X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Fundusz Trójmorza rośnie w siłę. Do udziałowców dołączą Łotwa i Estonia

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 13:31
- W przyszłym tygodniu ma zostać podpisany akt notarialny rozszerzający grono udziałowców Funduszu Trójmorza o dwa państwa: Łotwę i Estonię – poinformowała w środę w Karpaczu prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.
Prezes Zarządu BGK Beata Daszyńska-Muzyczka (C) oraz minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak (2P) podczas panelu Fundusz Inwestycyjny Trójmorza w drugim dniu Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu.
Prezes Zarządu BGK Beata Daszyńska-Muzyczka (C) oraz minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak (2P) podczas panelu "Fundusz Inwestycyjny Trójmorza" w drugim dniu Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu.Foto: PAP/Sebastian Borowski

Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego wzięła udział w środowym panelu Forum Ekonomicznego 2020 poświęconym Funduszowi Trójmorza.

Grupa Wyszehradzka Visegrad V4 mapa fot shutterstock.jpg
Eksperci: współpraca naszego regionu będzie kluczowa dla wzrostu po kryzysie gospodarczym

Fundusz z docelowym finansowaniem wynoszącym 600 mld euro ma koncentrować się na projektach tworzących infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w regionie Trójmorza.

Trójmorze: 12 państw leżących między trzema morzami – Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym

Trójmorze jest inicjatywą skupiającą 12 państw Unii Europejskiej leżących pomiędzy trzema morzami – Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym (tj. Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Austrii, Węgier, Rumunii, Słowenii, Chorwacji, Bułgarii).

Grupa została powołana do życia w 2015 roku przez polskiego prezydenta Andrzeja Dudę i chorwacką prezydent Kolindę Grabar-Kitarović w celu zacieśnienia współpracy gospodarczej i infrastrukturalnej między państwami regionu.

We wrześniu 2018 roku, podczas trzeciego szczytu państw Trójmorza w Bukareszcie, podpisany został list intencyjny w sprawie utworzenia Funduszu Trójmorza z przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za inwestycje i rozwój z Chorwacji, Czech, Łotwy, Słowacji, Rumunii i Polski.

 💬Potrzebujemy 600 mld euro, aby dogonić infrastrukturalnie kraje Europy Zachodniej. Musimy połączyć różne źródła finansowania, w tym środki unijne i środki Funduszu Trójmorza – prezes BGK @beatadm podczas @Economic_Forum_ . pic.twitter.com/JXNjvgsiQy

Celem Funduszu Trójmorza jest zakładanie i tworzenie połączeń transportowych, energetycznych i cyfrowych w regionie między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym.

Obecnie Fundusz analizuje ok. 50 projektów

Jak zasygnalizowała prezes BGK, Fundusz obecnie analizuje ok. 50 projektów, kilka z nich jest na zaawansowanym etapie; dwa lub trzy przykładowe przedsięwzięcia mają zostać zaprezentowane na szczycie online Inicjatywy Trójmorza w Tallinie 19-20 października br.

W ub. roku BGK i rumuński Exim Bank podpisały w Luksemburgu akt założycielski Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza. Fundusz ma koncentrować się na projektach tworzących infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w regionie Trójmorza.

W lutym br. Fundusz podpisał umowy z doradcą inwestycyjnym, który jest odpowiedzialny za ocenę, przygotowywanie i inwestowanie w poszczególne projekty.

Trzy morza połączone infrastrukturą na osi północ-południe

W Karpaczu Daszyńska-Muzyczka mówiła, że „ogromne bramy, które mogą być otwarte przez Morza Śródziemne, Bałtyckie i Czarne, mogą być doskonałym wehikułem do rozwoju gospodarczego tego regionu – pod jednym warunkiem, że będziemy te bramy potrafili połączyć infrastrukturą, której dzisiaj na tej osi północ-południe bardzo brakuje”.

Inwestycje warte 600 mld euro

Szefowa BGK przypomniała, że zgodnie z szacunkami przygotowanymi na etapie tworzenia Funduszu Trójmorza na wybudowanie brakującej w państwach Inicjatywy infrastruktury energetycznej, transportowej, cyfrowej to prawie 600 mld euro potrzebnych do 2030 r., z czego na transport 290 mld euro (w tym na drogi 165 mld, na koleje 100 mld, na transport wodny 12 mld i lotniska 11 mld), na energię 88 mld euro, a na infrastrukturę cyfrową 160 mld euro.

duda 1200.jpg
Prezydent: Trójmorze to nie tylko inicjatywa polityczna, ale też biznesowa

Fundusz Trójmorza ma się angażować, na zasadach komercyjnych, w projekty o całkowitej wartości do 100 mld euro i aktywizować inne źródła finansowania, takie jak środki poszczególnych krajów regionu czy fundusze unijne.

Wśród udziałowców Funduszu takie instytucje jak Bank Światowy, EBI, inwestorzy prywatni

Udziałowcami Funduszu mają być państwowe instytucje rozwoju, jak BGK, międzynarodowe organizacje, jak EBI, Bank Światowy czy też np. amerykańska instytucja rozwoju International Development Finance Corporation (IDFC), a także inwestorzy prywatni.

- Dzisiaj mamy na pokładzie dwa państwa założycielskie. (…) Mamy pięć państw reprezentowanych w radzie nadzorczej. W przyszłym tygodniu powinniśmy podpisać akt notarialny rozszerzający udziałowców o Estonię i Łotwę. Inicjatywa bardzo mocno przyspieszyła, jesteśmy w procesie uzgodnień z pięcioma państwami elementów dotyczących podpisania również aktów notarialnych - zasygnalizowała prezes BGK.

Zaznaczyła, że krótko po tym, gdy 26 lutego br. podpisano umowę z firmą zarządzającą funduszem, świat stanął w miejscu w związku z pandemią.

 Decyzje o inwestycjach Funduszu poznamy w październiku

- Ale Fundusz działał dalej. Firma przejrzała ponad 75 projektów, ok. 20 zostało odrzuconych jako nierealizowane przez Fundusz w formie komercyjnej. 50 jest nadal analizowanych - ok. 6 projektów jest w bardzo zaawansowanej fazie. Ponieważ jesteśmy objęci tajemnicą inwestycyjną, nie będziemy mogli mówić o tych projektach, natomiast chcemy na pewno na szczycie Trójmorza, który odbędzie się w formie online 19-20 października, opowiedzieć o przykładowych dwóch-trzech projektach, które będą pokazywały, jak chcemy łączyć na osi północ-południe i budować przewagi konkurencyjne zarówno tego regionu, jak i całej Unii Europejskiej - zapowiedziała Daszyńska-Muzyczka.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: Trójmorze to nie tylko inicjatywa polityczna, ale też biznesowa

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 13:19
Prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia Konferencji Giełd Trójmorza w Krakowie podkreślił rolę biznesu we współpracy państw członkowskich. Jak zaznaczył, politycy mogą wspierać rozwój gospodarczy, ale główną rolę odgrywają w nim przedsiębiorcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: współpraca naszego regionu będzie kluczowa dla wzrostu po kryzysie gospodarczym

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 12:00
Wymiar współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej miał duże znaczenie jeszcze przed pandemią. Dziś, wobec pandemii i jej następstw dla gospodarki światowej jeszcze zyskuje. Niezbędne jest jednak zintensyfikowanie współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej albo jeszcze szerzej Inicjatywy Trójmorza - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Zbigniew Krysiak z SGH i Instytutu Myśli Schumana oraz Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń