X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Masz ważne sprawy przed wyjazdem? Wiele z nich można załatwić online

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 13:59
Zostawianie sobie spraw do załatwienia na ostatnią chwilę przed urlopem z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Na szczęście dzięki rozwojowi e-administracji w ostatnich latach dużo rzeczy można zrobić z domu. Dzięki temu unikniemy stania w kolejkach i dodatkowego stresu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Julia Apanasenko/Shutterstock.com

W załatwianiu spraw urzędowych bardzo pomaga założenie sobie profilu zaufanego, który potwierdza w sieci naszą tożsamość w relacjach z administracją. Warto to zrobić nie tylko dlatego, że dzięki niemu, nawet będąc na urlopie, będziemy mogli łatwo coś załatwić, ale także dlatego, że jego założenie jest teraz dużo łatwiejsze niż wcześniej. Można to zrobić przez panel bankowości internetowej kilkunastu najpopularniejszych banków w Polsce, a cała procedura sprowadza się do kilku kliknięć.

Korespondencja pod kontrolą

Poza załatwianiem spraw, profil zaufany posłuży np. do założenia eSkrzynki, dzięki której listy polecone będzie można odbierać przez internet. Aby skorzystać z usługi, trzeba zalogować się do usługi "Mój GOV" na stronie www.gov.pl, wybrać opcję "Załóż e-skrzynkę" i wypełnić prosty formularz. Dzięki temu żadne ważne pismo nas nie ominie, nawet w czasie naszej nieobecności w domu.

Usługa jest bezpłatna, ale obejmuje tylko korespondencję z administracją. Tą drogą nie otrzymamy np. pisma z sądu czy prokuratury - po nie nadal trzeba się będzie udać na pocztę.

EKUZ także online

Co roku w okresie letnim w oddziałach NFZ ustawiają się długie kolejki po Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), uprawniającą do świadczeń medycznych na terenie Unii Europejskiej. Na szczęście kartę można wyrobić przez sieć, albo za pomocą ePUAP, albo przesyłając dokumenty pocztą elektroniczną.

wakacje free1200.jpg
Polski Bon Turystyczny. Sprawdź, od kiedy najprawdopodobniej będzie można z niego korzystaćW pierwszym przypadku potrzebny będzie wspomniany wcześniej profil zaufany. Później wystarczy już tylko wypełnić formularz, dołączyć wymagane skany dokumentów (dotyczy to m.in. studentów i osób szukających pracy za granicą) i określić, czy chcemy odebrać kartę w oddziale NFZ, czy ma ona zostać do nas wysłana pocztą. W przypadku wysyłki e-mailem potrzebne będzie m.in. wydrukowanie i podpisanie wniosku, a potem zeskanowanie go.

Wszystkie najważniejsze informacje na temat wniosku o EKUZ można znaleźć pod tym adresem.

Ważne zastrzeżenie - pamiętajmy, że karta EKUZ uprawnia zazwyczaj do podstawowych świadczeń zdrowotnych, a ich zakres różni się w zależności od kraju, do którego jedziemy. To, jakie świadczenia nam przysługują w danym państwie, można sprawdzić na tej stronie.

Szybkość i wygoda

Dzięki e-administracji bez stresu i stania w kolejkach (co ważne w dobie koronawirusa) załatwimy też wiele innych spraw, od tych drobnych, po poważne. Na przykład, jeśli kończy się nam ważność dowodu osobistego, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to przez sieć, nawet leżąc na plaży. W takiej sytuacji nowy dokument otrzymamy już po powrocie z urlopu.

Wyrabianie dowodu przez sieć jest też możliwe dla osób niepełnoletnich. Wniosek w tej sprawie także można złożyć przez internet.

dowód osobisty 1200 free
Wakacyjny wyjazd z dziećmi. Zobacz, jak wyrobić im dowód osobisty

Usługi dla kierowców i posiadaczy aut

W tym roku hitem są wakacje w kraju, a wiele osób ze względu na obawy dotyczące koronawirusa decyduje się podróżować samochodem i nie wyjeżdżać za granicę. Przed wyruszeniem w drogę warto przekonać się, ile w danym momencie mamy punktów karnych. Tu także wystarczy kilka kliknięć - trzeba wejść na tę stronę i zalogować się za pomocą profilu zaufanego.

Co w przypadku, gdy niedawno kupiliśmy lub sprzedaliśmy auto? To również można można zgłosić przez sieć, za pomocą tej strony. Tu także przydatny będzie profil zaufany.

Przydatne aplikacje na smartfony

Przed wyjazdem urlop (ale nie tylko) warto też zainstalować w telefonie dwie aplikacje. Pierwsza to mObywatel, która zbiera różne informacje na nasz temat z państwowych rejestrów. Znajdziemy tam m.in. mTożsamość, czyli odzwierciedlenie naszego dowodu osobistego, co może być przydatne np. przy wypożyczaniu rozmaitego sprzętu na wakacjach, ale też na przykład informacje o wystawionych dla nas eReceptach.

Druga przydatna aplikacja to ProteGO Safe, która informuje nas, że w ostatnim czasie mogliśmy mieć styczność z osobą zakażoną koronawirusem. Więcej informacji o niej można znaleźć pod tym adresem.

PolskieRadio24.pl, mc.gov.pl, md

Czytaj także

Czy potrafimy odpoczywać?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 19:57
Odpoczynek też jest sztuką – nie każdemu dostępną. Decyduje o naszym samopoczuciu, nastawieniu do innych i do świata oraz o sukcesach w pracy. Jest przy tym dobrem coraz trudniej dostępnym. Nie z braku dni wolnych, ale z braku umiejętności odpoczywania. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mazury, Tatry, Bałtyk. Sprawdź, gdzie jest tłok, a gdzie są wolne miejsca

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 09:13
Wakacje w pełni. Polacy tłumnie wypoczywają nad mazurskimi jeziorami, coraz liczniej przybywają w góry. Mniejszy ruch turystyczny może być w ten weekend w Zachodniopomorskiem nad Bałtykiem.
rozwiń zwiń