X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Ekspert resortu finansów: nowe stawki VAT uproszczą prowadzenie firm

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 17:40
Nowa matryca, stawek VAT, która obowiązuje od 1 lipca, już dawno powinna być wprowadzona, bo poprzednia była przestarzała i wprowadzała wiele niepotrzebnych wątpliwości - powiedział Zbigniew Makowski z departamentu VAT   ministerstwa finansów, w audycji "Ekspres gospodarczy" w Programie 1, Polskiego Radia. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: 88studio/ Shutterstock

Gość programu "Ekspres Gospodarczy" powiedział też, że nowa stawka na obniżone produkty dla dzieci, owoce cytrusowe, pieczywo, kosmetyki dla kobiet etc.  miała na celu zostawienie więcej pieniędzy w portfelach Polaków. Poprzednia matryca VAT zawierała tak wiele wyjątków, że nie dawała podatnikom poczucia bezpieczeństwa.

Zbigniew Makowski podkreślił, że z perspektywy polskiego budżetu nowa matryca VAT, to uszczuplenie na około 350 mln złotych rocznie. Ale taka reforma podatkowa jest dziś niezbędna, aby ułatwić wychodzenie z kryzysu wielu firmom.

Z tego powodu skrócono katalog produktów objętych stawką VAT z 250 do 100 pozycji. Gdzie się tylko dało zlikwidowano wyjątki od reguły płacenia podatków. Dodatkowo wprowadzono "system wiążących informacji stawkowych", co ułatwi firmom określenie jaka jest stawka na ich towary. Ten system w formie wiążącej interpretacji, będzie obowiązywał także urzędników fiskusa. Nowa matryca VAT nie dotyczy produktów eksportowych, nadal objętych zerową stawką VAT.

Jeżeli jakaś firma będzie miała poważne problemy z interpretacją przepisów podatkowych, będzie mogła dzięki nowej matrycy VAT uzyskać odpowiednią wykładnię przepisów. Co więcej taka firma w razie wątpliwości będzie mogła, wystąpić do fiskusa o wyjaśnienie wysokości składki na dany produkt. O tym jak to zrobić można przeczytać na stronie www ministerstwa finansów.  

Ekspert z departamentu VAT resortu finansów, zwrócił uwagę, że nawet podniesienie stawek VAT na niektóre produkty jak homary, ośmiorniczki, drewno kominkowe, kawior etc. było podyktowane innym celom niż czysty fiskalizm podatkowy. 


Posłuchaj
04:50 Zbigniew Makowski z min. finansów gość audycji "Ekspres Gospodarczy" PR1 (Justyna Golonko) Zbigniew Makowski z min. finansów gość audycji "Ekspres Gospodarczy" PR1 (Justyna Golonko)

 

Audycję prowadziła Justyna Golonko. Zapraszamy do jej wysłuchania.


PR1/PR24.pl/Justyna Golonko/sw  


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jednakowy podatek na podobne towary. Zobacz, co jeszcze zmieni nowa matryca VAT

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 11:11
1 lipca wchodzi w życie nowa matryca VAT. Według doradców podatkowych dzięki temu podobne towary będą podlegać jednej stawce, nie będzie więc sytuacji, że musztarda jest opodatkowana inaczej niż sos musztardowy, jak obecnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Finansów przedłuża terminy zapłaty podatków. Zobacz listę zmian

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 14:21
Jak informuje Ministerstwo Finansów, w związku ze związanymi z pandemią COVID-19 utrudnieniami w prowadzeniu działalności gospodarczej przesunięte zostają terminy zapłaty podatków tak dla firm, jak i obywateli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister finansów: nowe stawki VAT korzystne dla konsumentów i przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 15:00
Dziś weszły w życie przepisy, które mają ujednolicić stawki VAT. Według wiceministra finansów Jana Sarnowskiego nowa matryca uprości życie przedsiębiorcom i przyniesie oszczędności konsumentom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zarzuty dla twórców karuzeli VAT. Wyłudzili prawie milion złotych

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 07:13
Postawiono zarzuty dwóm członkom zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT - poinformowała Prokuratura Krajowa. Chodzi o osoby zatrzymane pod koniec czerwca na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu przez funkcjonariuszy policji.
rozwiń zwiń