X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Stopy poszły w dół, a raty - niekoniecznie. UOKiK przygląda się praktykom banków

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 10:50
Kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa wymusił na Narodowym Banku Polskim stanowcze działania. Jednym z nich była obniżka stóp procentowych. Wraz z nimi spadki stawki WIBOR, które określają oprocentowanie rat kredytów, a więc osoby z kredytami powinny płacić niższe raty. Tymczasem, jak mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny, niektóre banki limitują możliwość takich obniżek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
Posłuchaj
02:41 PR1_AAC 2020_08_06-06-42-12.mp3 Stopy poszły w dół, a raty - niekoniecznie. UOKiK przygląda się praktykom banków (Tomasz Matusiak/PR1)

- Jeżeli zmieniają się stopy procentowe i umówiliśmy się z bankiem, że nasz kredyt jest powiązany z WIBOR-em, to wówczas bank powinien również proporcjonalnie obniżać koszt obsługi zadłużenia. Nie powinien stosować wysokich, dolnych stóp procentowych związanych z minimalną stawką obsługi kredytu w sytuacji, gdy nie jest to powiązane z premią za ryzyko - zaznacza Tomasz Chróstny.

skarbonka oszczędzanie 1200.jpg
Nie ograniczamy wydatków, ale pilnujemy zdrowia. Jest raport o wpływie pandemii na konsumentów

Kłopotliwe zapisy w umowach

Zdaniem Urzędu ryzyko zmiany stóp procentowych powinno być równo rozłożone między bankiem a konsumentem. Tomasz Chróstny mówi, że UOKiK zwrócił się już z wnioskiem o zmianę postępowania do jednego z banków, który dolny poziom oprocentowania ustanowił na poziomie 3 procent.

- Chcemy również zwrócić uwagę na tę sytuację innym bankom wskazując, że interesy klientów też powinny być uwzględniane - dodaje.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych składa się z dwóch elementów - stałej marży banku i zmiennej stawki opartej o WIBOR. Obecnie WIBOR wynosi 0,23 procent i jest najniższy w historii.

- Problem polega jednak na tym, że w niektórych przypadkach oprócz marży w umowach kredytowych był wskazany także minimalny poziom oprocentowania. Na przykład, jeżeli mamy kredyt z marżą 2 procent, to teoretycznie oprocentowanie powinno wynieść 2,23 procent. Tymczasem okazuje się czasami, że oprocentowanie wynosi 3 procent, bo w umowie został określony dolny pułap oprocentowania - wskazuje Jarosław Sadowski z Expandera.

Ekspert radzi, by w takich sytuacjach składać reklamacje do banku. Również UOKiK zachęca, by zgłaszać tego typu praktyki banków.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie ograniczamy wydatków, ale pilnujemy zdrowia. Jest raport o wpływie pandemii na konsumentów

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 13:21
Większość Polaków nie ogranicza wydatków i zamierza jak najszybciej powrócić do "normalności" - wynika z badania Ernst & Young. Jednak 54 proc., robiąc zakupy, zamierza więcej uwagi zwracać na kwestie zdrowotne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre wieści dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych. Więcej możliwości uzyskania premii

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 11:54
Posiadacze książeczek mieszkaniowych będą mieli pierwszeństwo przy naborze wniosków o zawarcie umowy najmu w programie "Mieszkanie na start" – poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Oferta skierowana jest do miliona Polaków, którzy wciąż mają książeczki mieszkaniowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ułatwienia w kontaktach z fiskusem. Trwają prace nad e-urzędem skarbowym

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 10:21
Wkrótce dialog z fiskusem będzie prostszy i wygodniejszy. Resort finansów pracuje nad tzw. e-urzędem skarbowym. Dzięki niemu będzie można załatwić wszystkie sprawy urzędowe z fiskusem sprzed swojego komputera czy każdego innego urządzenia mobilnego podłączonego do internetu - powiedział Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosztowne kredyty. UOKiK bierze pod lupę oprocentowanie pożyczek

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 14:15
Zmiana stóp procentowych powinna każdorazowo wpływać na zmianę oprocentowania kredytów opartych np. o WIBOR, ale niektóre banki obniżają je tylko do określonego w umowie poziomu - wskazuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
rozwiń zwiń