X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Lepsze warunki dla małych winnic w Polsce. Projekt ustawy skierowany do konsultacji

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 11:30
Zwiększenie limitu produkcji wyrobów winiarskich z 10 tys. do 100 tys. litrów dla przedsiębiorców wyrabiających niewielkie ilości win przewiduje projekt ustawy o wyrobach winiarskich. Dokument został właśnie skierowany do konsultacji publicznych.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Projektowana ustawa zwiększa limit produkcji oraz upraszcza wymagania w zakresie uzyskania wpisu do rejestru dla przedsiębiorców wykonujących działalność związaną z wyrobem lub rozlewem wyrobów winiarskich w niewielkiej skali. "Chodzi o niewielkie ilości win owocowych markowych, miodów pitnych markowych, cydrów markowych, cydrów, perry markowych oraz perry z surowców uzyskanych we własnym gospodarstwie" – napisano w uzasadnieniu projektu opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.


bgk 1200.jpg
BGK rozszerza wsparcie dla rolników. Nowe warunki gwarancji spłaty kredytów

Większa opłacalność produkcji

W Ocenie Skutków Regulacji dodano, że zwiększenie limitu wyrobu fermentowanych napojów winiarskich z surowców pochodzących z własnego gospodarstwa z 10 tys. litrów do maksymalnie 100 tys. litrów (w zależności od liczby posiadanych hektarów) może pozytywnie wpłynąć na opłacalność produkcji takich napojów alkoholowych.

"Z uwagi na niewielką ilość takich przedsiębiorstw, zmiana ta, przynajmniej w ciągu kilku najbliższych lat nie wpłynie znacząco na wielkość produkcji napojów alkoholowych w Polsce. Uruchamianie takiego rodzaju produkcji, w szczególności w regionach sadowniczych zwiększy atrakcyjność turystyczną takich regionów, w których będą dostępne lokalne cydry, perry oraz wina owocowe markowe. Powyższe, z uwagi na trendy konsumpcji napojów alkoholowych, w przyszłości może przełożyć się na wzrost zainteresowania lokalnymi fermentowanymi napojami winiarskimi" – czytamy w ocenie.

Mniej obciążeń administracyjnych

Za opracowanie projektu ustawy o wyrobach winiarskich odpowiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort tłumaczy, że zmiana powinna przyczynić się do poprawy przejrzystości przepisów związanych z wyrobem wina. Powinny też usprawnić kontrolę producentów wina przez wyeliminowanie pozyskiwania analogicznych informacji w ramach poszczególnych kontroli prowadzonych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Projektowana ustawa wprowadza ponadto możliwość certyfikacji winogron, które następnie mogą być używane do wyrobu win odmianowych i win rocznikowych.

"Wejście w życie projektowanej ustawy dzięki zmniejszeniu obciążeń administracyjnych oraz usprawnianiu obiegu dokumentów pozytywnie wpłynie na sytuację producentów pragnących rozpocząć produkcję wyrobów winiarskich w Polsce – ocenia resort.


zalesianie free1200.jpg
Potrójne wsparcie na zalesienie gruntów. Dobiega końca termin składania wniosków

 

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS

 

Zobacz więcej na temat: alkohol rolnictwo GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najmniejsze zbiory winogron we Francji od ponad pół wieku. Wzrosną ceny wina?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2017 10:47
To ważna wiadomość dla rynku wina na całym świecie – tegoroczne zbiory winogron czołowego producenta, we Francji, będą najmniejsze od pół wieku. Dobra wiadomość jest taka, że susza ograniczyła pleśń, co oznacza b. dobrą jakość winogron, ale gorsza –ceny na pewno wzrosną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W największych polskich gospodarstwach rolnych powstaną biogazownie. Podpisano list intencyjny

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 15:11
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisano list intencyjny w sprawie budowy 20 biogazowni, które będą wykorzystywały substraty z gospodarstw rolnych i przetwarzały je na energię elektryczną oraz biometan. Głównym inwestorem ma być ORLEN Południe. Spółka analizuje teraz możliwość budowy tych biogazowni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy roboty zastąpią pracowników w polskich sadach?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 17:06
W obliczu trudności związanych z niedoborem zasobów ludzkich sektor sadowniczy jest zainteresowany poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań, takich jak większa automatyzacja i cyfryzacja różnych etapów procesu produkcyjnego. Dostęp do nowych technologii może znacznie zwiększyć globalną konkurencyjność plantatorów. Czy tak faktycznie będzie w niedalekiej przyszłości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podaż jabłek będzie rosła, ceny powinny spadać. Ostatecznie zadecyduje pogoda

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 09:30
Wraz z wchodzeniem w okres tegorocznych zbiorów podaż jabłek na naszym rynku będzie rosła, a ceny powinny spadać – oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Polska jest największym w UE i 3. na świecie producentem jabłek.
rozwiń zwiń