X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Najnowsze dane GUS: wzrost sprzedaży, więcej mieszkań, wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w górę

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 12:05
Sprzedaż detaliczna wzrosła o 3 proc. w ujęciu rok do roku. To pierwszy taki wzrost od czasu ogłoszenia w Polsce stanu epidemii i zamrożenia gospodarki. Wynik jest lepszy niż prognozy analityków. W pierwszym półroczu oddano także więcej mieszkań i poprawił się  wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury.
zdjęcie ilustarcyjne
zdjęcie ilustarcyjne Foto: Pixabay

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2020 r. wzrosła o 3,0 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 6,5 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 2,7 proc. rdr. To wyniki znacznie lepsze od oczekiwań analityków.

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych w lipcu rdr o 0,3 proc. i wzrost mdm o 3,9 proc. W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku o 0,6 proc. rdr.

Najbardziej, bo aż o piętnaście procent zwiększyła się sprzedaż mebli i sprzętu RTV/AGD. 5-proc. wzrost odnotowano w kategorii ubrań oraz obuwia. Sprzedaż zmniejszyła się w przypadku paliw i gazu. Nieznaczny spadek zanotowano też w kategorii żywności, napojów i wyrobów tytoniowych.

koniunktura free 1200.jpg
W maju sprzedaż detaliczna wyższa niż w kwietniu. Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę

Wakacje w kraju i powrót do remontów

– 3 proc. wzrost sprzedaży w lipcu jest dużym pozytywnym zaskoczeniem – ocenia menedżerka ds. klientów strategicznych DNB Bank Polska Magdalena Szlezyngier, podkreślając, że lipiec to po maju i czerwcu kolejny miesiąc, który wskazuje, iż otwarcie gospodarki przywróciło optymizm wśród konsumentów.

– Odbicie sprzedaży detalicznej, większa skłonność do wydawania – szczególnie w kategoriach związanych z poprawą komfortu w naszych mieszkaniach, takich jak meble, RTV i AGD – oraz powrót klientów do kanałów tradycyjnych – przede wszystkim w kategorii tekstylia, odzież i obuwie. To zdecydowanie dobra wiadomość, zwłaszcza dla właścicieli sklepów w galeriach handlowych – uważa ekspertka.

Z kolei w opinii ekonomisty ING Piotra Popławskiego sprzedaż odzieży wróciła do poziomów bliskich przedkryzysowym, co jest związane z faktem, że Polacy spędzają w tym roku wakacje w kraju. Rośnie sprzedaż mebli, RTV i AGD, co może się wiązać z powrotem do remontów mieszkań.

Według niego na istotnym odbiciu sprzedaży zaważyły głównie auta oraz paliwa: wzrost dynamiki w cenach stałych z odpowiednio -6,4 proc. do 0,7 proc. rok do roku i z -10,9 proc. do -2,8 proc. rok do roku.

- Dane o sprzedaży nie obejmują sektora usług, można jednak przypuszczać, że również popyt w tym obszarze poprawił się - dodał Piotr Popławski.

W jego ocenie już dane o PKB za drugi kwartał sugerowały, że popyt na usługi nie pogorszył się tak mocno, jak można było się tego obawiać.

Zdaniem Magdaleny Szlezyngier na kształtowanie się zachowań konsumentów będą miały wpływ przede wszystkim poziom zachorowań na COVID-19 w Polsce, jak również niepewność związana z rynkiem pracy.

shutterstock złotówki gotówka pieniądze 1200.jpg
Tarcza antykryzysowa sprawdziła się, teraz czas na firmy zakładane przez bezrobotnych

Deweloperzy oddali o 10,9 proc. więcej

GUS poinformował także, iż w okresie styczeń–lipiec tego roku do użytku oddano 118,8 tys. mieszkań, czyli o 6,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 76,7 tys. mieszkań (10,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.), natomiast inwestorzy indywidualni – 40,1 tys. mieszkań, tj. o 2,7 proc. więcej niż w 2019 r.

W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,3 proc. ogółu mieszkań oddanych do użytkowania (odpowiednio 64,6 proc. i 33,7 proc.). Mniej mieszkań niż przed rokiem oddano do użytkowania w budownictwie spółdzielczym – 705 wobec 1,2 tys.; w pozostałych formach (komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) łącznie oddano 1 297 mieszkań wobec 1 988 w ubiegłym roku.

Spadła natomiast liczba pozwoleń na budowę mieszkań. Urząd podał, że w pierwszych siedmiu miesiącach 2020 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 147 tys. mieszkań, tj. o 4,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2019.

Wskaźnik klimatu lepszy niż w lipcu

Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika także, że w sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest lepszy niż w lipcu we wszystkich obszarach gospodarki, ale tylko w sekcji informacja i komunikacja oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa jest dodatni.

"Obserwuje się poprawę ocen bieżących (diagnoza), natomiast negatywne oczekiwania (prognozy) w większości przypadków się utrzymują lub pogłębiają" – czytamy w komunikacie.

W przetwórstwie przemysłowym w sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie -6,6, czyli wyższym niż w lipcu (-10,5); w budownictwie: -15,4, czyli nieznacznie wyższym niż w lipcu (-16,7). W przypadku handlu hurtowego wskaźnik wynosi -4,6 (w lipcu -9,3). Z kolei w handlu detalicznym -9,8 (-12,2); w transporcie i gospodarce magazynowej -12,7 (-14,3); w zakwaterowaniu i gastronomii -19,3 (-22,7).

W sekcji informacja i komunikacja w sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie 5,4, czyli wyższym niż przed miesiącem (3,1). Także w finansach i ubezpieczeniach wskaźnik w sierpniu jest dodatni, wynosi 2,7 wobec ujemnej wartości przed miesiącem na poziomie -1,3.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W maju sprzedaż detaliczna wyższa niż w kwietniu. Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 12:30
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2020 r. spadła o 7,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 14,9 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: bon turystyczny to unikalny pomysł na tle Europy

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 12:17
Problemy biur podróży występują nie tylko w związku z pandemią, ale też z innymi nieprzewidywalnymi klęskami. Należy zastanowić się też, czy państwo może być tak skonstruowane, że poszczególne sektory gospodarki są wspomagane w tak nadzwyczajny sposób jak branża turystyczna – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Borys: deficyt budżetowy w kryzysie ma także chronić przed głębszą recesją

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 11:00
- Wzrost deficytu budżetowego wynika przede wszystkim ze spadku dochodów budżetu, przede wszystkim z VAT. W kryzysie zawsze mniej kupujemy, spada PKB i nieuchronnie wpływa to na dochody państwa. Do tego dochodzą wydatki związane z walką ze skutkami pandemii tak w obszarze zdrowia, jak i gospodarki. Teraz muszą też znaleźć się pieniądze na odbudowę i wsparcie inwestycji. To wszystko stało się przyczyną nowelizacji tegorocznego budżetu – wyjaśniał w audycji "Rządy Pieniądza" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
rozwiń zwiń