X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

600 tys. nowych profili zaufanych. Polacy coraz chętniej korzystają z e-usług

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 09:10
600 tys. nowych profili zaufanych, grubo ponad ćwierć miliona elektronicznych pism ogólnych i niemal 26 tys. zgłoszonych online narodzin dzieci - to najkrótsze e-usługowe podsumowanie tegorocznych wakacji. Polacy coraz chętniej korzystają z e-usług i to nawet w wakacje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PIXABAY

- W tegoroczne wakacje, czyli od początku lipca do końca sierpnia, profil zaufany założyło dokładnie 624 128 osób. To o niemal ćwierć miliona więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W lipcu przybyło 322 722 nowych właścicieli profilu (najwięcej - 23 754 - we wtorek 7 lipca), w sierpniu - 301 406, z czego najwięcej - 21 746 - w poniedziałek 3 sierpnia.

Obecnie z PZ, a co za tym idzie także z e-administracji, korzysta już niemal 8 milionów Polaków. To ponad czwarta część wszystkich dorosłych obywateli. Tylko w tym roku (od stycznia do dziś) ponad 3,2 mln Polaków założyło profil zaufany.

Ponad 270 tys. elektronicznych pism ogólnych

Do czego najczęściej Polacy wykorzystywali swoje profile zaufane? Do wysyłania i podpisywania pism. A dokładnie tzw. pism ogólnych.

- Dzięki pismu ogólnemu możemy załatwić lub przynajmniej zainicjować załatwienie niemal każdej sprawy urzędowej. To może być pytanie, zażalenie, wyjaśnienie, podanie lub wniosek - mówi szef resortu cyfryzacji.


Ta e-usługa cieszy się coraz większą popularnością. Tylko w te wakacje Polacy skorzystali z niej 271,7 tys. razy. To niemal dwukrotnie lepszy wynik od osiągniętego w wakacje 2019. Wtedy - w lipcu i sierpniu - Polacy przesłali do urzędów 113,5 tys. elektronicznych pism ogólnych. Dwa tegoroczne wakacyjne miesiące, czyli dokładnie 62 dni, to średnio 4382 elektroniczne pisma ogólne trafiające do urzędu każdej doby.

Narodziny i kilka innych spraw

Tylko w czerwcu tego roku urodziło się 31 tys. dzieci. Narodziny niemal 43 proc. z nich, czyli 13,3 tys., rodzice zgłosili online. Główny Urząd Statystyczny nie podał jeszcze liczby narodzin w sierpniu, jednak już wiadomo, ile spośród urodzonych wtedy maluchów zarejestrowano online – 13,1 tys.

Dla porównania w lipcu 2019 roku urodziło się 37 tysięcy dzieci – 13 proc. z nich zgłoszono online. Rok temu w sierpniu na świat przyszło 33,2 tysiąca dzieci. Narodziny niemal 14 proc. z nich rodzice zarejestrowali online. To pokazuje, o ile większym zainteresowaniem cieszy się w tym roku ta e-usługa.


- Umożliwia ona nie tylko zgłoszenie narodzin, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i - jeśli maluch zostanie zameldowany - także zaświadczenie o zameldowaniu. Oczywiście wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną - tłumaczy Marek Zagórski.

1200_kierowca_shutterstock.jpg

Tysiąc osób dziennie wnioskuje o dokumenty

Dorosłego także możemy zameldować i wymeldować online. Przez dwa wakacyjne miesiące Polacy skorzystali z tej możliwości 30,3 tys. razy. To niemal trzy razy częściej, niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. W lipcu 2019 r. Polacy meldowali lub wymeldowywali się online 6115 razy, a w sierpniu 2019 r. – 5117 razy.


Jednocześnie każdego wakacyjnego dnia ponad tysiąc osób dziennie składało wniosek online o wydanie nowego dowodu osobistego. W lipcu 32,2 tys. i 31,2 tys. w sierpniu. W przypadku tej e-usługi - w porównaniu do ubiegłego roku - także mamy do czynienia z ponad dwukrotnym wzrostem zainteresowania.

Bez wychodzenia z domu

Co jeszcze w te wakacje załatwialiśmy przez internet? Niemal 35 tys. osób złożyło online wniosek o dofinansowanie w programie "Mój prąd", a 115,2 tys. Polaków bez wychodzenia z domu zgłosiło zbycie lub nabycie pojazdu.


– To tylko wybrane przykłady spraw urzędowych, które można załatwić przez internet. Jak widać, Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie daje im e-administracja. Stale pracujemy nad tym, aby katalog e-usług był coraz szerszy i jeszcze lepiej wychodził naprzeciw oczekiwaniom Polaków. Jak pokazują dane – robimy to skutecznie – podsumowuje minister cyfryzacji.

PolskieRadio24.pl/mc.gov.pl/DoS, md

Czytaj także

Cyfryzacja uprości procedury budowlane. Zobacz, które wnioski złożysz online

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 16:29
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zachęca do składania wniosków w procesie budowlanym przez serwis e-budownictwo. Chodzi m.in. o zgłoszenie robót budowlanych, rozbiórki czy zawiadomienie o planowanym terminie rozpoczęcia robót.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfrowa ochrona przed wirusem. Już ponad 500 tysięcy osób używa aplikacji ProteGO Safe

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 12:30
Ponad pół miliona osób korzysta z aplikacji ProteGO Safe, która informuje o kontakcie z koronawirusem - podało Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie. Resort wskazuje, że aplikacja będzie tym skuteczniejsza w powstrzymywaniu pandemii, im więcej osób ją zainstaluje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja w rolniczych rozliczeniach jest nieunikniona. Komunikacja elektroniczna staje się standardem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 09:29
Wszystko wskazuje na to, że nowy okres programowania unijnej polityki rolnej będzie wymagał rozwiązań cyfrowych. Jeszcze kilka lat temu niewielka grupa beneficjentów (1 proc.) składała wnioski o dopłaty bezpośrednie przez internet, teraz jest to powszechne.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnie trzy miesiące z prawem jazdy w kieszeni. Zamiast dokumentu – aplikacja mObywatel

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 11:23
Od 5 grudnia nie będziemy musieli wozić ze sobą prawa jazdy, będziemy mogli je mieć w telefonie. Minister cyfryzacji Marek Zagórski podpisał dziś dokument, dzięki któremu pakietu deregulacyjnego dla kierowców wchodzi w życie.
rozwiń zwiń