X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: na lokatach bankowych teraz nie zarobimy, lepiej inwestować, ale rozważnie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 10:59
Niskie stopy procentowe w obecnych warunkach gospodarczych są korzystne dla gospodarki. Jest to narzędzie regulacyjne, zachęcają do konsumpcji i inwestycji a zniechęcić do oszczędzania. Stąd teraz, gdy świat chce wyjść z koronakryzysu są bardzo niskie. W Polsce moim zdaniem mogłyby jednak wynosić ok. 0,5 proc, a więc być nieco wyższe nip obecnie – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PIXABAY
Posłuchaj
21:17 PR24_AAC 2020_07_14-09-08-06.mp3 Eksperci: na lokatach bankowych teraz nie zarobimy, lepiej inwestować, ale rozważnie (Polskie Radio 24)

We wtorek RPP podejmie decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych, które obecnie znajdują się na poziomie 0,1 proc.

- Zobaczymy jak stopy procentowe przełożą się na gospodarkę czyli na aktywność po stronie kredytowej, a także na to w jaki sposób będą zachowywać się osoby oszczędzające. Efekt niskich stóp dla tych, którzy posiłkują się kredytem, czy to przedsiębiorstwa, czy gospodarstwa domowe jest  pozytywny. Natomiast oszczędzający na tzw. czarną godzinę czy np. z myślą o emeryturze mają mniejsze pole manewru i często szukają bardziej ryzykownych form oszczędzania. Wyciągają pieniądze z banków, kupują nieruchomości czy inwestują w czasem ryzykowne aktywa nie do końca się na tym znając – mówił Mariusz Adamiak.

Ekspert zauważył, że obecnie można stracić nawet na dosyć bezpiecznym wcześniej rynku nieruchomości, a przynajmniej taka inwestycja nie musi przynieść zysku. Dodał, że zawsze jest też ona długoterminowa.

kredyt1200.jpg
Stopy poszły w dół, a raty - niekoniecznie. Kiedy kredytobiorcy odczują te zmiany?

Stopy bliskie zera

- Jeśli polscy obywatele będą tak jak w innych krajach mieli możliwość kumulacji kapitału i zainwestowania go w trwałe dobra, w papiery wartościowe, to wtedy RPP może sobie pozwolić na wyzerowanie stóp procentowych. Ale jesteśmy społeczeństwem na i innym poziomie rozwoju gospodarczego. Dziś pozbawiamy się narodowego kapitału, który powinien być kumulowany, a to  jest możliwe dzięki oszczędnościom, do których Polacy wrócili w ostatnich dwóch dekadach – wskazywał natomiast Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Według niego warto zastanowić się nad stabilnymi papierami wartościowymi jak publiczny list zastawny, który w przeszłości pozwalał na finansowanie pieniędzmi obywateli lwiej części narodowych inwestycji, np. w okresie międzywojennym.

Zdanie Andrzeja Sadowskiego "zniechęcając Polaków do oszczędzania wystawiamy się na ryzyko inwestowana w naszym kraju obcym kapitałem, a chcieliśmy przecież od niego się w jakimś stopniu uniezależnić i zrepolonizować pewne obszary długu".

Kredyt... dla każdego?

Mariusz Adamiak odniósł się też do kwestii dostępności do kredytu.

- Wskutek nadmiernej dostępności do kredytu mieliśmy przecież bańkę na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, także w Europie Zachodniej np. w Hiszpanii, Irlandii i była to jedna z głównych przyczyn kryzysu w latach 2008-2010 – mówił gość audycji.  

Jednocześnie potwierdził, że na lokatach bankowych będzie teraz bardzo trudno cokolwiek zarobić ale wyraził też przekonanie, że raczej ujemnych stóp procentowych w Polsce nie zobaczymy.

Andrzej Sadowski mówił natomiast o przyczynach, dla których zbyt często przedsiębiorcy pozostawiają pieniądze na lokatach zamiast prowadzić inwestycje.

- Do inwestowania przedsiębiorców skłoniłoby zagwarantowanie, że w ciągu 5 lat od rozpoczęcia inwestycji nie zmienią się przepisy (…) oraz radykalne uproszczenie procedur związanych z inwestowaniem – mówił gość "Rządów Pieniądza" wyjaśniając, że chodzi przede wszystkim o skrócenie czasu potrzebnego na rozpoczęcie inwestycji, ilości gromadzonych dokumentów.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stopy procentowe coraz niższe. Znamy decyzję RPP

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 16:23
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła większość stóp procentowych, w tym główną stopę, tzw. referencyjną, do poziomu 0,10 proc. z 0,50 proc. - wynika z komunikatu Narodowego Banku Polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: na lokatach nie zarobimy, ale kredytobiorcom będzie lżej

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 11:32
Polacy nie powinni obawiać się, że zostaną wprowadzone ujemne stopy procentowe i będą dopłacać do lokat bankowych. To rozwiązanie nie sprawdza się zresztą ani w Europie, ani w Stanach Zjednoczonych. Niemniej jednak na zarobek w bankach czy na oszczędnościach w innej formie w najbliższym czasie nie ma co liczyć – mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 Monika Kurtek (Bank Pocztowy). Natomiast dla przedsiębiorców obniżka do 0,1 proc. stóp procentowych przez NBP nie będzie miała większego znaczenia - oceniał Przemysław Ruchlicki (KIG).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stopy procentowe pozostają bez zmian. Jest decyzja RPP

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 16:17
Jak poinformowała Rada Polityki Pieniężnej po dzisiejszym spotkaniu, podstawowa stopa Narodowego Banku Polskiego wynosi obecnie 0,1 procent. Jest najniższa w historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niskie stopy procentowe. Ekspert: dobrze dla kredytobiorców, gorzej dla oszczędzających

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 14:30
Przed kredytobiorcami 2-3 lata rekordowo niskich stóp procentowych w Polsce, później oprocentowanie powinno rosnąć, ale nie będą to ruchy zbyt gwałtowne - wynika z analizy HRE Investments.
rozwiń zwiń