X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Spadł wskaźnik PMI dla przemysłu. Odczyt był jednak wyższy niż średnia z badań długoterminowych

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 12:50
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w sierpniu ukształtował się na poziomie 50,6 pkt. wobec 52,8 pkt. w lipcu – podała firma Markit. Konsensus PAP Biznes zakładał, że wskaźnik wyniesie 52,9 pkt.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

"W sierpniu wskaźnik PMI spadł w stosunku do lipca, kiedy odnotował najwyższą wartość od dwóch lat (52,8) i wyniósł 50,6 pkt. Według najnowszych wyników badań warunki gospodarcze w polskim przemyśle wciąż się poprawiały, lecz w wolniejszym tempie niż miesiąc wcześniej. Lipcowy wynik zakończył najdłuższą sekwencję negatywnych odczytów od 18 lat, która rozpoczęła się w listopadzie 2018. Sierpniowy odczyt indeksu był tylko nieco wyższy niż średnia z badań długoterminowych (50,3)" – napisano w komentarzu do badania.

Jak podał Markit, najbardziej negatywny wpływ na główny wskaźnik PMI w sierpniu miały subindeksy nowych zamówień i produkcji (wagi obu zmiennych wyniosły 1,1 pkt.), co w dużym stopniu zrównoważyły wyniki zarejestrowane przez czas dostaw i zatrudnienie (odpowiednio -0,3 i +0,4). Piąty subindeks – zapasy pozycji zakupionych – nie wpłynął w znaczący sposób na sierpniowy wynik.

technologie 1200
Przedsiębiorcy nie muszą rezygnować z innowacji. PARP daje 160 mln zł na rozwój i wdrożenia

Autorzy badania zaznaczają, że w sierpniu popyt na polskie produkty uległ stagnacji.

"Pomimo niewielkiego wzrostu eksportu, polscy producenci otrzymali tyle samo nowych zamówień co w lipcu. Wielu respondentów badania zaraportowało, że rozluźnienie obostrzeń społecznych oraz poprawa sytuacji na rynkach zagranicznych wpłynęły na wzrost zamówień. Tymczasem inne firmy zauważyły osłabienie popytu na rynku krajowym na skutek rosnącej liczby nowych zakażeń koronawirusem w Europie" – czytamy w komentarzu.

PMI oczami analityka Pekao SA

Koniunktura w polskim przemyśle okazała się gorsza od przewidywań - wskazał Piotr Bartkiewicz z Banku Pekao, odnosząc się do wskaźnika PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego. Jego zdaniem takiego poziomu PMI nic nie zapowiadało.

-Koniunktura w polskim przemyśle okazała się być gorsza od przewidywań. Wskaźnik PMI dla polskiego przetwórstwa przemysłowego spadł bowiem w sierpniu z 52,8 do 50,6 pkt., znacznie poniżej oczekiwań (konsensus ok. 53 pkt., nasza prognoza wynosiła 53,6 pkt.) - przekazał we wtorkowym komentarzu ekspert z Departamentu Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao. Jak dodał, takiego zachowania krajowego PMI nic nie zapowiadało tym razem.

-Niemiecki przemysł generalnie radził sobie w sierpniu dobrze i tamtejsze wskaźniki koniunktury kontynuowały wzrosty (być może pogorszenie przyszło w drugiej połowie miesiąca); indeksy sentymentu publikowane przez GUS wskazywały wprawdzie na wyhamowanie tempa poprawy sytuacji w przemyśle, w myśl scenariusza +pierwiastka+, ale na pewno nie sugerowały słabszego odczytu - tłumaczy.

-Spadki PMI zanotowano bowiem m.in. w niektórych państwach Azji Wschodniej (Malezja, Wietnam), bliżej nas zaś w Hiszpanii i Turcji. Choć niemożliwe jest znalezienie wspólnego mianownika dla wszystkich w/w państw, dla obserwatorów życia gospodarczego powinno być jasne, że ożywienie w handlu światowym może obecnie mieć nierówny charakter" - podkreśla.

Dodatkowo - jak dodaje  Bartkiewicz - pewną rolę mógł odegrać powrót wirusa do głównych państw europejskich (ze szczególnym uwzględnieniem Hiszpanii i Francji) i związane z tym pogorszenie sentymentu mogło znaleźć odzwierciedlenie w odkładaniu planów zakupowych i zamówień przez przedsiębiorstwa przemysłowe.-Wiemy również, że polski PMI był w ostatnich latach słabo skorelowany z innymi wskaźnikami koniunktury dla polskiego przemysłu i z samą produkcją przemysłową. Z tego względu odradzamy Czytelnikom wyciąganie zbyt daleko idących danych dotyczących zachowania twardych danych z krajowego przemysłu. Na ten miesiąc prognozujemy dalsze przyspieszenie produkcji przemysłowej, z 1,1 do 4,4 proc. r/r.- uważa Bartkiewicz.


shutterstock firma biznes 1200.jpg
Firma w tarapatach z powodu pandemii. Sprawdź, jaką ma szansę na pomoc

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rusza tarcza finansowa dla dużych firm. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 14:23
- Stratujemy z tarczą finansową PFR dla dużych firm - poinformował szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że PFR czeka jeszcze na zgodę Komisji Europejskiej dotyczącą instrumentów kapitałowych w ramach programu. - Spodziewamy się tej zgody w najbliższych dniach - mówił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ułatwienia dla mikroprzedsiębiorców. Nie trzeba składać wniosków o umorzenie pożyczki

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 09:24
Mikroprzedsiębiorcy nie muszą już składać wniosków o umorzenie pożyczki do 5 tys. zł. Takie rozwiązanie zapisano w podpisanej przez prezydenta tarczy antykryzysowej 4.0. Warunkiem wystarczającym do umorzenia jest prowadzenie działalności gospodarczej przez trzy miesiące od dnia jej udzielenia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firma w tarapatach z powodu pandemii. Sprawdź, jaką ma szansę na pomoc

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 16:11
Firmy, które wpadły w kłopoty z powodu epidemii koronawirusa będą mogły korzystać ze wsparcia z puli wynoszącej 120 milionów złotych rocznie przez 10 lat. Pozwala na to ustawa wprowadzająca tak zwaną Politykę Nowej Szansy.
rozwiń zwiń