X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Nowe prognozy KE. Unię czeka recesja, ale w Polsce będzie ona najpłytsza

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 17:30
Polska w tym roku najlepiej poradzi sobie ze skutkami koronawirusa - wynika z prognoz gospodarczych Komisji Europejskiej. Polska gospodarka skurczy się o 4,6 procent, w przyszłym roku ma wzrosnąć o 4,3 procent. Tegoroczne dane to najlepszy wynik we Wspólnocie. Inflacja nad Wisłą w tym roku będzie na poziomie 2,7 procent.
Warszawska Wola widziana z perspektywy centrum
Warszawska Wola widziana z perspektywy centrumFoto: Michal Staniewski/ Shutterstock
Posłuchaj
00:44 pkb.mp3 KE - Polska z najmniejszym spadkiem PKB w Unii w tym roku - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Unijni eksperci napisali w analizie, że polska gospodarka okazała się stosunkowo odporna w pierwszym kwartale tego roku, głównie z powodu zróżnicowanej struktury gospodarczej i mniejszego uzależnienia od sektorów dotkniętych kryzysem.

Konsumpcja prywatna znacznie spadła, ale inwestycje spadły umiarkowanie, bo sektor budowlany wciąż się rozwijał, a produkcja przemysłowa odnotowała jedynie niewielki spadek - czytamy w analizie dotyczącej Polski.

Spadek konsumpcji prywatnej wynika z faktu, że Polacy gromadzili zapobiegawczo oszczędności i ograniczali wydatki w związku z koronawirusem. Spadek inwestycji związany był zakłóceniami łańcucha dostaw, niepewnością wśród biznesu i mniejszą liczbą zamówień w marcu i kwietniu.

Sytuacja ma się poprawić w przyszłym roku. Z danych Komisji wynika, że wzrośnie inflacja - w porównaniu z ubiegłym rokiem o 0,6 punktu procentowego, w przyszłym roku osiągnie poziom 2,8 procent. Jej wzrost ma być napędzany wzrostem cen żywności i usług.

premier 3 proc mid-20705207 1200.jpg
Premier: w czerwcu dochody o 3 proc. wyższe niż rok temu

Słabe prognozy dla całej Wspólnoty

Z opublikowanych danych wynika, że w tym roku gospodarka Eurolandu ma się skurczyć o 8,7 procent, w przyszłym PKB ma natomiast wzrosnąć o 6,1 procent. Z kolei gospodarka całej Unii Europejskiej ma w tym roku skurczyć się o 8,3 procent i wzrosnąć w przyszłym o 5,8 procent.

Największe załamanie prognozowane jest na południu. We Włoszech, Francji, Hiszpanii, Grecji i Chorwacja tegoroczny spadek PKB przekroczy 10 procent.

Zdaniem Komisji zagrożeniem dla unijnej gospodarki jest możliwa nowa fala pandemii, duże bezrobocie i niewypłacalność przedsiębiorstw, a także fiasko rozmów z Wielką Brytanią co do nowej umowy o współpracy, która powinna regulować wzajemne relacje od stycznia.

PolskieRadio24.pl, IAR, md


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Budżet Unii Europejskiej. KE przedstawiła wstępny projekt na 2021 rok

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 18:50
Komisja Europejska zaprezentowała w środę wstępny projekt budżetu Unii Europejskiej na 2021 rok. To jednak propozycja tymczasowa, bo KE zakłada, że na lipcowym szczycie liderzy państw UE porozumieją się w sprawie kształtu budżetu na kolejne siedem lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miniszczyt nt. budżetu UE i funduszu z liderami unijnych instytucji. Szefowa KE ogłosiła termin

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 12:10
8 lipca odbędzie się miniszczyt na temat budżetu Wspólnoty i funduszu po pandemii z udziałem liderów unijnych instytucji. Zapowiedziała go przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i zaprosiła na spotkanie przewodniczących Rady Europejskiej Charlesa Michela oraz Europarlamentu Davida Sassoliego, a także kanclerz Angelę Merkel w związku z przewodnictwem Niemiec w tym półroczu w Radzie Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci o znaczeniu Grupy Wyszehradzkiej i łagodzeniu rygorów finansowych wobec państw Unii przez KE

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 12:30
Grupa Wyszehradzka istotnie wpływa na znaczenie Polski na forum europejskim, szczególnie że cieszy się ona także poparciem Stanów Zjednoczonych, które są też bardzo zainteresowane współpracą w ramach inicjatywy Trójmorza - powiedział ekspert finansowy Jerzy Bielewicz w audycji "Rządy Pieniądza", w Polskim Radiu 24.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista: najważniejsze jest to, ile będziemy w stanie wykorzystać z Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 15:05
- Jeśli główne kierunki to ekologia i nowe technologie, to pojawia się pytanie, czy będziemy w stanie zaabsorbować te środki. Pytanie, czy przygotujemy projekty w relatywnie krótkim czasie - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
rozwiń zwiń