X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Potrójne wsparcie na zalesienie gruntów. Dobiega końca termin składania wniosków

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 08:35
Jeszcze tylko w tym tygodniu rolnicy, którzy chcą posadzić na swoich gruntach las, mogą składać wnioski o dofinansowanie. Biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmują dokumenty do końca lipca.

Program "Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych" skierowany jest do rolników, którzy są właścicielami, współwłaścicielami lub współmałżonkami właścicieli gruntów przeznaczonych do zalesienia. Poza rolnikami beneficjentem tego programu mogą być również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

pixabay drzewo las 1200.jpg
Zwiększone zagrożenie pożarowe w lasach. Należy zachować szczególną ostrożnośćTrzy rodzaje premii

Działka, na której ma być prowadzona uprawa leśna, musi mieć co najmniej 0,1 ha i szerokość większą niż 20 m, chyba że graniczy z lasem – wtedy nie ma znaczenia szerokość gruntu. Do zalesienia można przeznaczyć maksymalnie 20 ha. W przypadku gruntów z sukcesją naturalną średni wiek drzew lub krzewów wyrosłych w wyniku zaprzestania użytkowania rolniczego nie może przekroczyć 20 lat. Aby takie grunty można było zalesić, wymóg posadzenia lasu musi wynikać z planu zalesienia sporządzonego przez nadleśniczego Lasów Państwowych. To dokument, który należy dołączyć do wniosku o dotację.

W ramach programu rolnik może otrzymać trzy rodzaje premii:
    • wsparcie na zalesianie,
    • premię pielęgnacyjną,
    • premię zalesieniową.


Płatność corocznie przez 12 lat

Wsparcie na zalesienie to jednorazowa, zryczałtowana płatność, która ma zrekompensować koszty wykonania zalesienia oraz jego ochronę. Jej wysokość wynosi od 8,3 tys. zł do 12,7 tys. zł za hektar, w zależności od grupy gatunków drzew użytych do zalesienia, rodzaju gruntu, nachylenia terenu czy sposobu zabezpieczenia uprawy leśnej. Dodatkowo można uzyskać pieniądze za ogrodzenie zalesionego terenu. Stawka za metr bieżący ogrodzenia wynosi 8,82 zł, a za zabezpieczenie drzewek 3 palikami – 1132 zł/ha. Z kolei premia pielęgnacyjna wypłacana jest przez 5 lat w okresie objętym zobowiązaniem. Stawka tego wsparcia wynosi od 794 zł do 1628 zł za hektar.

Trzecia z możliwych do otrzymania w tym działaniu forma dotacji – premia zalesieniowa – stanowi zryczałtowaną płatność z tytułu pokrycia kosztów utraconych dochodów z działalności rolniczej. Wypłacana jest ona w wysokości 1215 zł/ha, corocznie przez 12 lat w okresie objętym zobowiązaniem. Do otrzymania premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej nie są uprawnione jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.


Wnioski tylko do najbliższego piątku

Na złożenie wniosków zostało zaledwie kilka dni. Biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będą je przyjmowały tylko do najbliższego piątku, 31 lipca. Wnioski można przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP, przesłać na elektroniczną skrzynkę podawczą lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową. Dokumenty można także dostarczyć osobiście.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Czytaj także

Dyrektor LP: lasy są najtańszym sposobem, jeśli chodzi o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 09:00
Andrzej Konieczny podkreśla, że lasy mogą być najskuteczniejszą i najtańszą formą walki ze zmianami klimatu. Lasy to nie tylko pozyskiwanie drewna i relaks dla ludzi, ale również pochłanianie dwutlenku węgla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnicy walczą z suszą metodą sprzed 200 lat. Czy sprawdzi się ona dziś?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 16:22
Susza jest faktem, a specjaliści łamią sobie głowy nad sposobami zatrzymania wody w glebie. Rolnicy z kilku wsi koło Grodziska Wielkopolskiego wykorzystali sposób znany jeszcze z XIX wieku, a polega on na zasadzeniu drzew wzdłuż rowów i pól.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nikt nie chce palić polskich lasów". Michał Woś o zarzutach Greenpeace

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 09:55
Minister środowiska Michał Woś zapewnia, że ani jedno drzewo nie zostanie wycięte na podstawie zmian wprowadzanych do ustawy o odnawialnych źródłach energii. Minister odniósł się w Programie 1 Polskiego Radia do zorganizowanego wczoraj przed Sejmem protestu przeciwko tej nowelizacji. Protest zorganizowały organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace.
rozwiń zwiń