X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Niewielkie podwyżki na stacjach paliw pod koniec wakacji. Sytuacja na stacjach względnie stabilna

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 11:11
Pod koniec wakacji będą niewielkie podwyżki na stacja paliw – prognozuje e-petrol. Według BM Reflex, od początku maja benzyny zdrożały o około 55-57 gr na litrze, olej napędowy o 39 gr na litrze, autogaz o 30 gr na litrze.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa Gergely Zsolnai

Z przeprowadzonej w tym tygodniu przez e-petrol.pl analizy detalicznych cen paliw w Polsce wynika, że na początku tygodnia litr benzyny 95 kosztował 4,41 zł, olej napędowy można było średnio w kraju kupić w cenie 4,36 zł/l, a za autogaz niezmiennie od ponad półtora miesiąca płaci się na polskich stacjach 1,99 zł.

– Kierowcy obserwujący ostatnie zmiany cen w rafineriach mogą mieć nadzieję, że trend spadkowy znajdzie odzwierciedlenie na stacjach. Nim to jednak nastąpi na stacjach, będziemy mieć niewielkie podwyżki, które będą skutkiem odbudowywania marż detalicznych przez właścicieli stacji paliw – uważają analitycy portalu.


paliwa stacja benzynowa 1200.jpg
Ceny paliw wciąż niskie. Jeszcze długo nie wrócą do poziomu sprzed pandemii

Wygrali tankujący autogaz

Kierowcy pod koniec wakacji muszą się pogodzić z tym, że tankowanie pełnego baku będzie kosztowało nieco więcej. Wyjątkiem jest autogaz, którego cena od 6 tygodni utrzymuje się na stałym poziomie. Według prognozy e-petrol, w najbliższych dniach średnia, ogólnopolska cena popularnej benzyny 95 powinna mieścić się w przedziale 4,36-4,47 zł za litr, kierowcy diesli litr oleju napędowego mogą tankować w cenach 4,27-4,38 zł.

– Wygranymi tegorocznych wakacji mogą okazać się tankujący autogaz. W tym tygodniu litr tego paliwa kosztował 1,99 zł/l, a najbliższe dni przyniosą zapewne stabilizację cen na obecnych poziomach z szansą nawet na lokalne obniżki, najczęściej jednak ceny powinny mieścić się w przedziale 1,96-2,04 zł/l – czytamy w analizie.

Według analityków BM Reflex, w konsekwencji sukcesywnych podwyżek cen notowanych od początku maja benzyny zdrożały o 55-57 gr na litrze, olej napędowy o 39 gr na litrze, a autogaz o 30 gr na litrze.

– Mimo tak wyraźnego wzrostu cen w ostatnich tygodniach ceny benzyny i oleju napędowego są niższe teraz o około 12 proc. niż rok temu, natomiast autogaz jest droższy o 1,5 proc. Ponieważ sytuacja na runku hurtowym w kolejnych dniach powinna pozostać względnie stabilna, to także na stacjach paliw ceny powinny się stabilizować – szacują eksperci.


paliwa1200.jpg
Mniej ropy i gazu z Rosji, więcej z innych krajów. Polska uniezależnia się energetycznie

Nadzieja miesza się z obawami

BM Reflex wskazał ponadto, że drugi tydzień z rzędu upływa na rynku ropy naftowej pod znakiem wyraźnej konsolidacji. W dalszym ciągu obserwujemy wahania cen październikowej serii kontraktów na ropę naftową Brent w rejonie 44-45,5 dolarów. W piątek rano ropa Brent w Londynie kosztowała około 45 dolarów za baryłkę i jest to analogiczny poziom jak przed tygodniem.

Biuro dodało, że w dalszym ciągu bardzo słabo wygląda popytowa strona rynku amerykańskiego. Zgodnie z danymi EIA amerykański popyt na produkty ropopochodne spadł w skali tygodnia z 2,2 mln baryłek dziennie do 17,1 mln baryłek i jest to poziom o 3,8 mln baryłek dziennie (18 proc.) niższy niż przed rokiem. Konsumpcja benzyn, których udział w amerykańskiej strukturze popytu na paliwa sięga ponad 46 proc., jest blisko 10 proc. niższa niż przed rokiem.

Jak zauważył e-petrol, ostatnie dni nie przyniosły przełomu na rynku naftowym.

– Nadal nadzieja na szybki powrót popytu na ropę do poziomów sprzed pandemii miesza się z obawami wynikającymi z rosnącej na świecie liczby zdiagnozowanych przypadków COVID-19 – ocenia portal.

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Czytaj także

Tańsze paliwo na stacjach benzynowych? Koronawirus wciąż wpływa na ceny ropy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 14:25
Cena ropy na światowych giełdach jest najniższa od lipca 2017 roku. Wkrótce kierowcy powinni odczuć to przy dystrybutorach paliwa. Zdaniem ekspertów sytuacja taka może potrwać nawet kilka miesięcy, a sprawcą taniejącego paliwa jest epidemia koronawirusa, która ogranicza aktywność ekonomiczną w skali globalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafinerie nie chcą kupować ropy. Krach na rynku największy od niemal 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 15:05
Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw w poniedziałek około godziny 14.00 taniała o ponad 39 procent i jej cena spadła poniżej 12 dolarów za baryłkę. To największy spadek zanotowany w czasie jednej sesji od co najmniej 1982 roku. 
rozwiń zwiń