X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Składki na ZUS. W przyszłym roku tylko niewielki wzrost opłat

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 09:46
Dobra wiadomość dla 1,5 miliona samozatrudnionych. Opłaty na ubezpieczenia z tytułu działalności gospodarczej wzrosną w przyszłym roku tylko o około 15 złotych. Ta wyjątkowo mała podwyżka składek ZUS jest związana z prognozowanym w ustawie budżetowej na przyszły rok niewielkim wzrostem przeciętnego wynagrodzenia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bartosz Zakrzewski/Shutterstock.com
Posłuchaj
02:16 PR1_AAC 2020_09_02-06-32-46.mp3 Składki na ZUS. W przyszłym roku tylko niewielki wzrost opłat (Tomasz Matusiak/PR1)

Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski ocenia, że niższy wzrost składek niż w poprzednich latach może nieco ułatwić przedsiębiorcom działalność, zwłaszcza że warunki rynkowe stają się coraz trudniejsze.

Ekspert sugeruje dostosowanie wysokości składek do bieżących dochodów mikroprzedsiębiorców. Jego zdaniem pozwoli to firmom przetrwać kryzys.

- Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie indywidualnego poziomu składek tak, by ich wysokość była jeszcze silniej powiązana z rzeczywistymi wynikami finansowymi firm. Sytuacja związana z koronawirusem pokazała nam, że taka elastyczność jest bardzo potrzebna - podkreśla Łukasz Kozłowski.

firma1200.jpg
Dobre informacje z rynku pracy. Co piąta firma chce zwiększyć zatrudnienie

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski wskazuje, że mechanizm wyliczania wysokości składek jest niezmienny od wielu lat i opiera się na prognozowanym przeciętnym wynagrodzeniu oraz minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jak dodaje, od kilku lat średnie zarobki szybko rosną, co automatycznie przekłada się na wzrost wysokości składek.

Paweł Żebrowski przypomina przy tym, że przedsiębiorcy mogą korzystać z programów, które pozwalają obniżyć obciążenia firm. Chodzi o ulgę na start czy o tzw. Mały ZUS - oba programy pozwalają na czasowe opłacanie niższych składek.

Według wyliczeń ekonomistów składka ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą wyniesie w przyszłym roku 1447 złotych i 8 groszy.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Zobacz więcej na temat: firma ZUS GOSPODARKA POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ZUS: więcej firm skorzysta ze zwolnienia z opłacania składek

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 15:25
ZUS ponownie rozpatrzy wnioski o zwolnienie ze składek tych firm, których nadpłaty lub wpłaty zostały zaliczone na poczet składek podlegających zwolnieniu. Przepisy w tej sprawie wejdą w życie 20 września. ZUS wskazuje, że skorzysta z nich 800 tys. firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poprawa wzajemnych rozliczeń firm. Przyrost zaległości wyhamował

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 10:30
Przyrost zaległości przedsiębiorstw w maju i czerwcu nieco wyhamował – wynika z najnowszego raportu BIG InfoMonitor. Poprawa jakości rozliczeń między firmami to efekt m.in. wprowadzenia tarcz antykryzysowych i wakacji kredytowych spowodowanych COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre informacje z rynku pracy. Co piąta firma chce zwiększyć zatrudnienie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 13:30
Sytuacja w zatrudnieniu się poprawia, niemal co piąta firma (ponad 17 proc.) planuje zwiększyć zatrudnienie – wynika z najnowszej, sierpniowej, edycji badania "KoronaBilans MŚP". W poprzedniej edycji badania takie deklaracje składało 14,8 proc. firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedsiębiorcy nie muszą rezygnować z innowacji. PARP daje 160 mln zł na rozwój i wdrożenia

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 10:35
Firmy, które planują wdrażanie innowacji, nie muszą z nich rezygnować, mimo trwającej pandemii. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ma do rozdysponowania 160 mln zł z funduszy europejskich przeznaczonych na takie projekty.
rozwiń zwiń