X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Eksperci: cena złota może kiedyś spaść, bo dziś jest przejawem braku zaufania do banków centralnych

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 13:00
- Obecne rekordowe ceny akcji oraz złota i srebra to efekt dodruku pieniędzy i ujemnych stóp procentowych. To swoisty "Indeks Jednorożca", czyli zbiór rzeczy, których wartość nie ma nic wspólnego z realnym światem - powiedział Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha w audycji "Winien i ma" w Programie 3 Polskiego Radia. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/Cinematic Boy

Profesor Elżbieta Mączyńska rozmawiała z prowadzącym audycję Wiktorem Legowiczem o obecnych cenach złota. W opinii Elżbiety Mączyńskiej, choć wartość tego kruszcu stale rośnie, to zgodnie z zasadą dywersyfikacji ryzyka nie warto wydawać całych oszczędności tylko na złoto, trzeba inwestować także w nieruchomości i akcje, w proporcji po 30 proc. zaangażowanego kapitału. 

Zdaniem dr. Andrzeja Sadowskiego prezydenta Centrum im. Adama Smitha ta gigantyczna hossa na złoto to efekt nieroztropnego dodrukowywania pieniędzy przez banki centralne, dlatego cenę złota można zinterpretować jako wyraz braku zaufania do ich polityki monetarnej.

Co będzie z polskim górnictwem ?

Polskie kopalnie będą musiały liczyć się z dużymi zmianami spowodowanymi proekologiczną polityką UE oraz tym, że węgiel wydobywany jest z coraz większej głębokości, co zwiększa koszty jego produkcji - przypomniała szefowa PTE.

- Polskie kopalnie wciąż nie podlegają typowym procesom kapitalizmu. Jest tam model z PRL przeniesiony w XXI wiek. To model wydobywczy rodem z krajów kolonialnych, bo sam surowiec nie podlega procesom podnoszącym jego wartość. Dziś jego koszty wydobycia są tak wysokie, że węgiel jest importowany z Rosji, RPA i Australii. Na Śląsku jest wiele znakomitych instytutów naukowych, ale ich dorobek nie jest wykorzystywany w przemyśle wydobywczym. W efekcie kopalnie są dziś enklawami, zabytkowymi skansenami zarządzanymi przez polityków - stwierdził Andrzej Sadowski.

Zdaniem prezydenta Centrum im. Adama Smitha reforma górnictwa premiera Buzka nic nie załatwiła, bo zakończyła się masowym kupowaniem samochodów przez górników. I dziś ta branża ma te same problemy co w latach 90. XX wieku. Nieprzypadkowo - jego zdaniem - nie powstają start-upy, które ułatwiłyby transformację przemysłu węglowego. 

Profesor Elżbieta Mączyńska zwróciła uwagę na fakt, że dziś polski model edukacji, nie stawia na praktyczne umiejętności, co powoduje, że nasza nauka ma bardzo niewielki wpływ na polską gospodarkę. 

Wodór prawdziwą rewolucją motoryzacji ? 

Andrzej Sadowski, pytany przez Wiktora Legowicza o polski samochód elektryczny, zwrócił uwagę na fakt, że tego rodzaju napęd jest czymś pośrednim na drodze do prawdziwej rewolucji, jaką będzie napęd wodorowy. To dlatego jego zdaniem Toyota udostępniła za darmo innym firmom aż 300 swoich patentów dotyczących napędu elektrycznego w formie oprogramowania typu open source. 

Goście programu "Winien i ma" rozmawiali także o badaniach dotyczących wydatków Polaków w okresie pandemii, a także o bonie turystycznym i walutach cyfrowych takich jak np. bitcoin. Omawiali także o założeniach budżetu na 2021 rok, który w dużym stopniu zakłada zamortyzowanie problemów państwa przez krajowe wydatki konsumpcyjne. Zdaniem Andrzeja Sadowskiego rząd powinien pomyśleć o obniżeniu stawki VAT do 16 proc., czyli takiej, jaka jest w Niemczech, bo to zachęci Polaków do zakupów i pomoże zwiększyć wpływy do budżetu z innych podatków.

Zapraszamy do wysłuchania audycji "Winien i ma", którą prowadził Wiktor Legowicz.


Posłuchaj
46:38 Prezes PTE Elżbieta Mączyńska i Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha ( "Winien i ma" W. Legowicz PR3) Prezes PTE Elżbieta Mączyńska i Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha ( "Winien i ma" W. Legowicz PR3)

 


PR3/PR24.pl/Wiktor Legowicz/sw

       

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Auta elektryczne zaczynają "rozpychać" się na rynku. Sprzedaż szybko rośnie

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 15:01
Mimo, że przemysł motoryzacyjny oraz jego klienci przestawiają się na nowy – elektryczny napęd, to nadal w handlu czterema kółkami dominują diesle oraz benzyniaki. Na pewno w sprzedaży elektryków nie pomagają, zalegające u producentów oraz w salonach, auta z silnikami na tradycyjne paliwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny metali szlachetnych biją rekordy – złoto, srebro, platyna najdroższe od lat

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 12:11
Koronawirus i jego wpływ na gospodarkę przekładają się na rynek najważniejszych metali szlachetnych. Ceny złota, platyny i srebra idą w górę wraz z rosnącym popytem na kruszec, uważany za najbardziej bezpieczną inwestycję w czasach niepewności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złota inwestycja NBP. Bank zarobił kilkanaście miliardów złotych

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 11:21
Decyzja Narodowego Banku Polskiego o podwojeniu rezerw złota była wyjątkowo trafna. W tym czasie bowiem banki centralne krajów europejskich unikały inwestowania w ten kruszec. Decyzja NBP okazała się jednak strzałem w dziesiątkę, a zarobek przekroczył już wartość wypłaty trzynastej emerytury – informuje portal "Business Insider".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie auto elektryczne. Szef ElectroMobility Poland: jazda Izerą to frajda, ale i oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 11:48
- Jako szef tego projektu i jako Polak chciałbym, abyśmy konkurowali z technologiami i innowacjami. To również więcej pieniędzy, które zostają w naszych kieszeniach, gdyż przejechanie elektrykiem 100 km kosztuje ok. 5-7 zł, a samochodem spalinowym - 30-35 zł - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.
rozwiń zwiń