X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: w trzecim kwartale gospodarka pozytywnie zaskoczy

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 14:55
- Patrząc na ostatnie dane, w trzecim kwartale będziemy mieli pozytywne zaskoczenie, jeśli chodzi o wyniki gospodarki - ocenił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Szef PFR uczestniczył w panelu Forum Ekonomicznego 2020 "Tarcza Antykryzysowa jako skuteczne narzędzie wspierania polskich przedsiębiorców".
Paweł Borys w Karpaczu
Paweł Borys w KarpaczuFoto: PAP/Sebastian Borowski

W ocenie Pawła Borysa nominalne PKB być może w przyszłym roku będzie rosło, co jest dobrą informacją dla finansów publicznych.

– W III kwartale, patrząc na ostatnie dane, myślę, że będziemy mieli pozytywne zaskoczenie, jeżeli chodzi o wyniki gospodarki. Te wyniki będą lepsze, niż oczekiwaliśmy jeszcze miesiąc czy dwa temu – powiedział.

Problemem mogą być efekty wtórne

– Wydaje mi się, że ten spadek PKB będzie jeszcze mniejszy niż ostatnie prognozy. Ja obstawiam, że będzie w przedziale między 2 a 3 proc. w całym tym roku. To ożywienie przebiega bardzo sprawnie – powiedział szef PFR.


Podkreślił, że jest kilka sektorów gospodarki, wytwarzających ok. 10 proc. PKB, jak na przykład kultura, hotelarstwo, branża lotnicza, które ze względu na swą specyfikę będą potrzebowały więcej czasu do odbudowania się po pandemii.

new-york-skyline-manhattan-hudson-40142 kopia 663.JPG
O ile wzrośnie w tym roku światowe PKB? Znamy nową prognozę Goldman Sachs

– Najważniejszym pytaniem – moim zdaniem – z perspektywy 2021 r. jest to, czy w gospodarce europejskiej, głownie w strefie euro, nie pojawią się tzw. efekty wtórne. Mieliśmy z tym do czynienia w 2009 r., kiedy gospodarka odbiła w 2010 r., a już w 2011 r., na skutek bardzo poważnego kryzysu w sektorze bankowym, mieliśmy znowu wejście w recesję. Dzisiaj tych ryzyk też jest sporo. Banki w wielu krajach nie są w najlepszej kondycji, w wielu krajach – to są Włochy, Hiszpania, Francja – wzrosło bezrobocie. Tych ryzyk trochę jest na horyzoncie – ocenił Paweł Borys.

Dane są realne i do osiągnięcia

Uczestnicząca w panelu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że na rynku pracy przez ostatnie trzy miesiące występuje sytuacja, w której – jak oceniła – można zachować umiarkowany optymizm.
– Stopa bezrobocia wynosi 6,1 proc. – przypomniała minister i dodała, że w sierpniu po raz pierwszy odnotowano wprawdzie niewielki, ale spadek liczby osób bezrobotnych – o 0,5 tys.


– Szacujemy, że stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 7-8 proc. Myślę, że te dane są całkowicie realne i do osiągnięcia. Ja to nazywam umiarkowanym optymizmem, bo jeszcze do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co przyniesie jesień – powiedziała Marlena Maląg.

polskieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Traktuję pandemię jako silne szkło powiększające". Prof. Mączyńska o wpływie COVID-19 na gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 13:17
- Stworzyliśmy bulimiczny system gospodarki, który jest porównywalny do "wyścigów Formuły 1 bez koła zapasowego". Mam nadzieję, że kryzys pandemiczny przynajmniej na krótko przyniesie otrzeźwienie - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, ekonomistka z SGH.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: ryzyko tzw. lockdownu jest absolutnie minimalne

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 14:31
- Będziemy robić wszystko, aby pomóc naszym obywatelom, ale teraz w porównaniu do pierwszego etapu pandemii dużo się zmieni. Ryzyko ogólne, czyli tzw. lockdown, jest absolutnie minimalne - powiedział w Polskim Radiu 24 Tadeusz Kościński, minister finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świat gospodarki i polityki zawsze się przenikał". Prof. Domański o Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 13:59
- Takie bezpośrednie kontakty lepiej nas informują, dają diagnozę, myślę także o odbiorze społecznym. Styk polityki i gospodarki może skutkować dla obu tych agend, politycznej i gospodarczej, wzajemnym rozpoznaniem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń