Na wakacje samolotem. Zobacz nowe zasady obowiązujące na lotniskach i w samolotach

2020-07-21, 15:17

Na wakacje samolotem. Zobacz nowe zasady obowiązujące na lotniskach i w samolotach
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com/Irina VIV

Sytuacja epidemiologiczna na całym świecie drastycznie zmieniła warunki podróżowania. Co prawda wiele krajów otwiera swoje granice dla turystów, jednak jednocześnie stawia wiele ograniczeń, a linie lotnicze i lotniska też utrzymują wysokie rygory sanitarne. Podstawą wszystkich działań jest ograniczenie ryzyka transmisji SARS-CoV-2.

Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego opracował na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) szczegółowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa na krajowych lotniskach i na pokładach samolotów.


Powiązany Artykuł

Wracają samoloty nad Polską.jpg
Koronawirus a podróże. Sprawdź, do których krajów można już latać

Jednolite procedury obowiązujące na lotniskach mają przeciwdziałać roznoszeniu koronawirusa

– Naszym priorytetem podczas tworzenia wytycznych było zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów na lotniskach i pokładach samolotów. Chcemy, by pasażerowie czuli się w pełni bezpiecznie podróżując samolotem. Jednolite procedury mają także na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której lotnictwo stanie się źródłem ponownej infekcji – podkreśla Piotr Samson prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Zasady obowiązujące pasażerów…

Kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali, wstęp tylko dla pasażerów z biletami, dystans społeczny, obowiązek noszenia maseczek, ograniczenie korzystania z usług i obiektów lotniskowych, na przykład z placów zabaw oraz palarni, to niektóre z nowych zasad, z którymi pasażerowie spotkają się na lotniskach w Polsce i Europie. Nowością będzie obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika.

…oraz personel lotnisk

Z drugiej strony lotniska mają zapewnić dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi. W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu między pasażerami a pracownikami lotnisk, chociażby w punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy, zostały zainstalowane ekrany ochronne. Pracownicy lotnisk będą zaopatrzeni w sprzęt ochronny, a terminale będą regularnie czyszczone i dezynfekowane.

Co nas czeka w samolocie...

Personel pokładowy podczas lotu jest wyposażony w maseczki i rękawiczki. Pasażerowie będą zobowiązani do zakrywania maseczką ust i nosa przez cały lot. Serwis pokładowy zostanie ograniczony, aby maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski serwowane są w indywidualnych opakowaniach, a pasażerowie muszą wypełnić Karty Lokalizacji Podróżnego przed lądowaniem.

– Tylko konsekwentne stosowanie się do zaleceń uczyni latanie bezpiecznym. Apeluję do pasażerów o wykonywanie poleceń personelu lotniczego i pracowników lotnisk. Jestem przekonany, że dzięki współpracy i wzajemnemu zrozumieniu podróż lotnicza przebiegnie szybko i sprawnie – dodaje Piotr Samson.

Trzeba pamiętać o nowych zasadach za granicą

Z apelem, do pasażerów zwróciły się także linie lotnicze LOT.

– Przed zakupem biletu pasażerowie powinni sprawdzić obostrzenia dotyczące koronawirusa obowiązujące w kraju, do którego się udają – mówi rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski i dodaje, że LOT nie może zabrać na pokład pasażerów, którzy nie dopełnili formalności.

Obecnie ograniczenia wjazdu dotyczą między innymi Cypru, Grecji i Hiszpanii. W przypadku Cypru wymagane jest posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, wykonanego maksymalnie 72 godz. przed wylotem. Jeśli chodzi o Grecję i Hiszpanię został wprowadzony obowiązek rejestracji i wypełnienie specjalnego formularza najpóźniej na 48 godzin przed wylotem. Obostrzenia dotyczące podróżowania wprowadziły także Włochy.

– Informacje dotyczące bieżących procedur bezpieczeństwa i obostrzeń obowiązujących w poszczególnych krajach są dostępne m.in. na stronach Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego IATA, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, czy też właściwych dla danego kraju ambasad, konsulatów i ministerstw zdrowia – informuje Krzysztof Moczulski.

 

PolskieRadio24.pl/ulc.gov.pl/IAR/PAP/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej