Pomoc dla rolników i zakładów przetwórstwa rybnego z powodu COVID-19. Ostatnie dni na składania wniosków

2020-09-02, 09:45

Pomoc dla rolników i zakładów przetwórstwa rybnego z powodu COVID-19. Ostatnie dni na składania wniosków
Do polskich rolników wpłynie w tym roku kolejna transza pieniędzy na modernizację gospodarstw rolnych.Foto: shutterstock, Aleksandar Malivuk

Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków od rolników o pomoc w związku ze stratami spowodowanymi przez COVID-19. Dokumenty będzie można składać od 9 do 30 września. Zakłady przetwórstwa rybnego, które poniosły straty gospodarcze, na złożenie wniosków mają czas do 7 września.

Chodzi o "Wyjątkowe, tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19" realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


Powiązany Artykuł

bgk 1200.jpg
BGK rozszerza wsparcie dla rolników. Nowe warunki gwarancji spłaty kredytów

Na hodowlę zwierząt i uprawę roślin

Rolnik lub jego małżonek ubiegający się o wsparcie do dnia zakończenia naboru wniosków o przyznanie pomocy musi prowadzić działalność rolniczą w zakresie chowu lub hodowli co najmniej jednego z gatunków zwierząt, których był posiadaczem w dniu 1 marca 2020 r., lub (według stanu na dzień 1 marca 2020 r.) prowadził produkcję drobiu hodowlanego w związku z prowadzeniem produkcji jaj wylęgowych kur rzeźnych w rozmiarze co najmniej 1 tys. sztuk.

O przyznanie pomocy mogą ubiegać się rolnicy, w przypadku, gdy rolnik lub jego małżonek, który według stanu na 1 marca 2020 r. był posiadaczem, oznakowanych oraz zarejestrowanych w rejestrze zwierząt gospodarskich i posiadał co najmniej 3 sztuki bydła domowego w wieku powyżej 12 miesięcy i nie więcej niż 24 miesiące; 10 sztuk samic owiec lub 5 sztuk samic kóz w wieku powyżej 12 miesięcy; lub 1 sztuki świni i do 15 lipca 2020 r. zgłosił oznakowanie co najmniej 21 sztuk zwierząt tego gatunku urodzonych w siedzibie stada posiadacza tego zwierzęcia, których urodzenie nastąpiło w okresie od dnia 1 listopada 2019 r. do dnia 31 maja 2020 r.

Na pomoc może także liczyć hodowca drobiu, który (na dzień 1 marca 2020 r.) prowadził produkcję: kurcząt rzeźnych w rozmiarze co najmniej 1000 sztuk lub co najmniej 1 tys. sztuk gęsi rzeźnych lub 1 tys. sztuk indyków rzeźnych oraz od 15 marca 2020 r. do dnia 15 czerwca 2020 r. dokonał przemieszczenia tych ptaków.

Wsparcie przysługuje także osobom, które w 2020 r. prowadziły uprawę roślin ozdobnych w szklarniach ogrzewanych o powierzchni uprawy co najmniej 25 m2 lub tunelach foliowych ogrzewanych o powierzchni uprawy co najmniej 50 m2.


Powiązany Artykuł

Krzysztof Ardanowski 1200.jpg
"Wyrównanie dopłat, bezpieczeństwo żywnościowe". Jan Krzysztof Ardanowski o priorytetach polskiego rolnictwa

Maksymalna pomoc to 7 tys. euro.

Wnioski o przyznanie pomocy, wraz z wymaganymi załącznikami, będą przyjmowały biura powiatowe Agencji. Wniosek będzie można złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę albo przesyłką rejestrowaną, dokumenty można także dostarczyć drogą elektroniczną, ale w tym przypadku powinny być one opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Wysokość wsparcia będzie ustalana w oparciu o przedziały kwotowe określone w rozporządzeniu ministra rolnictwa. Maksymalna wysokość pomocy nie może być wyższa niż równowartość 7 tys. euro. Wypłata pomocy nastąpi w miesiącu wydania przez kierownika biura powiatowego Agencji, decyzji o jej przyznaniu. Decyzje mają być wydawane w terminie 75 dni od dnia zakończenia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy.

Przyznana kwota pomocy zostanie przekazana na rachunek rolnika wskazany w ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Rekompensaty dla przetwórstwa rybnego

Z kolei do 7 września tego roku zakłady przetwórstwa rybnego, które poniosły straty gospodarcze wynikające z epidemii COVID-19, mogą składać w ARiMR wnioski o rekompensaty. Z pomocy będą mogły skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. To jest już drugi z trzech planowanych naborów wniosków o pomoc dla branży przetwórstwa rybnego. Środki pomocowe pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze".

Agencja wyjaśnia, że o wsparcie mogą ubiegać się zakłady przetwórstwa rybnego, które roczny przychód netto z tytułu sprzedaży produktów rybołówstwa lub akwakultury uzyskany z działalności gospodarczej (przetwórstwo konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków) będą potwierdzały w formie oświadczenia i dokumentów księgowych. Wsparcie finansowe przyznawane będzie w formie wypłaty premii – określonej w umowie o dofinansowanie, na realizację operacji w zakresie wsparcia kapitału obrotowego – w wysokości 5 proc. rocznego przychodu netto.

Wnioski o dofinansowanie przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je składać osobiście lub rejestrowaną przesyłką pocztową.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Polecane

Wróć do strony głównej