X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Firmy w tarapatach mogą liczyć na pomoc państwa. Polityka Nowej Szansy wchodzi w życie

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 11:15
120 mln zł rocznie przez 10 lat przeznaczy budżet państwa na wsparcie dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji na skutek koronawirusa – taki ma być skutek ustawy o udzielaniu pomocy publicznej dla firm, która wchodzi dzisiaj w życie.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

System pomocy dla przedsiębiorców w trudnościach został określony w rządowym programie Polityka Nowej Szansy i ma przeciwdziałać przedwczesnej likwidacji przedsiębiorstw. Ministerstwo Rozwoju wyjaśniło, że dzięki ustawie o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców, 120 mln zł rocznie przez 10 lat trafi do przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudniej sytuacji w związku z koronawirusem. Firmy będą mogły też również uzyskać ulgę na restrukturyzację niektórych należności publiczno-prawnych o szacunkowej wartości 50 mln zł rocznie.

1 finanse kanchana_koyjaiShutterstock 1200.jpg
Tarcza 4.0. Od dzisiaj nowe możliwości dla zleceniobiorców ws. postojowego

Forma krótkookresowej pożyczki

Adresatem nowych rozwiązań będą firmy, które są w trakcie postępowania upadłościowego lub stanęły wobec groźby likwidacji. Pomoc będzie skierowana wyłącznie na działania restrukturyzacyjne lub wsparcie płynności finansowej, w związku z realizowaną restrukturyzacją. Wsparcie ma trafić zarówno do sektora MŚP, jak i dużych firm.

Co do zasady pomoc będzie miała formę krótkookresowej pożyczki (pomoc na ratowanie), a ich wysokość będzie każdorazowo uzależniona od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Pożyczki będą udzielane na 6 miesięcy. Jeżeli okres lub wysokość tej pomocy okaże się niewystarczająca, przedsiębiorca z sektora MŚP będzie mógł wystąpić o dodatkową pożyczkę z puli tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego i przedłużyć tym samym okres spłaty do 18 miesięcy.

firma free 1200.jpg
Firma w tarapatach z powodu pandemii. Sprawdź, jaką ma szansę na pomoc

W przypadku dużych firm będą one mogły ubiegać się o dodatkową pomoc lub wydłużenie terminu spłaty pożyczki w ramach pomocy na restrukturyzację. Takie rozwiązanie ma pomóc przedsiębiorcy zachować płynność do czasu opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji. Ministerstwo tłumaczy, że jeśli firma będzie mogła normalnie kontynuować swoją działalność, to będzie ona zobowiązana do złożenia stosownego oświadczenia i zwrotu pożyczki.

Decyzję podejmie ARP

Zgodnie z ustawą tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne przyznawane będzie na okres do 18 miesięcy. Z tego rozwiązania skorzystać będą mogły firmy, które mogą samodzielnie przeprowadzić restrukturyzację, ale potrzebują wsparcia płynności finansowej po to, aby cały proces przebiegł skutecznie. Resort wyjaśniał, że ta forma pomocy będzie skierowana do mikro, małych i średnich firm tylko w ramach zatwierdzonego przez KE programu pomocowego.

Nowe przepisy stanowią ponadto, że pomoc na restrukturyzację będzie przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie nie udźwignęliby restrukturyzacji, ale opracowali jej plan – którego koszty mogą być finansowane jako element pomocy na ratowanie lub jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne.

Operatorem Polityki Nowej Szansy jest Agencja Rozwoju Przemysłu, która będzie decydowała o środkach, akceptowała plany restrukturyzacyjne, a także pomagała firmom w praktyce przeprowadzić restrukturyzacje.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pomoc dla firm w dobie koronawirusa. ZUS sprawdzi, jak wydatkowane było wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 10:47
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi kontrole w firmach, które korzystały z pomocy rządowej udzielonej w ramach tarczy antykryzysowej. Urzędnicy sprawdzą, na co zostały przeznaczone pieniądze, jakie trafiły do przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zleceniodawca nie chciał złożyć wniosku o postojowe? Teraz możesz to zrobić samemu

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 09:58
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nowy wniosek o postojowe. Dotyczy on osób, które starają się o świadczenie, pracują na podstawie umowy cywilnoprawnej, a którym zleceniodawca odmówił wcześniej złożenia takiego wniosku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej dużych firm składa wnioski o pomoc z PFR

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 09:55
170 przedsiębiorstw złożyło wnioski o wsparcie z Tarczy Finansowej PFR dla Dużych Firm. Większość złożonych wniosków dotyczy firm z sektora prywatnego. Łącznie firmy zawnioskowały o wsparcie w wysokości 9,5 mld zł. Pieniądze  z PFR trafią na ich konta jeszcze w sierpniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz lepsza sytuacja przedsiębiorstw i pracowników. Widać ożywienie gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 14:33
Pod koniec lipca co piąta firma zanotowała wzrost zamówień, ale 27 proc. wskazuje na spadek. Odsetek firm planujących utrzymanie poziomu zatrudnienia wzrósł do 78 proc. – wynika z raportu Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń