X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Mandat za zbieranie grzybów? Tak, w pewnych sytuacjach

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 10:35
Zbieranie grzybów jest w naszym kraju legalne i darmowe, jednak można z grzybobrania wrócić z... mandatem. To wyjątkowe sytuacje, ale możliwe – ostrzega biznesinfo.pl.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Mandaty za zbieranie grzybów to wcale nie jest abstrakcja czy martwy przepis. Co prawda można go dostać w wyjątkowych sytuacjach, ale często do nich dochodzi. Wówczas możemy zostać ukarani mandatem w wysokości od 20 zł do nawet 500 zł.

Przede wszystkim kary mogą się spodziewać osoby, wjadą do lasu i zaparkują w niedozwolonym miejscu. Straż leśna cały czas przypomina, że w lasach są specjalne drogi do tego przeznaczone.


shutterstock_grzyby 1200.jpg
Niemcy: zebrali więcej grzybów niż pozwala na to prawo. Czeka ich wysoka kara

Co więcej, grzybiarze mogą poruszać się autem po lesie tylko tymi drogami, które są odpowiednio oznaczone. Jednakże mandat można otrzymać także za samo zbieranie grzybów – przypomina serwis.

Mandat czeka też na grzybiarza, który zbiera na terenie rezerwatu przyrody czy parku narodowego oraz na terenie prywatnej posesji. Mandat można otrzymać także za sposób zbierania grzybów. Niedopuszczalne jest niszczenie runa leśnego. Nie wolno także płoszyć dzikich zwierząt czy niszczyć roślinności.

Przyzwyczailiśmy się, że zbieranie grzybów jest w naszym kraju legalne i darmowe. To jednak nie jest oczywistość w innych krajach. Na przykład u naszego zachodniego sąsiada  obowiązuje limit 2 kg grzybów na głowę, natomiast w Holandii grzybobranie jest całkowicie zabronione.

 

grzyby 1200.jpg
Przewodnik grzybiarza, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o grzybach

PolskieRadio24.pl/biznesinfo.pl/DoS

 

Czytaj także

Wybieramy się na grzybobranie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 16:19
Najpiękniejszy czas to ten darowany sobie - na spacerze z bliskimi albo w samotności z dala od ludzkich oczu na… grzybobraniu! Taki rodzaj przedjesiennego sportu wybierzemy w najbliższą niedzielę. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesień pod znakiem borowika i podgrzybka. Czas na grzybobranie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 18:17
Po chwilowym ochłodzeniu pogoda znów będzie sprzyjać grzybiarzom. Miłośników tego hobby w Polsce nie brakuje. Zanim jednak wyruszymy do lasów w poszukiwaniu maślaków, borowików i kurek sprawdźmy, jak dobrze je znamy. W Czwórce przyglądamy się im od kapelusza po grzybnię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice grzybów

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 12:23
Trwa okres zbierania grzybów. W audycji "Eureka" przekażemy wiele informacji o wartościach odżywczych grzybów. Okazuje się, co potwierdzają badania, że grzyby mają w swoim składzie podobne ilości dobrych składników, co warzywa i owoce, chociaż 90 proc. substancji grzyba to woda. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzyby dostarczają tyle samo kalorii co marchewka

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 19:10
Trwa okres zbierania grzybów. Okazuje się, że nieprawdziwe są opinie, że grzyby nie maja żadnych wartości odżywczych, a jedynie smakowe. Okazuje się, co potwierdzają badania, że grzyby mają w swoim składzie podobne ilości dobrych składników, co warzywa i owoce, chociaż 90 proc. substancji grzyba to woda.
rozwiń zwiń