X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Przekop Mierzei Wiślanej. Pod budową znajduje się prawie 7 ton bursztynu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 14:15
Według sporządzonej dokumentacji geologicznej na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się złoże bursztynu, którego ilość szacuje się na 6,9 ton. Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki poinformował, że roboty nie dotarły jeszcze do tego złoża, nikt nie wystąpił jeszcze o koncesję na ich wydobycie oraz że rząd przypilnuje tego zasobu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: torook/shutterstock

Przypomniał, że minister środowiska zatwierdził dokumentację geologiczną złoża "w kategorii rozpoznania D", co jak podkreślił Małecki, oznacza najniższą kategorię rozpoznania.

Poinformował o tym odpowiadając na pytania posłów Lewicy, którzy chcieli wiedzieć, ile bursztynu znajduje się na terenie przekopu, kto wydobywa i komu sprzedaje tę kopalinę.


bursztynek2 1200 radio szczecin.jpg
Mieszkaniec Kołobrzegu znalazł bursztyn ważący pół kilograma. Wiemy, ile jest wart

- Należy podkreślić, że cena bursztynu jest kilkukrotnie wyższa od ceny srebra i może wynosić nawet 20 tys. zł za kilogram" - mówił poseł Marek Rutka.

Prace dotyczące przekopu są prowadzone nad złożami

Wiceminister poinformował, że prace ziemne prowadzone są jeszcze ponad złożem bursztynu, a więc nie ma mowy o eksploatacji złoża, oraz, że wystąpił do prezesa Wyższego Urzędu Górniczego o wyjaśnienie potencjalnej kwestii zagospodarowania bursztynu z terenu Mierzei Wiślanej.


Posłuchaj
00:10 bursztyn 1.mp3 Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki poinformował w Sejmie, że prace przy przekopie Mierzei Wiślanej nie dotarły jeszcze do znajdującego się tam złoża bursztynu. Zapewnił, że rząd przypilnuje tego złoża./IAR/.

 

Dodał, że jak dotąd nikt nie wystąpił do ministerstwa środowiska o wydanie koncesji na wydobycie bursztynu. Przypomniał, że o koncesję może ubiegać się inwestor, którym w przypadku przekopu Mierzei jest dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Zgodnie z ustawą inwestor może wystąpić do Ministra Środowiska o wydanie koncesji na wydobycie kopalin, ale nie występuje o taką koncesję jeżeli wydobycie jest nieopłacalne ekonomicznie.


Twitter Mierzeja Wiślana przekop 1200.jpg
Przekop Mierzei Wiślanej. Prezydent: będzie służyć przemysłowi, biznesowi i turystyce

- Do czasu ewentualnego wydania koncesji (na wydobycie bursztynu - PAP) Okręgowy Urząd Górniczy w Gdańsku nie sprawuje kontroli nad przedmiotową inwestycją - poinformował minister i przyznał jednocześnie, że ta instytucja otrzymała dokumentację geologiczną przekopu Mierzei, w której zawarta jest informacja o wielkości potencjalnego złoża bursztynu.


Posłuchaj
00:29 bursztyn 2.mp3 Jak mówił wiceminister, zgodnie z ustawą, inwestor może wystąpić o wydanie koncesji na wydobycie kopalin do ministra środowiska, ale nie występuje o taką koncesję jeżeli wydobycie jest nieopłacalne./IAR/.

 

Nie ma sygnałów o niekontrolowanym wydobyciu, rząd zamierza przypilnować złoża

Wiceminister Małecki powiedział, że dotąd prezes Wyższego Urzędu Górniczego ani dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gdańsku nie byli zawiadamiani o nielegalnej eksploatacji bursztynu na terenie inwestycji.

Odpowiadając na pytania posłów Lewicy Małecki zapewnił, że rząd zamierza "przypilnować tego złoża".

- Poprosiłem prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, i telefonicznie i na piśmie o tej kwestii. To jest rzecz ważna i będziemy chcieli przypilnować tego złoża - powiedział.

Według udzielonej w czwartej w Sejmie informacji, zaawansowanie prac na terenie przekopu Mierzei Wiślanej wynosi obecnie 50 proc. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma się zakończyć w 2022 roku.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak