X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Poprawa wzajemnych rozliczeń firm. Przyrost zaległości wyhamował

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 10:30
Przyrost zaległości przedsiębiorstw w maju i czerwcu nieco wyhamował – wynika z najnowszego raportu BIG InfoMonitor. Poprawa jakości rozliczeń między firmami to efekt m.in. wprowadzenia tarcz antykryzysowych i wakacji kredytowych spowodowanych COVID-19.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock, Pormezz

Z danych BIG InfoMonitora wynika, że w II kwartale tego roku, nieopłacone w terminie zobowiązania wobec firm i banków wzrosły o 899 mln zł, czyli o 2,7 proc., podobnie jak w I kwartale, kiedy lockdown dopiero się zaczynał.

Zaznaczono jednak, że sytuacja jest mocno zróżnicowana i podczas gdy w niektórych branżach widać zmianę na lepsze, to w innych wartość nieopłaconych faktur wobec dostawców i opóźnianych o 30 dni rat kredytów wzrosła o prawie połowę.

Na koniec czerwca 2020 roku przeterminowane zobowiązania poza kredytowe i kredytowe firm widoczne w BIG InfoMonitor oraz w BIK przekroczyły 34 mld zł.


finanse dług nieruchomość dom kredyt 1200.jpg
Bierzemy mniej kredytów mieszkaniowych, gotówkowych i kart kredytowych. Nowe dane BIK

II kwartał nie przyniósł lawiny opóźnionych płatności

Największy udział w opóźniających płatności wobec dostawców i banków mają:

  • handel – 7,98 mld zł (23 proc.),
  • przemysł – 5,86 mld zł (17 proc.),
  • budownictwo – 5,2 mld zł (15 proc.),
  • transport – 2,16 mld zł (6,3 proc.).

– Udział firm niepłacących na czas faktur i kredytów wynosi 5,9 proc., czyli tyle, ile na koniec zeszłego roku. Kłopoty z płatnościami dotyczą co 17. firmy w gospodarce – czytamy w raporcie.

Przyrost zaległości wyhamował natomiast w działach takich jak kultura i rekreacja oraz usługi administrowania i działalności wspierającej, handlu oraz budownictwie. Rósł natomiast w transporcie i przemyśle.

Jeżeli chodzi o sumę zaległości, to obniżyła się ona w II kwartale w czterech sektorach: górnictwie, wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz i gorącą wodę, w obsłudze rynku nieruchomości oraz w zakwaterowaniu i gastronomii.

Zaznaczono jednak, że na poprawę w tym ostatnim sektorze złożyły się wyłącznie hotele, pensjonaty i noclegi, bo w restauracjach i wszelkiego rodzaju punktach gastronomicznych zaległości rosły cały czas.

– Mimo trudnej sytuacji spowodowanej przez pandemię II kwartał nie przyniósł lawiny opóźnionych płatności wobec kontrahentów i banków, jak zapowiadało się to w kwietniu.

Pomoc państwa i wakacje kredytowe pozwalające odroczyć spłatę rat niebagatelnej kwoty ponad 23 mld zł, ograniczyły tempo wzrostu zaległości i utrzymały je na poziomie podobnym do tego sprzed kryzysu.

Do tego, paradoksalnie, koronawirus poprawił stan wzajemnych rozliczeń firm. Obecnie zarówno wystawcy faktur, jak i ich odbiorcy przywiązują większą wagę do terminowych rozliczeń niż przed koronakryzysem – komentuje sytuację prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.

Przedsiębiorcy zaczęli ostrożniej dobierać partnerów biznesowych

Badania przeprowadzone w lipcu przez Keralla Research dla BIG InfoMonitor pokazują, że po gwałtownym spadku odsetka firm skarżących się na minimum 60-dniowe opóźnienia płatności od odbiorców towarów i usług w II kwartale (z 50 do 35 proc.), w III kwartale znów ich nieznacznie ubyło. O kłopotach z ponad dwumiesięcznymi opóźnieniami w spływie należności od partnerów biznesowych w ciągu ostatnich 6 miesięcy mówi aktualnie 33 proc. spośród badanych mikro, małych i średnich firm.

– Niestety, wiele firm cały czas jest częściowo zamrożonych m.in. kina, teatry, które mogą sprzedać bilet na co drugie miejsce, organizatorzy koncertów, targów, miejsca rozrywki, restauracje czy branża weselna wciąż podlegają administracyjnym ograniczeniom wpływającym na skalę prowadzenia działalności – mówi Sławomir Grzelczak.

Zauważa też, że do narzuconych restrykcji dochodzą też obawy części potencjalnych klientów o ewentualne zarażenie się oraz większa skłonność do ograniczania wydatków, a to zmniejsza popyt i przekłada się na rentowność biznesu.

– Bardzo pozytywnie oceniam fakt, że przedsiębiorcy zaczęli ostrożniej dobierać partnerów biznesowych i chętniej sprawdzają ich wiarygodność finansową m.in. w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Tym bardziej że wyczerpuje się pomoc z tarcz antykryzysowych, a wakacje kredytowe też nie są bezterminowe – podkreśla prezes BIG InfoMonitor.


firma biznes 1200.jpg
Odwrót spadkowego trendu sprzedaży przedsiębiorstw. Firmy zwiększają aktywność

Jest jeszcze 25 mld zł dla dużych przedsiębiorstw

Jak czytamy w raporcie, w lipcu blisko 2 mln firm musiało już przelać pełne składki na ZUS, po tym jak skorzystało z trzymiesięcznego zwolnienia płatności 12 mld zł za 6,5 mln pracowników. Na ponowną ulgę nie mogą już liczyć, bo pomoc jest jednorazowa. Z kolei Polski Fundusz Rozwoju do 8 lipca w ramach wsparcia antykryzysowego wypłacił prawie 314 tys. mikro, małych i średnich firm 56,5 mld zł z zaplanowanej dla nich puli 75 mld zł. W założonych w tarczy antykryzysowej 100 mld zł jest też 25 mld zł dla dużych przedsiębiorstw, ich wypłata rozpoczyna się w tym miesiącu.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe rozwiązania dla firm, które wpadły w kłopoty z powodu koronawirusa. Oto propozycje rządu

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 14:20
Rząd wprowadza nowe rozwiązania prawne służące firmom z kłopotami finansowymi wywołanymi koronawirusem. Wśród nich - łatwiejsze procedury związane z restrukturyzacją i naprawą firmy, ochroną przed wierzycielami. Dzięki temu firmy łatwiej naprawią swoje finanse i przetrwają kryzys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SMS z alertem o próbie wyłudzenia kredytu. Nowa usługa PZU

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 17:00
Dzięki usłudze alerty BIK w pakiecie PZU Dom posiadacze polisy dostaną sms-em i e-mailem powiadomienia o próbie wyłudzenia kredytu lub pożyczki z wykorzystaniem ich danych - poinformowała Grupa PZU.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa szansa dla firm. Państwo pomoże przedsiębiorcom stanąć na nogi

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 10:22
120 mln zł z budżetu rocznie przez 10 lat dla przedsiębiorców w kłopotach - dziś w życie wchodzi ustawa dot. Polityki Nowej Szansy. Dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy będą mogli również uzyskać ulgę na restrukturyzację niektórych należności publiczno-prawnych o szacunkowej wartości 50 mln zł rocznie.
rozwiń zwiń