X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

50 proc. koszty uzyskania przychodu dla twórców. Podatkowy przywilej przywrócony przez Andrzeja Dudę

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 14:00
Pewne rodzaje działalności gospodarczej pozwalają na rozliczenie kosztów na poziomie 50 proc., a w niektórych przypadkach nawet więcej. Z preferencyjnej stawki korzystają przede wszystkim artyści i osoby przekazujące prawa autorskie. Dzięki zmianom w ustawie pojęcie "działalności artystycznej" traktowane jest bardzo szeroko. Ten podatkowy przywilej przywrócił środowiskom twórczym prezydent Andrzej Duda.   
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Podatek obliczany jest co do zasady od przychodu po jego obniżeniu o koszty podatkowe. Ich wysokość zależna jest od tego, z jakiego tytułu pochodzi przychód. Im wyższe koszty, tym niższa jest kwota, od której nalicza się podatek, a w efekcie sam podatek będzie również niższy.

Wynagrodzenie pochodzące z tytułu korzystania lub rozporządzania prawami autorskimi lub pokrewnymi już od 2018 roku – w celu ustalenia należnego podatku – może być obniżane o 50 proc., 20 proc. albo o pracownicze ryczałtowe koszty uzyskania przychodów.


podatek1200.jpg
Pierwsze rozliczenia PIT według niższej stawki. Spore oszczędności dla podatników

Twój e-PIT uwzględnia wyższe koszty

Ministerstwo Finansów zadbało, by koszty podatkowe 50 proc. mogły być rozliczane również w usłudze Twój e-PIT. Jednak szczególną ostrożność – o czym ostrzega resort – powinni zachować podatnicy rozliczający się w Twój e-PIT w następujących przypadkach:

 • gdy podatnicy sumują koszty ryczałtowe z wielu umów (wielu PIT-11) i zastosowanie znajduje górny limit kosztów – należy sprawdzić, czy został on określony prawidłowo i sumowane koszty z wielu informacji PIT-11 są właściwie ujęte w PIT-37,
 • gdy podatnicy posiadają na deklaracji podatkowej PIT-11 rozliczenia kosztów ryczałtowych oraz procentowych – należy sprawdzić, czy są one prawidłowo przenoszone do PIT-37 i czy ustlony został górny limit odliczenia kosztów,
 • gdy podatnikom przysługują koszty 20 proc. i 50 proc. – czy zostały one ujęte w PIT-37 czy też uwzględniono wyłącznie koszty podstawowe,
 • gdy podatnicy korzystają z kosztów autorskich – czy zachowany jest górny limit 85.528 zł tych kosztów.

Przychody z praw i licencji

Podwyższone podatkowe koszty uzyskania przychodów – tzw. koszty procentowe (ustalane od wysokości dochodu) przysługują z tytułu:

 • "przychodów z przeniesienia praw do wynalazków" – czyli koszty przysługujące z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego – w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu;
 • "przychodów z licencji do wynalazków" – czyli przysługujące z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną – w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu;
 • "przychodów uzyskanych z prac autorskich w ramach listy zawodów uprawnionych" – przysługujące z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – w wysokości 50 proc. uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód, jednak dotyczy to wskazanych branż lub rodzajów działalności.

Szeroka lista uprawnionych

Ministerstwo Finansów przygotowało listę branż i rodzajów działalności, które mogą korzystać z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Na zamkniętej liście są:

 • działalność twórcza w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, inżynierii budowlanej, urbanistyki, literatury, sztuk, plastycznych, wzornictwa przemysłowego, muzyki, fotografiki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, teatru, kostiumografii, scenografii, reżyserii, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;
 • działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, estradowej, tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki i instrumentalistyki;
 • produkcji audialnej i audiowizualnej;
 • działalności publicystycznej;
 • działalności muzealniczej w dziedzinie wystawienniczej, naukowej, popularyzatorskiej, edukacyjnej oraz wydawniczej;
 • działalności konserwatorskiej;
 • prawa zależnego, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 880 i 1089 oraz z 2018 r. poz. 650), do opracowania cudzego utworu w postaci tłumaczenia;
 • działalności badawczo-rozwojowej, naukowo-dydaktycznej, naukowej oraz prowadzonej w uczelni działalności dydaktycznej.

Preferencje do wysokości limitu

Od 2018 r. limit kosztów autorskich wynosi 85.528 zł. W efekcie twórcy mogą korzystać przy przychodach w 2019 r. z podwójnej wartości limitu kosztów 50 proc. Co do zasady limit ten przysługuje ze wszystkich tytułów, stąd ustala się go od przychodu wynoszącego 171.056 zł.


pit podatki 1200.jpg
Niższe podatki i obniżony ZUS. Prezydent nie zwlekał ws. ulg dla Polaków

Po przekroczeniu podwyższonego limitu na rok 2019, koszty autorskie nie przysługują. Dotyczy to również części wynagrodzeń na przykład  z umów zlecenie, pracę itp., obejmujących korzystanie z praw autorskich. Po przekroczeniu limitu do wynagrodzeń tego typu w zakresie korzystania z praw nie stosuje się kosztów uzyskania przychodów w ogóle.

PolskieRadio24.pl/e-pity.pl/DoS

Czytaj także

Minister finansów: Polacy złożyli już milion deklaracji za pomocą aplikacji e-PIT

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2020 13:15
Liczba deklaracji podatkowych za 2019 r. złożonych za pośrednictwem usługi Twój e-PIT przekroczyła milion - poinformował PAP minister finansów Tadeusz Kościński. Jego zdaniem świadczy to o tym, że Polacy oczekują i potrzebują takich cyfrowych rozwiązań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważne zmiany w rozliczaniu podatków przez firmy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 19:45
O zmianach w podatkach, które wnosi przyjęta przez Sejm nowela o PIT, CIT i VAT, które mają ułatwić nam życie z fiskusem, mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Sarnowski, wiceminister finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozlicz PIT za 2019 rok. Termin upływa o północy

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 16:31
Ministerstwo Finansów przypomniało, że w poniedziałek, 1 czerwca, upływa czas rozliczenia PIT za 2019 r. Ze względu na epidemię koronawirusa termin rozliczenia PIT-ów przedłużono o miesiąc. Standardowo termin na złożenie rocznego zeznania PIT upływał 30 kwietnia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obniżony VAT na przydomowe mikroinstalacje OZE to zysk dla prosumentów i środowiska

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 13:16
Różne stawki podatku VAT na instalacje fotowoltaiczne do użytku domowego wprowadzały niepotrzebne zamieszanie i w pewnym sensie dyskryminowały część osób inwestujących w odnawialne źródła energii. Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska ujednoliciła VAT, obniżając go z 23 do 8 proc. Na efekty nie trzeba było długo czekać.
rozwiń zwiń