X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Minister finansów: konsumpcja prywatna i publiczna oraz eksport głównymi motorami wzrostu gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 18:23
W najbliższych dwóch latach głównymi motorami wzrostu polskiej gospodarki będą konsumpcja prywatna oraz publiczna, eksport i inwestycje publiczne – mówił minister finansów Tadeusz Kościński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Minister finansów Tadeusz Kościński
Minister finansów Tadeusz KościńskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Jak mówił w środę szef resortu finansów podczas panelu dot. handlu i geopolityki, "popsute" przez pandemię łańcuchy dostaw sprawią, że głównym motorem rozwoju naszej gospodarki przez następne dwa lata pewnie będzie musiała być konsumpcja prywatna.

Aby wykorzystać konsumpcję dla rozwoju gospodarczego, nie można przesadzać z podatkami

- Polska to jedna z największych gospodarek w Europie, więc możemy sobie pozwolić, że będziemy wykorzystywali ten "motor" – powiedział.


gospodarka pkb wykresy 1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
Eksperci: dane zwiastują niższe spadki w gospodarce i szybsze odbicie

- Jeśli chcemy, żeby podatnicy w Polsce wydawali jak najwięcej pieniędzy, to nie możemy wyciągać im z kieszeni pieniędzy poprzez podatki - dodał.

Małe podatki i programy społeczne pomagają konsumpcji

- Dlatego też ciągle powtarzam, że nie ma planu, żeby zwiększać podatki. Mamy też znaczne programy społeczne jak 500+, 13 i w kolejnym roku 14 emerytura - to kolejny powód, dlaczego utrzymujemy te programy, chcemy jak najwięcej pieniędzy wpompować do kieszeni potencjalnych konsumentów, żeby mogli te pieniądze wykorzystywać i wyciągać nas z tej recesji – dodał.

Ważne są też wydatki na cele publiczne

Kościński zwrócił też uwagę na konsumpcję publiczną. Jak tłumaczył, chodzi o pewne potrzebne wydatki, np. na wojsko, na policję.

Tłumaczył, że ograniczenia tych wydatków powodowałyby, że mniej pieniędzy trafiłoby do podatników, co tylko hamowałoby naszą gospodarkę. Dodał, że trzeba natomiast analizować i zracjonalizować koszty, które nic nie wnoszą, żeby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy.

W ocenie ministra, do wzrostu polskiej gospodarki w najbliższym czasie mocno przyczynią się też inwestycje publiczne i eksport.

- Kolejny motor, który będzie nas pchał do przodu to inwestycje publiczne, bo pobudzenie inwestycji prywatnych będzie bardzo trudne, dlatego tu jest rola dla państwa - wskazał.

Kościński zapowiedział, że inwestycje publiczne będą się zwiększać 5 proc. rok do roku. Zaznaczył, że liczy, iż lokalne inwestycje przyczynią się do wzrostu liczby miejsc pracy i poprawy nastrojów. Jak podkreślił, recesja spowodowana jest dziś obawami, że będzie gorzej, w związku z tym mniej wydajemy.

Według szefa resortu finansów, trzecim motorem, który będzie rozwijał polską gospodarkę, jest eksport.

Liczy się także eksport, protekcjonizm nie opłaca się na dłuższą metę

- Dlatego tak ważny jest dla nas wolny handel - dodał.Wskazał, też na aspekt protekcjonizmu. Jak mówił Kościński, protekcjonizm w nowych czasach, w których różne państwa chroniły swoje gospodarki, mógł być w krótkim terminie pożyteczny dla tych gospodarek, ale nie w średnim ani dłuższym terminie.

Do kwestii protekcjonizmu i wpływu na polskie inwestycje za granicą odniósł się również uczestniczący w dyskusji wiceprezes ds. inwestycyjnych PFR TFI Piotr Kuba, który zaznaczył, że w związku z Covidem ochrona rynków dotyczyła głównie ograniczeń sprzedaży środków medycznych.

Jak ocenił, 90 proc. przedsiębiorców dostosowało się i dywersyfikuje swoje produkcje np. leków i sprzętu medycznego, wynosząc się częściowo z Chin.


granica plde EN 1200 .jpg
Budżet 2021. Prof. Krysiak: Polska ma szansę zwiększyć eksport mimo pandemiiZwrócił też uwagę, że sama pandemia i bariery z tym związane nie wywarła wpływu na przejęcia zagranicznych podmiotów przez polskie firmy.

- Obserwujemy pewien spadek apetytu polskich przedsiębiorstw na inwestycje zagraniczne, ale wynika to z obawy przed recesją i osłabienia potencjalnie bilansów, czyli kondycji polskich spółek, a nie samych barier - wskazał.

Jak dodał, w tym roku dokonało się jedno przejęcie, do końca roku mogą sfinalizować się jeszcze dwa. Dla porównania w 2019 roku przy wsparciu z Funduszu Ekspansji Zagranicznej takich przejęć było 6 - podał Kuba.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie produkty i usługi mogą wrócić do Chin. Jest szansa na odbudowę eksportu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 09:45
Zmniejszenie zagrożenia epidemicznego w Chinach jest szansą na odbudowę eksportu polskich produktów spożywczych i kosmetycznych – ocenia Małgorzata Zawisza z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Według niej na ten rynek mogą też z powodzeniem wejść firmy oferujące sprzęt do gier video.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus wzmocnił internetowy handel. Wzrosła liczba sklepów i kupujących on-line

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 11:34
Przed pandemią przez internet kupowało między 55 a 62 proc. internautów (w zależności od badania). W okresie ograniczeń odsetek ten wzrósł o ok. 11 p.proc., czyli w okolice 70 proc. - podali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Problemy z łańcuchem dostaw. Polscy eksporterzy cierpią z powodu pandemii COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 09:25
Co trzeci eksporter z powodu COVID-19 ma kłopoty z łańcuchem dostaw od kooperantów, dostarczeniem towarów do zagranicznych klientów, a kolejne 42 proc. firm ze sprowadzeniem towarów i usług z zagranicy - wynika z badania "KoronaBilans MŚP" zleconego przez KRD.
rozwiń zwiń