X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Estoński CIT coraz bliżej. Trwają konsultacje, a diabeł tkwi w szczegółach

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 10:20
Jeszcze w tym kwartale ma być przyjęta ustawa wprowadzająca do naszego systemu podatkowego tak zwany estoński CIT. Konsultacje w tej sprawie potrwają do 23 sierpnia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Satori Studio
Posłuchaj
02:42 PR1_AAC 2020_08_11-06-42-21.mp3 Estoński CIT coraz bliżej. Trwają konsultacje, a diabeł tkwi w szczegółach (Aleksandra Tycner/PR1)

Nowe przepisy zasadniczo oznaczają brak podatku tak długo, jak zysk pozostaje w firmie - czyli mają zachęcić do inwestowania. Rzecznik Ministerstwa Finansów mówi, że to przede wszystkim precyzyjne narzędzie wsparcia mniejszych firm. Dodaje, że system jest oparty na rozwiązaniu wprowadzonym 20 lat temu w Estonii, które przyniosło tam bardzo pozytywne efekty.

- Mamy świadomość, że to rewolucja w podatkach, ale będzie to rewolucja korzystna dla firm i ich rozwoju - podkreśla.

shutterstock pożyczka firma 1200.jpg
Pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. Są pierwsze decyzje o umorzeniu

Pytania o szczegóły projektu

Doktor Sławomir Dudek z organizacji Pracodawcy RP mówi, że co do zasady idea jest słuszna, ale polski projekt dość mocno różni się od rozwiązań estońskich.

- W Estonii ten podatek jest powszechny, prosty. W Polsce ma być szereg ograniczeń dla firm, to ma być skierowane dla małych przedsiębiorstw. Są też dodatkowe kryteria dotyczące np. udziałowców czy progu przychodowego. Powinniśmy dążyć do rozwiązania takiego jak w Estonii - wskazuje.

Jakub Bińkowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców mówi, że wprowadzenie estońskiego CIT-u może sprzyjać akumulacji kapitału i inwestycjom, ale - jak podkreśla - aby był skuteczny, powinien on być prosty i dostępny do możliwie szerokiego kręgu firm.

- To są te rozwiązania, na które z pewnością będziemy zwracać uwagę w czasie konsultacji społecznych - zapowiada.

Według zapowiedzi resortu finansów wymogi do korzystania z estońskiego CIT spełni zdecydowana większość spółek kapitałowych w Polsce. Iwona Prószyńska mówi, że np. próg przychodowy spełnia 97% procent spółek kapitałowych. Pozostałe warunki są elastyczne - zapewnia.,

Nowy system ma obowiązywać w Polsce od przyszłego roku.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiany w podatkach w związku z koronawirusem. Resort finansów przygotował specjalny przewodnik

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 16:40
Ministerstwo Finansów przygotowało specjalny przewodnik, jak mają być stosowane zmiany w podatkach wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 - poinformował j minister finansów Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zerowy VAT na prasę i książki? Jest na to szansa

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 08:03
Ministerstwo Finansów planuje wystąpić do Komisji Europejskiej o zgodę na obniżenie VAT na gazety, czasopisma i książki - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poradnik Podatnika. Zobacz, jakie zawiera informacje o finansach i biznesie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 17:29
Na portalu Poradnik Podatnika można znależć ekspercką wiedzę w postaci artykułów, webinariów i narzędzi diagnostycznych, które sprawdzają sytuację firmy i jej potrzeby. Poradnik ma być praktycznym wsparciem w walce z negatywnymi skutkami COVID-19 i kryzysu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Organizacje pożytku publicznego. Kościński: rekordowa kwota przekazanych pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 14:30
- W tym roku w ramach rozliczenia PIT Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego (OPP) blisko 900 mln zł - poinformował minister finansów Tadeusz Kościński. Zaznaczył, że to rekordowa kwota, o 25 mln zł wyższa niż w ubiegłym roku.
rozwiń zwiń