X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Technologicznym gigantom pandemia niestraszna. Amazon, Facebook i Apple kwitną

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 12:22
Globalny kryzys gospodarczy wynikający z pandemii wywołuje wstrząsy finansowe na całym świecie, ale największe światowe firmy technologiczne rozkwitają. Amazon zwiększył sprzedaż o 40 proc., Apple odnotował gwałtowny wzrost zakupów swoich produktów, a liczba osób korzystających z Facebooka wzrosła o 15 proc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Anton_Ivanov/Shutterstock.com

Podczas przesłuchania w amerykańskim Kongresie senatorowie zastanawiali się nad tym, czy wielkie firmy technologiczne nadużywają swojej dominacji, aby pokonać rywali.

– Już dziś widać ostry kontrast pomiędzy ich majątkiem a wieloma innymi firmami, a pozycja gigantów stanie się jeszcze silniejsze, gdy pandemia dodatkowo zwiększy aktywność ludzi w internecie – powiedział kongresman David Cicilline, demokrata, który przewodniczył przesłuchaniom, a którego cytuje BBC.

Wzrost zakupów i praca zdalna

Wspomniane firmy opublikowały właśnie wyniki finansowe za II kwartał tego roku. W Amazon kwartalny zysk w wysokości 5,2 mld dolarów był największy od momentu powstania firmy w 1994 roku i pojawił się pomimo dużych wydatków na sprzęt ochronny i inne środki związane z wirusem.
– To wyjątkowy kwartał na wszystkich frontach w ekstremalnych okolicznościach – uważa wiceprezes Moody's, Charlie O'Shea.
Sprzedaż firmy wzrosła w tym czasie o 40 proc. do 88,9 mld dolarów. To najwyższy wzrost rok do roku od lat. Zyski wzrosły do 5,2 mld dolarów z 2,6 mld w tym samym okresie w 2019 roku.

Tak gwałtowny wzrost zakupów online nadwerężył wręcz możliwości firmy. Amazon zatrudnił 175 tys. osób w tym kwartale i w oczekiwaniu na dalszy rozwój pracuje nad powiększeniem swojej powierzchni magazynowej.

Tymczasem Apple podał, że jego kwartalne przychody wzrosły o 11 proc. rok do roku, do 59,7 mld dolarów. Wprowadzenie zdalnej pracy oraz zajęć szkolnych zwiększyło popyt na nowe urządzenia, takie jak komputery Mac i iPady, z których oba odnotowały dwucyfrowy wzrost. Zysk sięgnął 11,25 mld, w porównaniu z 10 mld dolarów w tym samym okresie rok temu. Apple przyznaje, że wprowadzenie na rynek taniego iPhone'a SE w kwietniu pomogło zwiększyć sprzedaż i postawić giganta elektronicznego na lepszej pozycji, pomimo finansowych skutków kryzysu związanego z koronawirusem.

Najsłabszy zarobił "tylko" 7 mld dolarów

W tym samym okresie wzrost przychodów o 11 proc. odnotował także Facebooka. Co prawda to wolniejszy wzrost niż w innych kwartałach, ale i tak przewyższył oczekiwania analityków, ponieważ małe firmy nadal inwestowały w reklamy na platformie. Zyski firmy osiągnęły w tym kwartale prawie 5,2 mld dolarów. Firma podała, że w czerwcu średnio 2,4 mld ludzi było aktywnych na jej platformach społecznościowych i aplikacjach do przesyłania wiadomości, to o 15 proc. więcej niż w zeszłym roku. Oznacza to prawie 1,79 mld aktywnych użytkowników Facebooka dziennie, czyli 12-proc. wzrost rok do roku.

Z kolei Alphabet – właściciel Google i YouTube – był najsłabszy z całej czwórki. Potentat wyszukiwania w globalnej sieci poinformował, że przychody wyniosły 38,3 mld dolarów, czyli o 2 proc. mniej niż rok temu, ponieważ firmy ograniczyły wydatki na reklamy. Był to pierwszy spadek kwartalnych przychodów tego giganta rok do roku, odkąd Google stało się spółką notowaną na giełdzie w 2004 roku. Zyski firmy spadły o około 30 proc. rok do roku, do 7 mld dolarów, ale nawet te wyniki nie zaskoczyły negatywnie analityków, którzy spodziewali się większych szkód.

PolskieRadio24.pl/BBC/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski internauta celem cyberataków. Phishing najczęściej używany

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 14:00
Najczęstszym typem cyberataków w 2019 r. był phishing, czyli próba oszustwa z wykorzystaniem wiadomości e-mail lub SMS, na drugim miejscu znalazły się zgłoszenia dotyczące złośliwego oprogramowania - poinformował CERT Polska w raporcie dot. działalności w zeszłym roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Messenger i WhatsApp ze wspólnym czatem?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 16:15
To dobra wiadomość, dla osób, które korzystają z Messengera i z WhatsAppa. Twórcy pracują nad rozwiązaniem, które połączy czat obu aplikacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profil zaufany – coraz bardziej przydatne narzędzie. Teraz także z bankiem spółdzielczym

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 14:47
Klienci kolejnych 173 banków spółdzielczych mogą już szybko i wygodnie zakładać online profil zaufany, a tym samym dołączyć do niemal 7,5 mln Polaków, którzy już go mają. Profil zaufany przydaje się coraz częściej, można dzięki niemu załatwić wiele spraw urzędowych, a teraz jest potrzebny, by odebrać bon turystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okrągła rocznica domeny ".pl". Zobacz, ile nazw znalazło się w jej rejestrze

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 17:36
Dokładnie 30 lat temu ustanowiono naszą krajową domenę ".pl". Obecnie znajduje się ona obok niemal 2,5 miliona nazw stron internetowych - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.
rozwiń zwiń