X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Zasady ubezpieczeń rolniczych muszą się zmienić. Interwencja Rzecznika Finansowego

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 07:33
Rażące zaniżenia odszkodowań lub nieuzasadnione odmowy ich wypłaty były powodem przygotowania nowych regulacji dotyczących ubezpieczeń rolniczych. Rzecznik Finansowy – po konsultacjach z resortem rolnictwa – przygotował propozycje zmian. Ich celem jest urealnienie ochrony ubezpieczeniowej, tak aby wypłacone odszkodowania były dla rolników realnym i faktycznym wsparciem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

– Analiza Biura Rzecznika Finansowego wykazała szereg nieprawidłowości związanych z ubezpieczeniami skierowanymi do rolników. Chodzi głównie o zawieranie i wykonywanie umów ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich oraz obowiązkowych ubezpieczeń budynków w gospodarstwach rolnych. Dlatego po roboczych konsultacjach z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi moi eksperci przygotowali propozycje zmian w prawie – powiedział po spotkaniu prof. dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

shutterstock_internet1200.jpg
Cyfryzacja w rolniczych rozliczeniach jest nieunikniona. Komunikacja elektroniczna staje się standardem

Wnioski o interwencję

Podczas spotkania Rzecznik Finansowy zwrócił również uwagę na nierówności stron w umowach ubezpieczeniowych, w których korzystniejszą pozycję mają ubezpieczyciele. Takie są wyniki analizy wniosków o interwencję kierowanych do Biura w ostatnich latach.


Dlatego proponowane zmiany legislacyjne pójdą w kierunku urealnienia wypłacanych odszkodowań, a także uchylenia przepisu dotyczącego stosowania tzw. franszyz, który daje możliwość obniżenia odszkodowania w zamian za niższą składkę.

System nie funkcjonuje należycie

– Problem ubezpieczeń rolniczych ciągnie się od lat. Wciąż poszukujemy lepszych rozwiązań i cieszę się, że aktywnie włączył się w to Rzecznik Finansowy. Kolejne dwa lata suszy, w roku 2018 i 2019, pokazały, że dotychczasowy system nie funkcjonuje należycie. Równość stron w umowach ubezpieczeniowych musi być zapewniona – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.


Wypracowane propozycje zmian w systemie ubezpieczeń rolnych zostaną omówione również z przedstawicielami środowiska rolniczego.

PolskjieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cyfryzacja w rolniczych rozliczeniach jest nieunikniona. Komunikacja elektroniczna staje się standardem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 09:29
Wszystko wskazuje na to, że nowy okres programowania unijnej polityki rolnej będzie wymagał rozwiązań cyfrowych. Jeszcze kilka lat temu niewielka grupa beneficjentów (1 proc.) składała wnioski o dopłaty bezpośrednie przez internet, teraz jest to powszechne.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes GUS : z uwagi na ryzyko pandemii spis rolny będzie przeprowadzany telefonicznie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 17:17
-Tylko w skrajnych przypadkach rachmistrze osobiście odwiedzą gospodarza. Powszechny Spis Rolny 2020 potrwa trzy miesiące, dlatego zachęcamy do korzystania ze specjalnej aplikacji do pobrania ze strony GUS - powiedział jego prezes Dominik Rozkrut w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec z zaniżaniem odszkodowań. Rzecznik Finansowy chce zmian w ubezpieczeniach dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 19:33
- Urealnienie ochrony ubezpieczeniowej i uszczelnienie przepisów w celu wykluczenia rażących zaniżeń odszkodowań lub nieuzasadnionych odmów ich wypłaty - takie zmiany w zasadach ubezpieczeń dla rolników proponuje Rzecznik Finansowy - poinformowało biuro rzecznika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla rolników i zakładów przetwórstwa rybnego z powodu COVID-19. Ostatnie dni na składania wniosków

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 09:45
Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków od rolników o pomoc w związku ze stratami spowodowanymi przez COVID-19. Dokumenty będzie można składać od 9 do 30 września. Zakłady przetwórstwa rybnego, które poniosły straty gospodarcze, na złożenie wniosków mają czas do 7 września.
rozwiń zwiń