X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tańsze tankowanie na stacjach benzynowych: powodem koronawirus i mniejszy popyt na paliwa

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 16:00
Na stacjach paliw możliwe są niewielkie obniżki cen, zwłaszcza diesla - uważają analitycy portalu e-petrol. Natomiast według firmy analitycznej BM Reflex, jest szansa na na dalsze obniżki, jeśli ceny paliw w hurcie nie będą rosły po spadku w mijającym tygodniu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/nata-lunata

Jak wskazał e-petrol, ostatnie korekty cen hurtowych w Orlenie i Lotosie mogą przynieść kierowcom w przyszłym tygodniu pewne wytchnienie.


Marcin-Roszkowski.jpg
"Na rynku paliw w Polsce na pewno będą zmiany". Roszkowski o fuzji Orlenu i Lotosu

Tańszy diesel i benzyny

W drugim tygodniu września najpopularniejszą benzynę bezołowiową średnio powinniśmy tankować po 4,38-4,49 zł za litr, podczas gdy za olej napędowy właściciele samochodów z silnikiem wysokoprężnym wydadzą 4,29-4,40 zł/l - podali. W przypadku diesla jest szansa na spadki, bowiem marża stacji paliw na sprzedaży diesla jest na poziomie minimalnie wyższym niż średnio w roku.

Cena autogazu poniżej 2 zł/l

Zdaniem analityków, autogaz także w przyszłym tygodniu powinien utrzymać swoją obecną cenę i zachować konkurencyjną proporcję wobec benzyny.

Obecnie cena gazu stanowi 45 proc. ceny benzyny "95" i w perspektywie najbliższych kilku dni nie ma powodów, aby cena tej popularnej alternatywy wobec benzyny znacząco przekroczyła próg 2 zł za litr - wskazali analitycy portalu.

Spadek cen hurtowych oznacza mniejsze ceny również na stacjach paliw

W ocenie Biura Maklerskiego Reflex, w nadchodzącym tygodniu średnie ceny paliw będą bardzo zbliżone do obecnych, ale jeśli ceny w hurcie nie będą rosły, to jest szansa na lekkie obniżki, przynajmniej na części stacji.

Jak wskazali analitycy biura, powinno to być możliwe ze względu na korekty cen w hurcie w tym tygodniu. Ceny hurtowe benzyny i oleju spadły o ok. 6 groszy na litrze - podali.

Na świecie spadki cen ropy – pandemia zmniejsza ruch pojazdów, a to oznacza zmniejszenie popytu na paliwa

Wskazali, że pierwszy tydzień września na rynku ropy naftowej kończy się ponad 2-dolarowymi spadkami cen. W piątek rano ropa Brent kosztowała około 43,70 dol. za baryłkę - najtaniej od końca lipca.

Tempo spadku cen ropy naftowej wyraźnie przyspieszyło w środę po publikacji danych EIA. Amerykańska produkcja ropy naftowej zmniejszyła się w skali tygodnia o 1,1 mln baryłek dziennie do 9,7 mln baryłek dziennie. Jednocześnie średniotygodniowy poziom konsumpcji zmniejszył się o 2,6 mln baryłek dziennie, do niecałych 17 mln baryłek - czytamy.

BM Reflex wskazał, że wszystko to zbiegło się w czasie ze spadkami na rykach akcji, a całej sytuacji z pewnością nie poprawiły informacje z Iraku, dotyczące podażowej strony rynku ropy naftowej. Irak zapowiedział bowiem, że 17 września na spotkaniu komitetu OPEC+ (JMMC) zwróci się z prośbą o dwa dodatkowe miesiące na wywiązanie się z obowiązku kompensacyjnych cięć produkcji 0,4 mln baryłek dziennie, które wstępnie miały być zrealizowane w sierpniu i we wrześniu.

Mniejszy import paliw przez Chiny

Według e-petrol, ropa tanieje, bo inwestorzy obawiają się, że popyt na paliwa nie odbudowuje się tak szybko, jak oczekiwano. Niepokojące sygnały - zdaniem analityków - docierają też z Chin, gdzie według agencji Reutera po pięciu miesiącach wzrostów, we wrześniu zobaczymy spadek importu surowca.

PAP, jk

Czytaj także

Ceny paliw wciąż niskie. Jeszcze długo nie wrócą do poziomu sprzed pandemii

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 15:52
Odmrażanie gospodarki zwiększa popyt na paliwa, stąd ich cena przestała spadać. Można się jednak spodziewać, że jeszcze długo nie wróci do poziomu sprzed pandemii, czyli powyżej 5 zł za litr benzyny. Obecnie za benzynę 95 trzeba zapłacić ok. 4 zł za litr.
rozwiń zwiń