X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Zleceniodawca nie chciał złożyć wniosku o postojowe? Teraz możesz to zrobić samemu

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 09:58
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił nowy wniosek o postojowe. Dotyczy on osób, które starają się o świadczenie, pracują na podstawie umowy cywilnoprawnej, a którym zleceniodawca odmówił wcześniej złożenia takiego wniosku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
Posłuchaj
02:35 PR1_AAC 2020_07_28-06-38-59.mp3 Zleceniodawca nie chciał złożyć wniosku o postojowe? Teraz możesz to zrobić samemu (Tomasz Matusiak/PR1)

Wniosek o świadczenie postojowe dostępny jest na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski mówi, że wniosek RSPCZ można przekazać wyłącznie drogą elektroniczną. Jak dodaje, wnioski są wypełnianie automatycznie przez system.

Jeżeli wnioskodawca jeszcze nie ma profilu PUE ZUS, to może go założyć np. przez bankowość elektroniczną. Aby złożyć wniosek, trzeba spełnić kilka warunków.

- Zleceniodawca musi mieć przestój w działalności spowodowany pandemią. Drugi warunek to zawarcie umowy przed 1 kwietnia 2020 roku. Ponadto, przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku powinien być niższy niż 300% średniego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału - wyjaśnia Paweł Żebrowski.

firma rodzinna 1200.jpg
Sudwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR. Przypominamy ważne terminy dla firm

Ekspert: przywracamy sprawiedliwość
 
Na wypłatę postojowego osobom bez etatu pozwala tarcza antykryzysowa 4.0. Dotychczas wnioski o środki dla tych pracowników składali ich pracodawcy, czyli zleceniodawcy - przypomina Łukasz Kozłowski, Główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Dodaje, że zdarzały się też przypadki, że zleceniodawcy nie interesowali się losem swoich kontrahentów, przez co takie osoby były wykluczone ze wsparcia z pakietu antykryzysowego.

Dzięki nowelizacji tarczy antykryzysowej teraz sam zleceniobiorca może złożyć wniosek o przysługujące mu świadczenie postojowe. Zdaniem eksperta to sprawiedliwe rozwiązanie.

- To krok we właściwym kierunku, bo zrównuje w prawach te osoby, które cieszyły się przychylnością zleceniodawców oraz te, które zostały przez nich zlekceważone - wskazuje.

Wysokość świadczenia postojowego wynosi 2 080,00 zł, czyli 80 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2020 roku.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tarcza 4.0. Od dzisiaj nowe możliwości dla zleceniobiorców ws. postojowego

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 08:29
Gdy zleceniodawca odmówi złożenia wniosku o przyznanie świadczenia postojowego – zleceniobiorca może od dzisiaj zrobić to samodzielnie. Wystarczy, że złoży we własnym imieniu stosowny wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek RSP-CZ można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem platformy PUE ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny pakiet wsparcia dla polskich firm. Jest zgoda Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 09:33
Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia przedsiębiorstw dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa. Wartość tego programu to 2,6 mld euro, czyli 11,5 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego chwali działania polskich władz

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 09:19
Zostańcie na kursie – tak szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa w rozmowie z RMF FM chwali polskie władze za walkę z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. - Polska dobrze zagospodarowała narzędzia finansowe o wartości prawie 5 proc. PKB – ocenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR. Przypominamy ważne terminy dla firm

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 14:27
W piątek 31 lipca 2020 r. upływa termin przyjmowania wniosków o subwencje w ramach programu Tarcza Finansowa PFR dla mikro, małych i średnich firm.
rozwiń zwiń