X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Dochody budżetu w górę. Po odmrożeniu poprawia się sytuacja gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 19:00
Dochody budżetu państwa ogółem w okresie styczeń-czerwiec są wyższe o ok. 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2019 r., a deficyt budżetowy po 6 miesiącach 2020 r. wynosi ok. 17 mld zł i jest niższy niż po maju – poinformowało Ministerstwo Finansów. W czerwcu dochody podatkowe były wyższe o ok. 9 proc. rok do roku.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

W ocenie Ministerstwa Finansów sytuacja budżetowa po odmrożeniu gospodarki poprawiła się. Dochody budżetu państwa ogółem w okresie od stycznia do czerwca są wyższe o ok. 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. W 2020 wyniosły one 197,5 mld zł wobec 192,2 mld zł w 2019. Co ciekawe w czerwcu dochody podatkowe były wyższe o ok. 9 proc. rok do roku – 29,2 mld zł w 2020 r. wobec 26,7 mld zł w 2019 r.

premier 3 proc mid-20705207 1200.jpg
Premier: w czerwcu dochody o 3 proc. wyższe niż rok temu

Trwały wzrost podatku CIT

W czerwcu – miesiąc do miesiąca – nastąpiły bardzo wyraźne odbicia w dochodach z podatku akcyzowego i w podatkach dochodowych. Jak podkreśla resort finansów, szczególne widoczne jest ono w podatku CIT, drugi miesiąc z rzędu następuje trwały wzrost z tego podatku. Oznacza to, że nadrabiana jest luka między wykonaniem budżetu państwa a harmonogramem.
Deficyt po tegorocznym czerwcu jest o ponad 8,8 mld zł niższy niż miesiąc wcześniej (niemal 26 mld zł) i wynosi ok. 17 mld zł.


Ministerstwo Finansów przyznaje, że dzięki dobrej współpracy rządu i banku centralnego udało się pozyskać środki z wpłaty z zysku NBP w wysokości 7,4 mld zł. Była ona założona w projekcie ustawy budżetowej i w samej ustawie budżetowej.

- Tak dobry wynik to również efekt oszczędnego gospodarowania środkami publicznymi i dobrego zarządzania gospodarką – ocenia resort.

Stabilizacja na rynku pracy

Coraz lepsze wyniki gospodarki podkreśla również fakt, że według informacji Eurostatu sprzedaż detaliczna w Polsce w maju wzrosła o 1,7 proc. rok do roku, po spadku o 9,9 proc. rdr w kwietniu. W ujęciu miesięcznym sprzedaż wzrosła o 10,1 proc.

Jednocześnie stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 6,1 proc., czyli była o 0,1 punktu procentowego wyższa niż w maju – wynika z szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak zaznaczyła minister Marlena Maląg, po okresie zamrożenia gospodarki i wynikających z tego ograniczeniach sytuacja na rynku pracy się stabilizuje.

Pierwsze niepokojące reakcje pracodawców i związane z nimi zapowiedzi zwolnień wyraźnie osłabły. Dużą rolę odgrywają tutaj tarcze: antykryzysowa, finansowa i pomocowa.

shutterstock_fabryka-1200.jpg
MRPiPS: sytuacja na rynku pracy stabilizuje się, bezrobocie w czerwcu 6,1 procent

– W czerwcu bezrobocie w Polsce nieznacznie wzrosło, ale wyraźnie widać, że ta dynamika wzrostu wyhamowała – wskazuje minister Marlena Maląg.Rośnie wskaźnik PMI

Całego obrazu naszej gospodarki w obecnej sytuacji dopełnia wskaźnik PMI, który w czerwcu wyniósł 47,20 pkt i był wyższy od notowania za maj 2020 r. o 6,60 pkt.


Wskaźnik PMI to jeden z najważniejszych wskaźników gospodarczych i uważa się, że w pewnym sensie zapowiada przyszłe wyniki PKB. Wynik indeksu na poziomie 50 pkt jest tzw. punktem neutralnym. Wyższy – świadczy o dobrej koniunkturze w gospodarce. Warto zauważyć, że w kwietniu tego roku wartość wskaźnika dla Polski wynosiła 31,90 pkt.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: bezrobocie w Polsce wynosi 3 proc. Za rządów PO sięgało 10 proc.

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 04:00
- Majowy poziom bezrobocia w Polsce to 3 proc., a kiedy ministrem w rządzie Donalda Tuska i Ewy Kopacz był Rafał Trzaskowski – sięgało ono 10 proc. – przypomniał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki na swoim profilu na Facebooku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska potrzebuje dużych inwestycji". Premier o wychodzeniu z kryzysu po koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 11:30
- Polska potrzebuje dużych inwestycji podczas wychodzenia z kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa - powiedział w poniedziałek w Porcie Gdynia premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozrusznik rozwojowy". Premier o Funduszu Inwestycji Lokalnych

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 01:40
Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych pomoże samorządom kontynuować i rozwijać inwestycje - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: w czerwcu dochody o 3 proc. wyższe niż rok temu

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 10:11
- W czerwcu mamy o 3 procent wyższe dochody niż w czerwcu zeszłego roku - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w Obornikach (Wielkopolska).
rozwiń zwiń