X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Premier Mateusz Morawiecki: w sprawie sieci 5G Europa musi stać razem z USA

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 09:51
Bezpieczeństwo technologiczne jest dziś jednym z wymiarów bezpieczeństwa narodowego, więc Europa nie może sobie pozwolić na zależność od nierzetelnych dostawców kontrolowanych przez autorytarne rządy - pisze na łamach brytyjskiego dziennika "Daily Telegraph" premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Krystian Maj/KPRM

Szef rządu podkreślił, że wśród działań kształtujących gospodarki po pandemii COVID-19 musi zostać uwzględniona konieczność długoterminowego zapobiegania zależności gospodarczej od nierzetelnych partnerów.

- Pandemia boleśnie uświadomiła nam, jak ważne jest posiadanie własnych bezpiecznych linii produkcyjnych dla branży farmaceutycznej, sprzętu medycznego i laboratoriów. To samo dotyczy decyzji względem 5G. Pominięcie zabezpieczenia naszej kluczowej technologii byłoby błędem, za który Europejczycy musieliby zapłacić wysoką cenę - napisał Mateusz Morawiecki.

Premier zaznaczył, że bezpieczeństwo narodowe musi być integralną częścią europejskiego myślenia o globalizacji, a globalizacja wolna od demokratycznej kontroli może mieć niebezpieczne konsekwencje.

- Dzisiaj nasz zglobalizowany świat stoi w obliczu niepożądanego wpływu narodów autorytarnych - kosztem Europy - wskazał.

Shutterstock Huawei 1200.jpg
Wielka Brytania wykluczyła Huawei z budowy sieci 5G. Biały Dom wyraża zadowolenie

5G pod nadzorem

Jak pisze Mateusz Morawiecki, nowoczesna infrastruktura telekomunikacyjna będzie w dużej mierze decydować o dobrobycie i miejscu Europy w międzynarodowym systemie łańcucha dostaw, a sieć 5G zmieni przepływ informacji o kluczowym znaczeniu, przyspieszając funkcjonalność komunikacji - a tym samym całej gospodarki - w nieporównywalnym stopniu.

- Aby ta technologia służyła dobrym celom, jej wdrażanie musi opierać się na zaufaniu i demokratycznej kontroli. W przeciwnym razie stajemy przed ryzykiem, że dzisiejszy kryzys będzie jedynie wstępem do tego, co może się zdarzyć, jeśli nieupoważniony podmiot przejmie kontrolę nad sieciami 5G i łańcuchami dostaw. Wkrótce cała nasza gospodarka będzie oparta na tej technologii i bez niej nie będzie mogła funkcjonować. Nie możemy pozwolić sobie na to, aby wpadła ona w ręce prywatnych lub państwowych cyberprzestępców - przekonuje polski premier.

Mateusz Morawiecki pisze, że budując sieć 5G, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, komu ufamy, i wskazuje, że wybór jest oczywisty, bo w Europie jest dwóch zaufanych europejskich dostawców - światowej klasy firmy z przejrzystymi praktykami biznesowymi opartymi na rządach prawa, a z drugiej strony są dwie firmy kontrolowane przez autorytarny reżim.

- Bezpieczeństwo technologiczne, podobnie jak bezpieczeństwo epidemiologiczne, jest kluczowym wymiarem bezpieczeństwa narodowego. Dla jego zapewnienia państwa muszą mieć możliwość kontrolowania dostawców technologii, dlatego muszą oni pochodzić z krajów szanujących nasze podstawowe wartości: demokrację, transparentność, prawa człowieka i praworządność. W przeciwnym razie nasza kontrola nad nimi będzie iluzoryczna, a odpowiedzialność za bezpieczeństwo źle zdefiniowana - wskazuje polski premier.

5G shutterstock 1200x660.jpg
Naukowiec apeluje: nie straszmy siecią 5G. Mówmy, co będzie pozytywnego

Premier za ścisłą współpracą z USA

Przypominając, że sojusz z USA zapewnił dobrobyt i pokój powojennej Europie Zachodniej i do dziś zapewnia bezpieczeństwo niemal na całym kontynencie, szef rządu przekonuje, że obecnie Europa musi kontynuować ten sojusz w wymiarze technologicznym, zwłaszcza jeśli chodzi o budowę sieci 5G. Wskazuje, że aby zachować bezpieczeństwo tej sieci, wszyscy europejscy przedsiębiorcy muszą utrzymywać czyste linie produkcyjne, wolne od potencjalnego szpiegostwa przemysłowego oraz bezpieczne od ataków, które mogłyby przerwać ich działalność i zaszkodzić całej gospodarce.

- Wzywamy wszystkie państwa i firmy, a zwłaszcza naszych europejskich sąsiadów, do przyjęcia jasnej ścieżki solidnych środków krajowych w celu zabezpieczenia swoich sieci 5G. Podobnie jak w przypadku bezpieczeństwa epidemiologicznego, realizm w zakresie ochrony technologicznej ma zasadnicze znaczenie dla długoterminowego utrzymania gospodarczych zasad gry, które będą służyć nam wszystkim - i będą nas ratować - zakończył polski premier.

PolskieRadio24.pl, PAP, Daily Telegraph, md

Czytaj także

Sieć 5G. Czy jest się czego bać?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 07:51
Lodówka, która wie czego w niej brakuje i zamawia za nas w sklepie konkretne produkty, operacje na odległość, samochody poruszające się bez kierowcy - to już nie s-f, ale rzeczywistość, która ma być dostępna na co dzień dzięki technologii 5G.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowiec apeluje: nie straszmy siecią 5G. Mówmy, co będzie pozytywnego

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 19:07
Lodówka, która wie czego w niej brakuje i zamawia za nas w sklepie konkretne produkty, operacje na odległość, samochody poruszające się bez kierowcy - to już nie naukowa fikcja, ale rzeczywistość, która ma być dostępna na co dzień dzięki technologii 5G.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania wykluczyła Huawei z budowy sieci 5G. Biały Dom wyraża zadowolenie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 19:48
Biały Dom z aprobatą przyjął we wtorek decyzję W. Brytanii, która ogłosiła, że cała technologia koncernu Huawei musi zostać usunięta z brytyjskiej sieci 5G do 2027 r. - poinformował na Twitterze doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa Robert O'Brien.
rozwiń zwiń