X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezydent: Trójmorze to nie tylko inicjatywa polityczna, ale też biznesowa

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 13:19
Prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia Konferencji Giełd Trójmorza w Krakowie podkreślił rolę biznesu we współpracy państw członkowskich. Jak zaznaczył, politycy mogą wspierać rozwój gospodarczy, ale główną rolę odgrywają w nim przedsiębiorcy.
Andrzej Duda na Konferencji Giełd Trójmorza
Andrzej Duda na Konferencji Giełd Trójmorza Foto: Jakub Szymczuk/KPRP

Z inicjatywy prezydenta polska Giełda Papierów Wartościowych pogłębia współpracę z państwami grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarią, Chorwacją, Słowenią i Rumunią. 

Prezydent Andrzej Duda, mówiąc o inicjatywie Trójmorza, podkreślił, że cieszy się z zaangażowania nie tylko premierów czy ministrów, ale również biznesu.

- To biznes jest tą "solą ziemi". Jeżeli ktoś ma ten rozwój prowadzić, to my jako politycy możemy wspierać, stymulować, tworzyć formy instytucjonalne takie jak Fundusz Trójmorza, my możemy szukać możliwości tworzenia różnych programów, ale my sami inwestycji nie zrealizujemy. Bez tych, którzy działają na rynku, bez biznesu, inwestycji nie będzie - mówił prezydent Andrzej Duda.

Posłuchaj
00:27 duda1.mp3 Prezydent Andrzej Duda: Trójmorze to nie tylko inicjatywa polityczna, ale też biznesowa (IAR)

Szeremietiew.JPG
"Mamy wspólnotę interesów". Romuald Szeremietiew o stosunkach polsko-litewskich

Przybywa nowych inicjatyw w ramach Trójmorza

Prezydent wymieniał inicjatywy gospodarcze, które zrodziły się w ramach Trójmorza, takie jak Forum Regionów czy Fundusz Trójmorza i wyraził radość, że dołączyła do nich Konferencja Giełd Trójmorza. Andrzej Duda zaznaczał, że rynek kapitałowy pełni we współpracy państw Trójmorza niebagatelną rolę.

Posłuchaj
00:20 duda2.mp3 Prezydent Andrzej Duda o biznesowych inicjatywach związanych z Trójmorzem (IAR)

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że inicjatywa jest jednym z najważniejszych obszarów jego prezydentury. Jak podkreślił, zrzeszone w inicjatywie Trójmorza państwa zajmują 1/3 powierzchni Unii Europejskiej oraz są domem dla 1/4 jej populacji, lecz reprezentują jedynie 10 procent kapitału Wspólnoty.

Szansa dla Polski i Europy

Andrzej Duda mówił również, że podstawowym zadaniem inicjatywy Trójmorza jest to, by zrzeszone w niej państwa samodzielnie działały na rzecz swojego rozwoju. Jak dodał, bliskie relacje między krajami i społeczeństwami są możliwe, w dużej mierze, dzięki wspólnym doświadczeniom historycznym oraz obecnym ambicjom.

Jednocześnie prezydent podkreślił, że przed Polską stoi szansa, największa od XVII w. i naszym zadaniem jest jej wykorzystanie.

- Mam nadzieję, że będziemy ze sobą współpracowali, budując pomyślność naszych krajów, naszych narodów, naszej części Europy, a w efekcie i całej Unii Europejskiej - powiedział.

- Bo nie mam żadnej wątpliwości, że rozwój Trójmorza, który tak mocno wpisuje się w ideę równego rozwoju państw w ramach Unii Europejskiej, współpraca Trójmorza, która ten rozwój naszej części Europy ma przyspieszyć, służy całej Unii Europejskiej, służy całej Wspólnocie - powiedział.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Czytaj także

"Prezydent inicjatorem całego pomysłu". Prof. Żurawski vel Grajewski o Trójmorzu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 19:13
- Trójmorze to jeden z dwóch filarów konsekwentnej polityki prezydenta Andrzeja Dudy, która oparta jest na kierunku regionalnym - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata z ekspertami z Rady Atlantyckiej. Prezydent: inwestycje publiczne sposobem na wyjście z kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 10:09
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w wideokonferencji "Przeciwdziałanie skutkom pandemii koronawirusa we wspólnocie transatlantyckiej" organizowanej w Waszyngtonie przez Radę Atlantycką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy ocenili działalność prezydenta. Wzrosło poparcie dla Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 15:15
56 proc. badanych pozytywnie ocenia działalność prezydenta Andrzeja Dudy, negatywną opinię wyraziło 38 proc. - wynika z sierpniowego sondażu CBOS. Zadowolenie z działalności prezydenta wyraża zdecydowana większość zwolenników PiS.
rozwiń zwiń