X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobre wieści dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych. Więcej możliwości uzyskania premii

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 11:54
Posiadacze książeczek mieszkaniowych będą mieli pierwszeństwo przy naborze wniosków o zawarcie umowy najmu w programie "Mieszkanie na start" – poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Oferta skierowana jest do miliona Polaków, którzy wciąż mają książeczki mieszkaniowe.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Fabio Balb

Jedna ze zmian przyjętego właśnie przez rząd projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa dotyczy właścicieli książeczek mieszkaniowych założonych jeszcze w czasach PRL. Obecnie – jak przypomina Ministerstwo Rozwoju – posiadacze książeczek mieszkaniowych mają prawo do premii gwarancyjnej, czyli rekompensaty pieniężnej za to, że ich oszczędności w okresie transformacji ustrojowej straciły na wartości.

house-1407562_1280_1.jpg
Mieszkania na wynajem bardziej dostępne. Sprawdź, co zawiera pakiet mieszkaniowy

Poszerzenie katalogu wydatków

Resort przypomina, że w 2019 r. zlikwidowanych zostało ok. 14,1 tys. książeczek mieszkaniowych z prawem do premii gwarancyjnej, a z danych za 2019 r. wynika, że książeczki mieszkaniowe ma mniej więcej milion Polaków.

Dlatego właśnie przyjęty przez rząd projekt zakłada poszerzenie katalogu wydatków uprawniających do wypłacenia premii gwarancyjnej przy likwidacji książeczki mieszkaniowej. Premia gwarancyjna będzie przysługiwała w związku z wniesieniem opłat (jednorazowej lub rocznej) za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, a także w związku z nowymi inwestycjami, które poprawią stan techniczny mieszkania lub domu.

Pierwszeństwo w programie "Mieszkanie na start"

Inwestycje te – zgodnie z projektem – to działania termomodernizacyjne (np. ocieplenie domu), wymiana źródeł ciepła na bardziej ekologiczne (np. wymiana starych kotłów na nowoczesne urządzenia grzewcze), montaż, wymiana lub modernizacja instalacji gazowej, elektrycznej lub wodno-kanalizacyjnej; wydatki związane z zawarciem umowy najmu mieszkania (najmu instytucjonalnego) z dojściem do własności.

Ministerstwo Rozwoju zaznacza, że środki z premii gwarancyjnej będą przysługiwały właścicielowi książeczki mieszkaniowej po zapłacie części ceny mieszkania, w wysokości nie niższej niż 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu. Przyjęty projekt zakłada również, że właściciele książeczek mieszkaniowych będą mieli pierwszeństwo przy naborze wniosków o zawarcie umowy najmu w programie "Mieszkanie na start".

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dobry moment na wynajęcie mieszkania czy pokoju. Ceny w dół, ofert przybywa

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 09:08
Sezon wakacyjny oraz epidemia koronawirusa to główne przyczyny obniżek czynszu na rynku najmu mieszkań. Ofert jest więcej niż chętnych na nie. To świetna okazja dla osób, które chcą taniej wynająć mieszkanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka życia z kredytem. "To długi są złe, nie raty"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 11:00
Pożyczki mają konsekwencje ekonomiczne, ale też wpływają na psychikę. - Z kredytem wiąże się stres, a on nie jest dla nas dobry, ale żyjemy w czasach, w których raczej się nie da tego uniknąć. Pytanie zatem nie powinno brzmieć: brać czy nie brać, tylko: jak brać kredyt i z nim żyć - wyjaśnia dr Julia Kołodko. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekształcenie użytkowana wieczystego we własność. Warszawa wznawia wysyłkę zaświadczeń

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 16:20
Warszawa "odmraża" wysyłkę zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność – poinformował stołeczny magistrat. Do mieszkańców trafi wkrótce ponad 74 tys. dokumentów przygotowanych podczas pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkania na wynajem bardziej dostępne. Sprawdź, co zawiera pakiet mieszkaniowy

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 18:58
Rząd kierunkowo przyjął społeczną część pakietu mieszkaniowego, którego efektem ma być m.in. większa dostępność mieszkań na wynajem dla osób o średnich i niskich dochodach.
rozwiń zwiń