X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pilnujmy swoich danych i dokumentów. Oszuści nie próżnują

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 14:29
Codziennie na cudze nazwiska oszuści próbują wyłudzić z banków i firm pożyczkowych 700 tys. zł - informuje w czwartek Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego (FRRF). Apeluje o ochronę danych osobowych przed kradzieżą, aby nie zostać z niechcianym długiem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Jak przypomina Fundacja, powołując się na najnowszy raport infoDOK, tylko w II kwartale 2020 r. odnotowano 1680 prób wyłudzeń na łączną kwotę 63,2 mln złotych. Oznacza to, że każdego dnia próbowano wyłudzić na skradzione dane osobowe niemal 700 tys. złotych. W poprzednim kwartale każdego dnia dochodziło do 18 prób wyłudzeń – to o połowę więcej w stosunku do II kwartału ubiegłego roku. Średnia kwota udaremnionego wyłudzenia wyniosła ponad 25 tys. złotych. Statystyki, jak wskazano, dotyczą wyłącznie udaremnionych prób wyłudzeń – ich prawdziwa skala jest znacznie większa.

Wakacje plaża wypoczynek turystyka free 1200.jpg
Polski Bon Turystyczny. Wpłynęło kilkanaście zgłoszeń o oszustwach

Przezorny zawsze... podejrzliwy i uważny

Fundacja zaznacza, że wraz z pojawieniem się pandemii COVID-19, wiele usług musieliśmy z dnia na dzień przenieść do obiegu cyfrowego. Zwiększenie aktywności w sieci zwiększa ryzyko przechwycenia naszych danych osobowych przez nieuczciwe osoby. Takich przypadków jest coraz więcej i mogą dotyczyć każdego z nas – ostrzega FRRF.

- Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania, tj. nie przekazujmy kompletu danych obcym osobom i nie zostawiajmy ich na nieznanych stronach, nawet jeśli w zamian będziemy kuszeni dużą zniżką na jakiś produkt lub usługę. Może się bowiem okazać, że nieprzemyślane zachowanie będzie nas słono kosztować - radzi prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego Agnieszka Wachnicka.

Apeluje, by nie udostępniać w sieci zdjęć, na których widoczny jest nasz numer PESEL czy inne wrażliwe dane, np. zdjęcia faktury.

- Sprawdzajmy także, czy strony, na jakie wchodzimy są bezpieczne oraz pilnujmy naszych dokumentów w formie fizycznej i nie pozwólmy na ich kserowanie. Taka praktyka jest już od roku zakazana - dodaje Wachnicka.

Trzeba działać szybko

Fundacja informuje, że w sytuacji, gdy już ktoś wykorzystał naszą tożsamość i dostajemy wezwanie do zapłaty, należy zgłosić ten fakt policji lub prokuraturze, a następnie skontaktować się z instytucją, w której zaciągnięto zobowiązanie na nasze nazwisko i wytłumaczyć sytuację.

- Może się też okazać, że złodziej zaciągnął nie jedno, a kilka zobowiązań i to w różnych instytucjach, dlatego jak tylko dowiemy się o niechcianym długu, sprawdźmy naszą historię w Biurze Informacji Kredytowej - napisano. Z raportu BIK-u dowiemy się, kiedy i jakie firmy sprawdzały nasze nazwisko w bazie. Nie czekając na wezwanie do zapłaty, należy skontaktować się z danym podmiotem i przedstawić sytuację.

- Pamiętajmy, że wraz ze zgłoszeniem reklamacji, bank lub firma pożyczkowa wstrzymuje proces windykacyjny do momentu wyjaśnienia całej sprawy, a wiele z takich zdarzeń ma pozytywny finał - podsumowano.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie dajmy się oszukać. Od dziś bezpłatne alerty Biura Informacji Kredytowej

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 11:14
Od dziś do 30 czerwca tego roku można za darmo aktywować na trzy miesiące alerty Biura Informacji Kredytowej. Ostrzegają one o próbie wyłudzenia naszych danych. Po aktywowaniu usługi, gdy w BIK pojawi się zapytanie o naszą historię kredytową, dostaniemy powiadomienie SMS lub e-mail. Jest to standardowe działanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje podwyższonego ryzyka. Zobacz, co radzi ekspert, żeby nie dać się nabić w butelkę

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 18:11
Banki, policja i prokuratura ostrzegają przed oszustami, którzy proponują inwestycje zapewniające szybki i duży zysk. Przed takimi obietnicami ostrzega Rzecznik Finansowy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia - Marcin Jaworski z Biura Rzecznika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przybywa oszustw w internecie. Jak nie dać się nabrać i nie stracić pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 11:59
Liczba finansowych oszustw internetowych rośnie lawinowo już od kilku lat. W tym roku skalę zjawiska dodatkowo potęguje pandemia koronawirusa - informuje "Rzeczpospolita". Do oszustw w cyberprzestrzeni wykorzystywane są przede wszystkim ataki typu phishing. Czy można się przed nimi ustrzec?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wprowadzała klientów w błąd". UOKiK ukarał spółkę powiązaną z GetBackiem

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 10:50
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 7,2 miliona złotych kary na spółkę Lartiq. Firma wprowadzała konsumentów w błąd, oferując certyfikaty funduszy inwestycyjnych - czytamy w komunikacie Urzędu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stopy poszły w dół, a raty - niekoniecznie. UOKiK przygląda się praktykom banków

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 10:50
Kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa wymusił na Narodowym Banku Polskim stanowcze działania. Jednym z nich była obniżka stóp procentowych. Wraz z nimi spadki stawki WIBOR, które określają oprocentowanie rat kredytów, a więc osoby z kredytami powinny płacić niższe raty. Tymczasem, jak mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny, niektóre banki limitują możliwość takich obniżek.
rozwiń zwiń