X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rośnie sprzedaż telewizorów. Coraz chętniej sięgamy po urządzenia smart

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 07:31
W 2021 r. nastąpi szybkie odbicie na rynku produkcji i sprzedaży telewizorów – wynika z najnowszego raportu Związku Cyfrowa Polska. Będzie to miało związek z m.in. z rozwojem telewizji hybrydowej oraz igrzyskami olimpijskimi w Tokio.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yuri Snegur/Shutterstock

Jak czytamy w raporcie "Telewizory i monitory przyszłości. Rozwój rynku w Polsce na tle światowym i europejskim" pandemia koronawirusa spowodowała spadek sprzedaży telewizorów, a najgorszymi były marzec i kwiecień. W pierwszym kwartale 2020 r. w Polsce sprzedano ponad 437 tys. sztuk telewizorów, czyli o prawie 10 proc. mniej niż w tym samym okresie w roku poprzednim. Jednak w maju 2020 r. wyraźne było ożywienie i wzrosty sprzedaży.
Producenci spodziewają się w najbliższym czasie pewnego wzrostu popytu na odbiorniki telewizyjne w Polsce, ponieważ mija 7 lat od ostatniego dużego wzrostu, który miał miejsce w latach 2012-2013 i był spowodowany wyłączeniem telewizji analogowej na rzecz telewizji cyfrowej. Jednocześnie kolejny etap cyfryzacji telewizji naziemnej (DVB-T2), który jest wdrażany w Polsce, powinien zachęcić konsumentów do wymiany odbiorników na nowe. Eksperci Związku przewidują, że 2021 r. będzie zwyżkowy w sprzedaż z uwagi na odbywające się w tym roku dwie imprezy sportowe – Euro oraz igrzyska olimpijskie.


Telewizor to nie tylko narzędzie do odbioru kanałów telewizyjnych

Autorzy raportu zauważają również, że polscy konsumenci coraz rzadziej wybierają tanie modele telewizorów, za to wolą sprzęt nowocześniejszy, typu smart, z dobrą jakością dźwięku i obrazu.

– Niemal co roku pojawiają się nowe modele odbiorników, a producenci prześcigają się w dodawaniu nowych funkcjonalności, które jeszcze bardziej mają przekonać konsumentów do zakupu – mówi prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik. Podkreśla przy tym, że dziś dla konsumentów telewizor to nie tylko narzędzie do odbioru kanałów telewizyjnych, ale dzięki podłączeniu do internetu stał się on prawdziwym centrum rozrywki i edukacji w każdym domu.
Eksperci prognozują, że na polski rynek telewizorów w najbliższym czasie wpływ będzie mieć też kolejny etap cyfryzacji telewizji – wprowadzenia technologii DVB-T2 oraz HbbTV. Jak podaje Cyfrowa Polska w 2019 r. 62 proc. wszystkich polskich gospodarstw domowych posiadało co najmniej jeden telewizor wyposażony w moduł pozwalający odbierać naziemną telewizję cyfrową w standardzie DVB-T2. Według przewidywań w tym roku ten poziom sięgnie 77 proc., a w 2021 r. – nawet 91 proc. Kolejnym impulsem rozwoju rynku telewizorów będzie telewizja hybrydowa.


– To kolejny krok w rozwoju telewizji. HbbTV dostarczy widzom możliwość korzystania z zupełnie nowych usług, aplikacji i innowacyjnych rozwiązań. Jesteśmy na ostatnim etapie prac legislacyjnych nad przepisami, które wprowadzają nowe wymagania dla producentów telewizorów – tłumaczy wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

Rubin PAP 1200.png
Kolor, którego nie można było obejrzećPolska jest jednym z największych producentów i eksporterów w Europie

Eksperci podkreślają, że utrzymujący się stabilny popyt na telewizory oraz dobre perspektywy rozwojowe dla tego rynku ma ogromne znaczenie także dla polskiej gospodarki, m.in. ze względu na to, że Polska jest jednym z największych producentów i eksporterów tego sprzętu w Europie.

- Producenci chcą u nas montować telewizory i pracować nad innowacyjnymi rozwiązaniami, co świadczy, że jesteśmy atrakcyjnym miejscem dla nich do inwestowania – ocenia wiceminister.


Jak podaje Związek Cyfrowa Polska, produkcja odbiorników telewizyjnych w Polsce sięga średnio 20 mln sztuk rocznie, powstają one w siedmiu zakładach. W raporcie wskazano, że ok. 90 proc. produkcji trafia na rynki zachodnie, głównie do Niemiec.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz chętniej korzystamy z e-administracji. Ministerstwo Cyfryzacji podsumowuje pierwsze półrocze

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 10:15
Przez ostatnie pół roku Polacy codziennie zakładali średnio 14 tys. nowych profili zaufanych, przez internet wysyłali do urzędów 2,4 tys. pism ogólnych i zgłaszali narodziny 359 dzieci. Ministerstwo Cyfryzacji podsumowuje krótko – e-Polak potrafi!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz ważne sprawy przed wyjazdem? Wiele z nich można załatwić online

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 13:59
Zostawianie sobie spraw do załatwienia na ostatnią chwilę przed urlopem z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Na szczęście dzięki rozwojowi e-administracji w ostatnich latach dużo rzeczy można zrobić z domu. Dzięki temu unikniemy stania w kolejkach i dodatkowego stresu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okrągła rocznica domeny ".pl". Zobacz, ile nazw znalazło się w jej rejestrze

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 17:36
Dokładnie 30 lat temu ustanowiono naszą krajową domenę ".pl". Obecnie znajduje się ona obok niemal 2,5 miliona nazw stron internetowych - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister cyfryzacji: wirtualne prawo jazdy wejdzie w życie trzy miesiące po publikacji ustawy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 19:30
-Jeżeli po akceptacji w Senacie nowelizacja ustawy o ruchu drogowym zostanie w najbliższych dniach opublikowana, wtedy może zacząć obowiązywać od października - powiedział Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji w audycji "Ekspres Gospodarczy" Programu 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń