X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gospodarka odzyskuje oddech: rośnie handel, produkcja i ilość budowanych mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 10:38
Czerwcowe dane GUS wskazują na odbicie w gospodarce. Mimo że nadal są one trochę gorsze niż przed rokiem, to w stosunku do maja wyraźnie rosną: sprzedaż detaliczna, produkcja budowlano-montażowa oraz liczba oddanych mieszkań i rozpoczętych budów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

To wyniki lepsze niż spodziewali się ekonomiści.

Sprzedaż detaliczna lepsza o 8,4 proc. niż w maju

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2020 r. spadła o 1,3 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 8,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.


Raport przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych w czerwcu rdr o 2,7 proc. i wzrost mdm o 7,8 proc.


gal 1200.jpg
Ruch w centrach handlowych coraz większy. Branża potrzebuje jednak wsparcia i impulsu

Mniej kupiliśmy paliw i samochodów, więcej ubrań i odzieży

W ujęciu rocznym najbardziej zmniejszyła się sprzedaż paliw ciekłych i gazowych. Duży spadek odnotowano też w kategorii samochodów, motocykli i części zamiennych. Znacząco wzrosła natomiast sprzedaż mebli oraz sprzętu RTV i AGD. Wzrost odnotowano również w kategorii ubrań i odzieży.

W czerwcu o 25 proc. więcej niż w maju rozpoczętych budów

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w czerwcu 2020 r. spadła o 1 proc. rdr, a mdm wzrosła o 25 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.


handel on-line1200.jpg
COVID-19 zmienia też handel on-line. Zobacz jak można go ulepszyć, by sprzedawać więcej

W czerwcu więcej też niż rok temu oddanych mieszkań

Jednocześnie, jak informuje GUS, na koniec czerwca w budowie było 828,5 tys. mieszkań, o 1,5 proc. więcej niż przed rokiem.

W okresie styczeń–czerwiec deweloperzy przekazali do użytkowania 62,4 tys. mieszkań, o 6,1 proc. więcej rdr - podał GUS.

Według GUS, deweloperzy oddali do użytkowania 64,3 proc. ogólnej liczby mieszkań, tj. o 2,1 pkt. proc. więcej rdr.

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu rdr spadła o 2,4 proc., ale do maja wzrosła o 12,5 proc.

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu 2020 r. spadła o 2,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 12,5 proc.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej w czerwcu rdr o 1,9 proc., a mdm wzrostu o 14,0 proc.

W czerwcu wyższa produkcja sprzedana przemysłu

W czerwcu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 0,5% w porównaniu z czerwcem ub. roku, kiedy to notowano spadek o 2,6% do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast w porównaniu z majem br. wzrosła o 13,9%.

W okresie styczeń–czerwiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 6,3% niższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy notowano wzrost o 5,1%.

IAR, PAP, jk

Czytaj także

GUS: sprzedaż detaliczna i produkcja budowlana rosną, ale tempo wolniejsze. Analitycy - wzrost PKB na poziomie 5 procent

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 11:30
Dzisiejsze dane GUS o sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej z świadczą o dalszym wzroście gospodarki, ale tempo maleje – analitycy mówią nawet o rozczarowaniu. Tyle, że przewidywany wzrost PKB na pozimie 5 proc. nie jest zagrożony. Dzięki konsumpcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odczyty powinny być już lepsze". Premier i analitycy resortu rozwoju o danych dot. produkcji

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 15:38
Przy realizacji zapowiadanych scenariuszy odmrażania gospodarki w maju można oczekiwać spadku produkcji o 15 proc. - uważają analitycy Ministerstwa Rozwoju. W opinii premiera Mateusza Morawieckiego, jak tylko eksport będzie znów możliwy, ruszy produkcja przemysłowa i wskaźniki będą coraz lepsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski przemysł odbija, ale do euforii jeszcze daleko

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 14:25
Wszystko wskazuje na to, że polski przemysł zaczyna powoli odbijać się od „koronawirusowego dna”. Indeks PMI, wskazujący na perspektywy produkcji, nowych zamówień oraz zatrudnienia wzrósł w maju do 40,6 punktu, czyli o prawie 10 pkt. więcej niż przewidywano w kwietniu. Ekonomiści jednak ostrzegają przed euforią – sytuacja przemysłu wciąż jest trudna.
rozwiń zwiń