X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

1,2 tys. euro miesięcznie dla 120 osób. Niemcy eksperymentują z dochodem podstawowym

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 11:30
Niemcy testują dochód podstawowy. W ramach przeprowadzonego przez naszego zachodniego sąsiada eksperymentu 120 losowo wybranych mieszkańców kraju przez najbliższe trzy lata będzie otrzymywało 1200 euro miesięcznie – informuje serwis biznesinfo.pl.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Rolf G Wackenberg/ Shutterstock

Dochód podstawowy zamierza przetestować Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych oraz Stowarzyszenie "Mój dochód podstawowy". W eksperymencie ma wziąć udział 1500 osób, spośród których zostanie wyłonione 12 osób, które przez najbliższe trzy lata będzie otrzymywało 1200 euro miesięcznie, czyli w przeliczeniu na złotówki ok. 5200 zł. Warto zauważyć, że to wyższa kwota niż pensja minimalna u naszych zachodnich sąsiadów.


Stanisław Szwed 1200.jpg
Wiceminister rodziny: 2800 zł płacy minimalnej w 2021 roku to wzrost o prawie 8 proc.

Jak dochód podstawowy zmienia ludzi

Koszt eksperymentu ma zostać sfinansowany z datków 140 tys. prywatnych darczyńców. – To badanie jest wielką szansą na to, by towarzyszącą nam od lat teoretyczną debatę o bezwarunkowym dochodzie podstawowym przełożyć na rzeczywistość socjalną – powiedział w rozmowie z Deutsche Welle Juergen Schupp, ekspert Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych.

Zdaniem szefa stowarzyszenia "Mój dochód podstawowy" Michaela Bohmeyera eksperyment może pokazać, jak dochód podstawowy zmienia ludzi i społeczeństwo.

– Chcemy wiedzieć, jak wpływa on na zachowanie i postawy oraz czy może pomóc sprostać niektórym wyzwaniom dla naszego społeczeństwa – tłumaczy Bohmeyer.

Rozwiązanie, które może stać się powszechne

Według części ekonomistów dochód podstawowy to rozwiązanie, które może stać się powszechne w kolejnych dekadach XXI wieku. Wśród państw, które zastosowały to rozwiązanie, jest m.in. Finlandia, gdzie w 2017 roku wypłacano po 560 euro dla ok. 2000 uczestników programu – czytamy w serwisie.

Wśród obszarów, które mają budzić szczególne zainteresowanie naukowców, znalazły się m.in. zdrowie, demokracja, klimat czy praca.

 

sklep zakupy warzywa 1200.jpg
Eksperci: wyższa płaca minimalna, to wyższa konsumpcja i rozwój gospodarki

PolskieRadio24.pl/biznesinfo.pl/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Płaca minimalna w Niemczech zagrozi pracującym tam Polakom?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 22:10
Od 1 stycznia Niemcy wprowadzają płacę minimalną, wynoszącą 8,5 euro za godzinę pracy. Jej wprowadzenie to nie tylko większe zarobki, ale także zagrożenie dla znajdujących dotychczas bez kłopotu pracę za zachodnią granicą Polaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płaca minimalna w Niemczech: Polska interweniuje w KE

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 10:58
Komisja Europejska przygląda się niemieckim przepisom o płacy minimalnej. Chodzi o ustawę, która weszła w życie na początku stycznia i budzi zaniepokojenie zwłaszcza wśród polskich przewoźników. Bruksela potwierdziła, że otrzymała w tej sprawie listy od polskich i węgierskich władz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PIE: wzrost płacy minimalnej w 2021 roku jest nieuchronny

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 16:55
-2800 złotych brutto płacy minimalnej w 2021 rok, to pojednawczy gest rządu skierowany w obie strony, czyli do pracowników i pracodawców-powiedział Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego ( PIE), w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń