X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Coraz więcej dużych firm składa wnioski o pomoc z PFR

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 09:55
170 przedsiębiorstw złożyło wnioski o wsparcie z Tarczy Finansowej PFR dla Dużych Firm. Większość złożonych wniosków dotyczy firm z sektora prywatnego. Łącznie firmy zawnioskowały o wsparcie w wysokości 9,5 mld zł. Pieniądze  z PFR trafią na ich konta jeszcze w sierpniu.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Krunja/Shutterstock.com

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że ze 170 złożonych już wniosków, ok. 80 jest po etapie kwalifikacji i podlega zaawansowanej analizie, co oznacza, że obecnie uzupełniana jest dokumentacja, przeprowadzane jest due diligence i ustalane są szczegółowe warunki finansowania.

Uzgodnienie finansowania z bankami

Do tej pory firmy wystąpiły o 9,5 mld zł wsparcia, jednak szef PFR zaznacza, że ok. 250 wniosków jest "w tracie składania", więc trudno określić, jaka finalnie będzie kwota wsparcia z Tarczy Finansowej PFR dla Dużych Firm. Przypomniał, że w programie zapisane jest 25 mld zł.

Większość złożonych wniosków o wsparcie dotyczy firm z sektora prywatnego.

– Wśród 80 przedsiębiorstw, które są na końcowym etapie zaawansowanej analizy, mamy tylko dwie firmy państwowe – podkreślił Paweł Borys i dodał, że w ogólnej grupie dotychczasowych wnioskodawców udział przedsiębiorstw z większościowym udziałem Skarbu Państwa wynosi kilkanaście procent.


shutterstock_fabryka-1200.jpg
Wszystko co musisz wiedzieć o tarczy antykryzysowej. Zobacz, jak można skorzystać z porad ekspertów

Pierwsze wypłaty mają ruszyć już w sierpniu. Do ich uruchomienia, oprócz ustalenia warunków z beneficjentami, wymagane jest uzgodnienie tego finansowania z bankami. Na wydłużenie całego procesu wpływa "umowa międzywierzycielska z bankami", której celem jest odłożenie w czasie spłat kredytów i zabezpieczenie pomocy publicznej.

Trzy rodzaje finansowania

W programie wsparcia dla dużych przedsiębiorstw kwoty zaczynają się od kilkudziesięciu milionów, a sięgają nawet kilkuset milionów złotych. Nie jest to tak szybki proces jak w przypadku Tarczy Finansowej na małych i średnich firm, ponieważ trzeba przeanalizować i przepracować drobiazgowo każdy wniosek na tak duże kwoty. PFR ma czas na realizację programu do końca grudnia i wszystkie duże firmy, które zakwalifikują się i spełnią wymagane kryteria, na taką pomoc mogą liczyć.

Większość dotychczas złożonych wniosków dotyczy pożyczek płynnościowych oraz preferencyjnych, służących rekompensowaniu szkód spowodowanych koronawirusem.

– Mamy tylko jednej wniosek o inwestycję kapitałową – poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Program wsparcia dla dużych przedsiębiorstw zakłada trzy rodzaje finansowania: pożyczki płynnościowe, pożyczki preferencyjne i instrumenty kapitałowe. W ramach pożyczek płynnościowych dostępnych jest 10 mld zł; na pożyczki preferencyjne przeznaczono 7,5 mld zł, a na wsparcie o charakterze kapitałowym także 7,5 mld zł.


fabryka samochodów 1200.jpg
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: wspieramy także największe firmy, bo to 3,6 mln miejsc pracy

Dopuszczone są też średnie firmy

Z Tarczy Finansowej PFR dla Dużych Firm mogą skorzystać przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 249 osób lub te, których obrót przekracza 50 mln euro i suma bilansowa 43 mln euro. Do programu dopuszczone są też średnie firmy, o ile zatrudniają powyżej 150 pracowników i ich obrót przekracza 100 mln zł.

Tarcza Finansowa PFR jest częścią rządowej tarczy antykryzysowej, której wartość sięga 100 mld zł.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: w ramach tarcz do firm trafiło ponad 79 miliardów złotych

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 10:46
Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w firmie Wireland w Bytowie w Pomorskiem powiedział, że dzięki pakietom pomocowym dla firm udało się uratować do tej pory około 4 milionów miejsc pracy. Jak dodał, dotychczas do przedsiębiorstw przekazano w sumie ponad 79 miliardów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z Tarczy Finansowej PFR korzystają głównie duże firmy prywatne. Taka jest struktura polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 12:00
Szacujemy, że spółki państwie będą stanowiły kilka procent beneficjentów Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Podkreślił, że wsparcie dla dużych firm jest ważne, ponieważ zatrudniają one 3,5 mln pracowników oraz mają wielu drobnych podwykonawców.  
rozwiń zwiń