X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Minister cyfryzacji: wirtualne prawo jazdy wejdzie w życie trzy miesiące po publikacji ustawy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 19:30
-Jeżeli po akceptacji w Senacie nowelizacja ustawy o ruchu drogowym zostanie w najbliższych dniach opublikowana, wtedy może zacząć obowiązywać od października - powiedział Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji w audycji "Ekspres Gospodarczy" Programu 1 Polskiego Radia.  
Marek Zagórski
Marek ZagórskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Minister Marek Zagórski w rozmowie z Błażejem Prośniewskim wyjaśnił na jakim etapie prac znajduje się projekt uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o ruchu drogowych, który umożliwi poruszanie się pojazdem bez posiadania tradycyjnego, fizycznego prawa jazdy. A jego brak nie będzie tak jak dziś skutkował karą pieniężną. 

Aby tak się stało potrzeba do pomysłu e-prawa jazdy wdrożyć np. policję i administrację. Już dziś policja może "wirtualnie" zatrzymać prawo jazdy temu kierowcy, który przekroczył o 50 km/h prędkość w terenie zabudowanym, a który go przy sobie nie ma. 

Warunkiem korzystania z tego udogodnienia jest założenie konta na profilu mObywatel z którego korzysta 1 milion 300 tys. polskich obywateli. Warto go założyć, choćby z tego powodu, że ten cyfrowy model uwierzytelniania będzie dotyczył coraz szerszych relacji na styku obywatel - administracja publiczna.

Już dziś możemy dysponować wirtualnym dowodem osobistym, dowodem rejestracyjnym, samochodową polisą OC, e-receptą, cyfrowym zwolnieniem L4. A także  zamawiać w ten nowy, cyfrowy sposób dokumenty tożsamości takie jak paszport lub dowód osobisty. 

Nowy pakiet przepisów deregulacyjnych umożliwi rejestrację nowego auta bezpośrednio u dealera samochodowego. Pozwoli też na rezygnację z naklejki z hologramem na szybie pojazdu. A także na zdalne sprawdzenie liczby naszych punktów karnych przyznanych nam przez przez policję za jazdę niezgodną z przepisami ruchu drogowego. 

Minister cyfryzacji podkreślił, że wkrótce po uruchomieniu normalnego funkcjonowania szkół i uczelni wyższych, ruszą prace nad wdrażaniem w życie cyfrowej legitymacji ucznia i studenta. Aby w pełni zrezygnować z "fizycznych" dokumentów będzie ustalić wspólny, jednolity dla wszystkich krajów UE standard dokumentów cyfrowych.

Osoby "cyfrowo wykluczone" lub te które wolą tradycyjne dokumenty, wciąż będą mogły posługiwać się plastykowym dowodem osobistym lub prawem jazdy. 

Z uwagi na wciąż duże ryzyko zachorowanie na COVID-19, ministerstwo zaleca korzystanie z aplikacji informującej o możliwości kontaktu z osobą zarażoną.


Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
05:22 Minister cyfryzacji Marek Zagórski gościem audycji "Ekspres Gospodarczy" ( Błażej Prośniewski PR1) Minister cyfryzacji Marek Zagórski gościem audycji "Ekspres Gospodarczy" ( Błażej Prośniewski PR1)

 


PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw  


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

E-dowód w dłoni, eDO App w telefonie. Aplikacja usprawni korzystanie z elektronicznego dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 10:30
Właściciele e-dowodów od dziś nie potrzebują już czytnika, by móc zalogować się do usług e-administracji lub potwierdzić profil zaufany. Do sklepu Google Play trafiła właśnie aplikacja eDO App, która skutecznie go zastępuje. Wystarczy tylko e-dowód z aktywną warstwą elektroniczną i smartfon z modułem NFC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesteśmy coraz bardziej konkurencyjni w sferze cyfrowej. Polska awansowała w rankingu DESI

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 10:10
Komisja Europejska opublikowała ranking indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) na 2020 rok. Polska w ciągu roku skoczyła do góry o dwa miejsca. Coroczne unijne sprawozdania podsumowują odpowiednie wskaźniki i prezentują ewolucję krajów UE w zakresie konkurencyjności cyfrowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów. Nowelizacja ustawy ograniczy wiele kosztów

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 11:00
Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wprowadzi wiele ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierujących pojazdami oraz uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów. Projekt przedłożony przez Ministra Infrastruktury powstał we współpracy z Ministrem Cyfryzacji, jako tzw. pakiet deregulacyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz chętniej korzystamy z e-administracji. Ministerstwo Cyfryzacji podsumowuje pierwsze półrocze

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 10:15
Przez ostatnie pół roku Polacy codziennie zakładali średnio 14 tys. nowych profili zaufanych, przez internet wysyłali do urzędów 2,4 tys. pism ogólnych i zgłaszali narodziny 359 dzieci. Ministerstwo Cyfryzacji podsumowuje krótko – e-Polak potrafi!
rozwiń zwiń