X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Ekspert KIG: pozycja Polski, czyli drugiego w kolejności eksportera do Niemiec, daje nam mocniejszą pozycję w UE

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 19:00
Przez lata Polska była 7 lub 8 partnerem handlowym Niemiec. Dziś fakt, że przegoniliśmy Francję i Włochy powoduje, że rośnie nasza siła polityczna w samej UE - powiedział Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG w audycji "Ekspres Gospodarczy" Programu 1 Polskiego Radia.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Imagine Photographer/Shutterstock.com

Polska za Niderlandami zajmuje od maja tego roku drugą pozycję w rankingu największych europejskich partnerów handlowych Niemiec. W skali globu mamy czwartą pozycję na liście eksporterów do naszego zachodniego sąsiada. 

Zdaniem Piotra Soroczyńskiego, fakt zajmowania tak wysokiej pozycji w rankingu zwycięzców na niemieckim rynku, powinna dawać polskim firmom powody do satysfakcji. Ale ta pozycja pokazuje stopień polsko-niemieckiej kooperacji przemysłowej. Jest też odzwierciedleniem jak bolesnym ciosem dla dotychczasowych partnerów ze "starej" UE była pandemia COVID-19.

Dla Francji, Włoch i wielu innych krajów pandemia była szokiem gospodarczym i społecznym, który odczuli boleśniej od Polski. Dla wielu zachodnich firm zwłaszcza tych z branży motoryzacyjnej wyłączenie choćby jednego dostawcy z powodu dezynfekcji jego fabryki powodowało wyłączenie całych linii produkcyjnych.


Nasze przedsiębiorstwa były mniej zależne od dostaw części z innych regionów, choć branże takie jak samochody, RTV, AGD i meble jeszcze nie wróciły do stanu sprzed pandemii. Główny ekonomista KIG uważa, że nasz eksport jest wciąż zbyt mocno ukierunkowany na Wspólnotę, kosztem innych krajów rozwiniętych takich jak: Kanada, USA i Japonia. Tymczasem właśnie w tych krajach możemy pozyskać najnowocześniejsze technologie, nowych partnerów handlowych oraz zapewnić przez eksport stabilne finansowanie dla polskich firm.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
05:48 Piotr Soroczyński z KIG, gościem "Ekspresu Gospodarczego" (Błażej Prośniewski, PR1) Piotr Soroczyński z KIG, gościem "Ekspresu Gospodarczego" (Błażej Prośniewski, PR1)

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw  


     

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska najważniejszym partnerem handlowym Niemiec w regionie Europy Środkowej i Wschodniej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 15:48
W rankingu najważniejszych partnerów handlowych dla Niemiec Polska awansowała na 6-te miejsce, wyprzedzając Wielką Brytanię  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka Niemiec na hamulcu. Czy nasz eksport to odczuje?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 12:50
Niemiecki PMI w przemyśle wyniósł we wrześniu 41,4 pkt., przy prognozie 44,0 pkt., a w usługach 52,5 pkt. wobec szacowanych 54,3 pkt. Był to największy spadek od ponad 10 lat. Mówi się nawet o tym, że niemiecka gospodarka stanęła na progu recesji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy zajmują pierwsze miejsce w polskim eksporcie. Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 12:49
Polski eksport do Niemiec zależy od zagranicznego popytu na niemieckie towary i usługi, w których zawarty jest polski komponent
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy przewidują ożywienie gospodarcze od października. To dobra wiadomość dla polskich eksporterów

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 15:47
Wszystko wskazuje na to, że po wakacjach polscy eksporterzy mogą liczyć  na niemiecki rynek, osłabiony wcześniej koronawirusem. Jak bowiem przewiduje  minister gospodarki Peter Altmaier, ta największa gospodarka w Europie zacznie wracać do gry i "ożywi się" od października.
rozwiń zwiń