X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wykup gruntów pod budowę CPK jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 10:30
Wykup gruntów pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego rozpocznie się jeszcze w tym roku. Zapowiedział to pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK, wiceminister infrastruktury Marcin Horała.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/CPK/fly4free.pl

Na początku tego roku Marcin Horała zapowiadał, że wykup będzie możliwy po nowelizacji specustawy, która między innymi reguluje formalności związane z przygotowaniami do budowy portu i sieci komunikacyjnej.


cpk 1200.jpg
Program inwestycyjny CPK to 95 tys. miejsc pracy

Minister podkreślił, że prace nad nowelizacją ustawy są zaawansowane i na pewno będą zawierały pewne nowe propozycje w zakresie wykupu gruntów. Zastrzegł jednak, że ze względu na uwarunkowania procesu legislacyjnego nie może w tej chwili jednoznacznie zadeklarować, kiedy dokładnie nowe prawo będzie gotowe. Nie wykluczył jednocześnie, że nowelizacja nie będzie jeszcze gotowa do końca tego roku. Dodał także, że nie wiadomo w tej chwili, jaki ostatecznie kształt będą miały znowelizowane przepisy.


Planowana lokalizacja CPK (opr. PAP) Planowana lokalizacja CPK (opr. PAP)

Wkrótce ruszy wykup gruntów 

Zaznaczył jednak, że nawet jeśli prace nad nowym prawem miałyby trwać, spółka odpowiedzialna za budowę CPK rozpocznie wykup gruntów.

Nie wykluczył, że początkowo wykup będzie prowadzony w formie programu pilotażowego. Zostanie też stworzony nabór chętnych do rozmów. Marcin Horała zaznaczył, że w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzony wykup gruntów na zasadzie dobrowolności.

 - Jeśli na tym etapie ktoś nie będzie chciał, to nie sprzeda swojej własności – podkreślił wiceminister infrastruktury. Jednocześnie wyraził nadzieję, że spółka dojdzie do porozumienia ze wszystkimi właścicielami gruntów i nie będzie konieczny obowiązkowy skup.

Źródłem pieniędzy ma być wieloletni plan finansowy CPK. Pełnomocnik rządu do spraw budowy portu powiedział jednak, że brak planu nie uniemożliwi wykupu. Podkreślił, że spółka dysponuje własnymi środkami i niektóre nieruchomości będzie mogła wykupić, nie czekając na zatwierdzenie planu.

Marcin Horała dodał, że nowelizacja ustawy o CPK zawiera zapisy, które zagwarantują rozpoczęcie zasadniczych prac w 2023 roku.


cpk 1200(1).jpg
Budowa CPK. Rząd przygotowuje program inwestycyjny

Czym będzie CPK ? 

Centralny Port Komunikacyjny będzie się składał z kilku elementów. W Baranowie, między Warszawą a Łodzią, powstanie Port Lotniczy Solidarność. W myśl wcześniejszych założeń początkowo ma on obsługiwać do 45 milionów pasażerów rocznie. Możliwa jest jednak korekta tych założeń, co spowoduje, że w pierwszym etapie lotnisko obsłuży do 30 milionów pasażerów rocznie. Jednocześnie możliwa będzie szybka rozbudowa tak, by w niedługim czasie mogło odprawić o 15 milionów osób więcej.

Drugim elementem CPK jest tak zwany komponent kolejowy. Dzięki zupełnie nowej sieci szybkiej kolei możliwy będzie wygodny dojazd do CPK niemal z każdego zakątka kraju. Przedstawiciele spółki deklarują, że będą się starać o unijne dotacje przy budowie sieci kolejowej.

Trzecim elementem ma być sieć drogowa, która będzie oparta na istniejącej już autostradzie A2. Plan zakłada między innymi jej poszerzenie.

Plan zakłada także powstanie miasta Airport City, w którym mieszkaliby pracownicy CPK.


 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybór doradcy strategicznego CPK. Trwa kolejna tura rozmów z azjatyckimi lotniskami

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 09:00
Na ten tydzień zaplanowana jest kolejna runda rozmów z portami lotniczymi Incheon w Seulu i Narita w Tokio w ramach wyboru doradcy strategicznego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Decyzja zapadnie na przełomie III i IV kwartału tego roku.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wkrótce rozpoczną się ważne procedury przed budową CPK

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 14:37
Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego rozpoczęła pierwsze prace związane z wydaniem tak zwanej decyzji środowiskowej. Decyzja taka jest jednym z najważniejszych elementów przygotowań do inwestycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa CPK. Horała: inwentaryzujemy teren większy niż m.st. Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 17:05
- Wbita łopata to koniec procesu inwestycyjnego. Najświeższe wieści to powstanie umów na inwentaryzacje środowiskowe. Ruszają one na prawie 600 km nowych linii kolejowych oraz na terenie lotniska. To teren większy niż miasto stołeczne Warszawa - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
rozwiń zwiń