X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. Zamiana dokumentacji papierowej na elektroniczną

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 13:40
W najbliższy poniedziałek, 3 sierpnia rozpocznie się cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. Od tego dnia w serwisie e-budownictwo będzie można pobrać i wypełnić odpowiednie formularze. ministerstwo Rozwoju chce, by jesienią możliwe było przesyłanie dokumentacji budowlanej online, a na koniec roku – złożenie przez Internet wniosku o pozwolenie na budowę.  
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

– Od początku rządów Zjednoczonej Prawicy nasz kraj – w kwestii cyfryzacji usług publicznych – przeszedł prawdziwą rewolucję. Upowszechniliśmy profil zaufany. W tej chwili możemy online wnioskować o dowód osobisty, czy zameldować się. Lekarze wystawiają e-zwolnienia i e-recepty. Możliwe jest również sprawdzenie punktów karnych, czy jazda samochodem bez dowodu rejestracyjnego przy sobie. Niebawem nie będzie też trzeba wozić ze sobą prawa jazdy – mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz.


budownictwo1200.jpg
Budownictwo komunalne i społeczne z większym wsparciem. Zobacz nowe propozycje rządu

Pilotaż od poniedziałku

Minister Jadwiga Emilewicz podkreśla, że teraz przyszedł czas na unowocześnienie procesu inwestycyjno-budowlanego. Od mitręgi biurokratycznej, związanej z koniecznością osobistego składania papierowej dokumentacji w urzędzie, nastąpi stopniowe przejście do cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego. Będzie to duże ułatwienie dla inżynierów, architektów czy inwestorów. A – co jeszcze ważniejsze – dzięki temu w Polsce łatwiej i szybciej będzie można zbudować dom czy budynek mieszkalny.

– W pierwszym kroku uruchamiamy serwis e-budownictwo. Już od najbliższego poniedziałku pilotażowo będzie na nim dostępnych pierwszych 10 formularzy elektronicznych. Będzie można wypełnić je online, następnie wydrukować, własnoręcznie podpisać i dostarczyć do właściwego urzędu. Ale to dopiero początek. Jesienią wypełniony formularz będzie można podpisać za pośrednictwem platformy ePUAP, korzystając z Profilu Zaufanego, i w całości złożyć bez wychodzenia z domu – za pośrednictwem serwisu e-budownictwo – wyjaśnia wiceminister rozwoju Robert Nowicki.


shutterstock budownictwo model 1200.jpg
Mieszkania na wynajem bardziej dostępne. Sprawdź, co zawiera pakiet mieszkaniowy

Wnioski i zgłoszenia online

Już wkrótce drogą elektroniczną będzie można:

 • zgłosić roboty budowlane (z wyjątkiem tych zgłoszeń, do których konieczne jest dołączenie projektu),
 • złożyć wniosek o pozwolenie na rozbiórkę,
 • zgłosić rozbiórkę,
 • wnioskować o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę,
 • złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych,
 • wnioskować o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia,
 • zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych,
 • złożyć wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości,
 • zgłosić zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części
 • złożyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

To dopiero początek

Ułatwienia, które przyniesie serwis e-budownictwo.gunb.gov.pl to dopiero początek. Kolejnymi etapami będą:

 • wprowadzenie Elektronicznego Dziennika Budowy;
 • nowy elektroniczny centralny rejestr osób, które mają uprawnienia budowlane;
 • konto inwestora w serwisie e-budownictwo;
 • umożliwienie – pod koniec roku – złożenia wniosku o pozwolenie na budowę całkowicie elektronicznie, załączając wymagane dokumenty i podpisując je za pomocą profilu zaufanego.

W 2019 roku wydano 99 833 pozwolenia dla budynków jednorodzinnych i 5301 pozwoleń dla budynków wielorodzinnych. Do tej pory każdy wniosek dostarczony przez interesariusza, w wersji papierowej, przechodził przez ręce urzędnika. Po wprowadzeniu przygotowywanych rozwiązań ulegnie to zmianie. Będzie to również duże ułatwienie dla obłożonych pracą urzędników.

 

PolskieRadio24.pl/mr.gov.pl/DoS

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd zachęca do budowy mieszkań. Wkrótce prezentacja nowego pakietu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 10:48
W tym tygodniu poznamy pakiet rozwiązań i zachęt finansowych, które mają pobudzić gminne i miejskie spółki do budowy tańszych mieszkań - zapowiada wiceminister rozwoju Robert Nowicki. To m.in. wyższe dodatki mieszkaniowe dla najemców dotkniętych skutkami pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szansa na własne mieszkanie bez dewelopera. Projekt ustawy o kooperatywach

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 18:19
Możliwość obniżenia kosztów nabycia mieszkania nawet o 20-30 proc. zakłada projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podpisano umowy na ponad połowę ze 100 obwodnic z rządowego programu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 16:00
Minister infrastruktury zatwierdził program inwestycji dla obwodnicy Wielunia w ciągu drogi krajowej nr 45. Oznacza to, że od momentu ogłoszenia listy zadań w Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, do realizacji skierowana została już ponad połowa jego zadań.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz chętniej korzystamy z e-administracji. Ministerstwo Cyfryzacji podsumowuje pierwsze półrocze

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 10:15
Przez ostatnie pół roku Polacy codziennie zakładali średnio 14 tys. nowych profili zaufanych, przez internet wysyłali do urzędów 2,4 tys. pism ogólnych i zgłaszali narodziny 359 dzieci. Ministerstwo Cyfryzacji podsumowuje krótko – e-Polak potrafi!
rozwiń zwiń