X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Koronawirus pogrąża gospodarki krajów Ameryki Łacińskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 10:41
– Jesteśmy z powrotem w pierwszej dekadzie naszego stulecia – powiedział meksykański profesor Carlos Marichal Salinas, podsumowując wykład o następstwach pandemii koronawirusa w Ameryce Łacińskiej.
Koronawirus w Polsce
Koronawirus w PolsceFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Światowej sławy znawca dziejów gospodarczych Ameryki Łacińskiej w swoim wykładzie na amerykańskim Uniwersytecie Stanford stwierdził, że wskutek kryzysu spowodowanego w krajach regionu przez Covid-19 "znaczna część ludności Ameryki Łacińskiej i Karaibów utraciła swe dochody, a większość nie ma ubezpieczeń społecznych".

Koronawirus cofnie region do poziomu sprzed dwóch dekad

- Po fatalnym dla Ameryki Łacińskiej roku 2019, w którym gospodarka regionu drgnęła w górę zaledwie o 0,1 proc., ta część świata, najsilniej zaatakowana przez koronawirusa, stanęła w obliczu kryzysu, który cofnie ją o dwie dekady – ocenił profesor Marichal Salinas.


brazylia covid pap arch 1200.jpg
Tragiczne żniwo koronawirusa w Brazylii. Ponad 120 000 zgonów

- Tym razem kryzys odczują dotkliwie zarówno najsłabsze ekonomicznie warstwy ludności, jak społeczeństwo w całości – to opinia, którą formułuje na łamach jednego z najbardziej wpływowych południowoamerykańskich dzienników, brazylijskiego "Folha de Sao Paulo" Andres Serbin, naukowiec i polityk, prezes prestiżowej instytucji południowoamerykańskiej Regionalna Koordynacja Badań Ekonomicznych i Społecznych.

To będzie najgłębszy od 20 lat kryzys

Komisja Ekonomiczna Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CEPAL) prognozuje, że w następstwie pandemii Covid-19 ten region świata pogrąży się w "najgłębszej historycznie recesji, wskutek której wskaźnik ubóstwa wzrośnie z 30,3 do 34,7 proc."

Również najnowsza prognoza Banku Światowego publikowana pod wielkimi nagłówkami przez wtorkowe media latynoamerykańskie brzmi: To będzie najgłębszy kryzys od 20 lat.

Wielki spadek PKB, produkcji, inwestycji

Jak wynika ze sprawozdania ogłoszonego 1 września przez rządowy Brazylijski Instytut Geografii i Statystyki za drugi kwartał 2020 roku, największa gospodarka Ameryki Południowej utraciła 9,7 proc. swego PKB, inwestycje zmalały o 15,4 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2020 roku, a produkcja przemysłowa – o 12,3 proc. Średnie wydatki brazylijskiej rodziny zmniejszyły się w tym czasie o 12,5 proc. mimo wprowadzenia pieniężnego dodatku kryzysowego dla najuboższych rodzin.


włochy 1200 pap.jpg
Ponad 25 mln zakażonych koronawirusem na świecie. Amerykański uniwersytet opublikował dane

Wielkie skutki społeczne

Cytowany już wpływowy brazylijski dziennik "Folha de Sao Paulo" pisze o społecznych następstwach pandemii koronawirusa: "Kraje Ameryki Łacińskiej stanęły w obliczu kryzysu ekonomicznego, który tym razem odczuwają dotkliwie zarówno najsłabsze warstwy ludności, jak w społeczeństwo w całości".

Politycznym następstwem obecnego kryzysu są jednak w Ameryce Południowej coraz głośniej manifestowane w krajach najsilniej zaatakowanych przez pandemię nastroje sprzyjające postulatom zmiany dotychczasowej praktyki redystrybucji dóbr w społeczeństwie.

Jako skrajny przykład nierówności w tej dziedzinie latynoamerykańskie media wskazują sytuację w Peru: 70 proc. pracujących jest tam zatrudnianych bez jakichkolwiek umów.

Większość obywateli w Peru nie ma kont bankowych

Gdy nowy rząd wprowadził zasiłki dla osób, które straciły pracę, okazało się, że trzeba je przeważnie wypłacać "do ręki", ponieważ ogromna większość obywateli nie ma kont bankowych, a wielu – również adresów.

Walce z pandemią nie pomaga korupcja

Najstarszy chilijski dziennik – ukazująca się nieprzerwanie od 1900 roku "El Mercurio" – poświęcił w swym ostatnim, weekendowym wydaniu obszerny artykuł najnowszemu sprawozdaniu CEPAL dotyczącemu nadużyć i kradzieży środków przeznaczonych przez rządy na walkę z pandemią koronawirusa.

Dziennik opisuje w artykule machinacje polegające m.in. na sprzedawaniu szpitalom publicznym w Ekwadorze (jednym z krajów najmocniej zaatakowanych przez Covid-19), leków po spekulacyjnych cenach, korupcyjne kombinacje przy zakupach dla szpitali w Peru i Meksyku, czy też sprzedaż po zawyżonych cenach respiratorów dla szpitali w Boliwii i Meksyku.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ameryka Łacińska w ogniu pandemii. Więcej ofiar niż w USA i Kanadzie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 04:05
Liczba zgonów z powodu koronawirusa w Ameryce Łacińskiej wynosi już niemal 145 tysięcy. Po raz pierwszy od początku pandemii przekroczyła więc liczbę zgonów w Ameryce Północnej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny fatalny rok dla Ameryki Łacińskiej. Eksperci: pandemia spowoduje gospodarczą katastrofę

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 02:21
- Jesteśmy z powrotem w pierwszej dekadzie naszego stulecia - powiedział meksykański profesor Carlos Marichal Salinas, podsumowując wykład o następstwach pandemii koronawirusa w Ameryce Łacińskiej.
rozwiń zwiń