X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Inwestycje w nowe technologie to sposób na zapaść w lotnictwie. Horała o budowie CPK

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 19:30
W 2023 r. pierwsze wbicie łopaty, a w 2027 r – pierwsze loty z Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nie odpuszczamy – zadeklarował we wtorek w Karpaczu wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: CPK

Zdaniem Marcina Horały koronawirus stworzył bardzo trudne warunki dla branży lotniczej, ale jednocześnie dają one szansę na rozwój.

– Gdybyśmy takiego programu inwestycyjnego jak Centralny Port Komunikacyjny w Polsce nie mieli, to z powodu kryzysu jakiś program trzeba by było wymyślić. To jest ten moment na CPK – mówił. Jak wskazał, epidemia koronawirusa na program budowy CPK może mieć pozytywny wpływ. W jego ocenie, inwestycje "generalnie" lepiej prowadzi się w czasie spowolnienia gospodarczego, bo łatwiej jest wtedy znaleźć wykonawców i ceny są niższe.

cpk 1200.jpg
Program inwestycyjny CPK to 95 tys. miejsc pracy

COVID-19 zabija branżę lotniczą

Wiceszef resortu infrastruktury nie obawia się, że z powodu koronawirusa ludzie przestaną latać.

– Wszyscy eksperci rynku lotniczego prognozują, że ruch lotniczy wróci, są jednak różnice co do tego, kiedy to nastąpi. Większość prognoz mówi o powrocie ruchu do poziomu z 2019 roku w latach 2023-2024 – powiedział.

Według szefa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusza Janiszewskiego COVID-19 zabija gospodarkę i branżę lotniczą.

– Nasz sposób na zapaść w lotnictwie to inwestycje w nowe technologie. Dzięki nim chcemy wyjść z tego bezprecedensowego kryzysu zwycięsko – podkreślił.

Z kolei prezes Kraków Airport Radosław Włoszek wskazał, że CPK będzie kołem zamachowym dla gospodarki. Jednocześnie podkreślił rolę i znaczenie portów regionalnych, które z powodu koronawirusa przeżywają problemy finansowe.

– Porty regionalne mają trudne dziś zadanie, ponieważ muszą dokonać korekt założeń budżetów. Są to dla nich wyzwania – ocenił.

cpk 22.jpg
Budowa CPK. Rząd przygotowuje program inwestycyjny

Strategiczny dla interesów kraju

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju. Zgodnie z zapowiedziami sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brytyjczycy pomogą przy planowaniu i budowie CPK. Podpisano porozumienie o współpracy

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 15:11
Wielka Brytania będzie współpracować przy planowaniu i budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jej przedstawiciele udostępnią doświadczenia zdobyte m.in. przy budowach lotnisk w Seulu, Singapurze czy Pekinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała: CPK daje szanse na przyciągnięcie miliardowych inwestycji do Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 09:47
- Centralny Port Komunikacyjny to narzędzie na przyciągnięcie do Polski miliardów dolarów prywatnego kapitału i miliardów euro dotacji unijnych - podkreślił we pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa CPK. Rząd przygotowuje program inwestycyjny

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 13:48
Rząd przygotowuje się do ustanowienia programu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się właśnie odpowiedni projekt uchwały na lata 2020-2023.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef PAŻP: musimy przetrwać chude lata i odbudować transport lotniczy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 10:35
Koronawirus wymusił rewizję programu inwestycyjnego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, postawiliśmy na utrzymanie płynności finansowej agencji i ochronę miejsc pracy, m.in. wprowadzając oszczędności w bieżącym funkcjonowaniu - poinformował szef Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.
rozwiń zwiń